Málo vysokoškolsky vzdělaných Čechů? Přichází zvrat. Nejhůř je na tom Rumunsko

Praha - Česko patří podle Eurostatu mezi šest zemí s nejnižším podílem mladých lidí, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání. Ministerstvo školství pro EuroZprávy.cz uvedlo, že podíl takto vzdělaných lidí se však u nás neustále zvyšuje, navíc máme silné sekundární školství, podobně jako sousední Německo.

Jak je na tom Česká republika s počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí? V porovnání s ostatními evropskými státy nikterak oslnivě, nicméně vývojový trend je pozitivní. Eurostat nedávno zveřejnil statistická data, která zkoumají počty vysokoškolsky vzdělaných lidí, kterým je 30 – 34 let. Tzv. Terciární vzdělání zahrnuje jak úspěšně dokončené bakalářské, magisterské, tak doktorské studium. Řadí se k němu ale také vzdělání, jež člověk získá na vyšší odborné škole.

Podle dat Eurostatu má v Česku k loňskému roku 32,8 procenta lidí, kterým je 30 – 34 let, terciární vzdělání. Lépe na tom jsou ženy (38,7 procenta) oproti mužům (27,2 procenta). Česko si oproti minulým sledovaným obdobím polepšilo. V roce 2002, tedy krátce před stupem Česka do Unie, jsme měli jen 12,6 procent takto vzdělaných lidí. Česká republika si přitom v rámci Strategie Evropa 2020 vytyčila, že chce dosáhnout 40 procent takto vzdělaných lidí do roku 2020. Chybí ji tedy přes sedm procent.

Česko tak patří mezi šest zemí Evropské unie, kde je podíl takto vzdělaných jedinců nejnižší. Nejhůře je na tom Rumunsko (25,6 procenta), dobře si nevede ani Itálie (26,2 procenta) nebo Slovensko (31,5 procenta). To potvrzuje i Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, zmiňuje však, že trend v této věci hovoří jasně. "Česká republika navíc v posledních desetiletích zaznamenává jeden z nejrychlejších nárůstů podílu osob s terciárním vzděláním. Vzhledem k relativně vysokému podílu osob, které vstupují do terciárního vzdělávání, bude navíc podíl mladých lidí s terciárním vzděláním v následujících letech stále rychle stoupat," sdělilo ministerstvo pro EuroZprávy.cz.

Podle ministerstva je to důsledkem dlouhodobé politiky rozšiřování přístupu k terciárnímu vzdělávání. "Část absolventů těžících z této politiky však ještě nepřekročila věk 30 let a zmiňovaný statistický indikátor je proto nezahrnuje," dodává ministerstvo.

Ministerstvo školství v tomto smyslu zmiňuje svůj Dlouhodobý záměr vzdělávání na období 2016-2020. Zde je původně plánovaných 40 procent zmírněno na 35 procent mladých lidí, kteří by měli v daném věkovém rozpětí mít vysokoškolské vzdělání.

V České republice funguje přes 60 vysokých škol. Z toho je 26 veřejných vysokých škol, dvě státní a kolem čtyřiceti soukromých vysokých škol. Česká republika však stále patří mezi evropské země, které mají nejnižší podíl mladých vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Na druhém konci žebříčku je překvapivě postkomunistická Litva, disponuje téměř 60 procenty mladými lidmi, kteří dosáhli terciárního vzdělání. Dobře je na tom také Lucembursko, Kypr a Irsko. Průměrné hodnoty, která pro celou Unii činí 39 procent, dosahuje Španělsko a Rakousko. Ministerstvo školství označilo případ Litvy jako "extrémní příklad" s nejvyšším podílem mladých osob s terciárním vzděláním.

"ČR má tradičně silný sektor sekundárního vzdělávání, zejména střední průmyslové vzdělávání, které stále částečně supluje profesně zaměřené terciární vzdělávání, které je na místo toho rozvíjeno v některých zahraničních zemích," dodává ministerstvo. Podobně je na tom podle ministerstva například sousední Německo. 

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství Kateřina Valachová Vysoké školy vzdělání maturity Školství

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 30 minutami

před 59 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy