Mezinárodní skandál? Za zákaz dětských "vodítek" hrozí Česku žaloba

Praha - České republice hrozí mezinárodní skandál kvůli zákazu, který se chystá vydat ministr školství Marcel Chládek. Jedná se o vodítka pro děti, která používají některé mateřské školky. Distributor vodítek totiž zvažuje, že spolu s britským výrobcem podají na Českou republiku žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Zatímco ještě včera chtěl dovozce vodítek Pavel Fischer ministra školství za jejich chystaný zákaz ve školkách žalovat u českých soudů, dnes už mluví o Evropském soudu. "Jediná schůdná varianta je opravdu podat žalobu na Evropský soudní dvůr, protože tohle opravdu zavání porušením mezinárodním obchodním právem," řekl Pavel Fisher.

A britský výrobce s ním souhlasí. Za vodítka už posbíral cenu Mezinárodní vynález roku a dokonce řád od královny. "K Evropskému soudnímu dvoru vede mnoho cest a tohle může být jedna z nich," uvedl výrobce John Stephen.

A co na hrozby mezinárodní žalobou říká ministr školství Chládek? "Ať to žene kam chce. První krok já jsem udělal na základě stížnosti rodičů. Já jsem tam poslal českou školní inspekci a máme zprávy, že když jedno dítě spadne, může strhnout celou skupinu. Nebo když auto strhne jedno dítě, strhne celou skupinu," tvrdí ministr Chládek.

To ale například ředitelka školky v Miroslavi, kde vodítka používají, odmítá. "Není informován dostatečně. Tam funguje bezpečnostní pojistka a pokud by dítě zaškobrtlo, tak se to automaticky vypojí a ostatní děti pokračují dál," oponuje ředitelka Věra Smejkalová.

Děti i rodiče, kteří si vodítka vyzkouší, jsou podle ní spokojené. Žádné incidenty navíc za sedm let, co vodítka vyváží do celého světa, výrobce nezaznamenal. Chládkovo rozhodnutí udivuje ale i politiky. "Já se obávám, že pan ministr někdy střílí rychleji než přemýšlí a že by možná takové věci měl ponechat expertům," reagoval například poslanec Miroslav Kalousek.

A britský výrobce John Steven, který vodítka vymyslel, aby děti nemohly vběhnout do silnice, českému ministrovi radí: "Ať jde na procházku se školkou podél rušné silnice a dohlíží na šest dětí. A pak ať rozhodne, jestli je náš systém bezpečnější."

Související

Více souvisejících

děti Marcel Chládek soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy