Praha - Ministerstvo školství má do konce července vypracovat analýzu o činnosti a přínosu nových vědeckých center, která vznikla v minulých letech z dotací EU. Bez evropských peněz po roce 2021 totiž Česko nebude nejspíš schopné všechny instituce udržet a zaplatit. Podle vyhodnocení se nastaví budoucí financování. Shodla se na tom dnes vládní rada pro vědu, výzkum a inovace. Novinářům to po jejím jednání řekl její předseda, premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Výsledky vědy a výzkumu se v Česku začínají také hodnotit jinak než dosud, důraz se klade na kvalitu než na počet výstupů.
Podle místopředsedy rady Karla Havlíčka v posledním desetiletí s evropskou podporou vzniklo 48 velkých kamenných vědeckých center a také 58 center "virtuálních", která slouží jako výzkumná infrastruktura. Všechna dostávají peníze z rozpočtu. Rada jednala dnes o tom, jak by situace mohla vypadat po roce 2021 v novém finančním období unie.
"Pokud se bude redukovat financování ze strukturálních fondů a dostatečně s předstihem se nevyhodnotí všechna tato centra, co potřebujeme a nepotřebujeme, co přináší výsledný efekt, nebo si na něj případně jen hraje, tak se dostaneme do velmi vážné finanční situace. Nebudeme mít na ně prostředky," uvedl Havlíček. Podotkl, že kvůli udržení všech center by se musely krátit prostředky pro jiné výzkumné projekty.
Podle premiéra v demisi rada závěry analýzy posoudí. "Pro rozpočet je to velmi důležité a udržitelnost center nás stojí, nebo požadavky na ně jsou v řádu dvou miliard (ročně)," řekl Babiš. Poukazoval na to, že dosud ministerstvo efektivitu nových center a jejich plány dosud neposuzovalo. Resort by to měl dělat každý rok, míní Babiš.
Výsledky vědy a bádání v Česku se nyní také nově hodnotí. Na nastavení hodnocení by se měla podílet i mezinárodní vědecká rada, v níž zasedá 13 zástupců věhlasných zahraničních univerzit. Podle předsedy mezinárodního týmu Josefa Michla se přechází z hodnocení kvantity na kvalitu. Dosud se třeba počítalo množství publikací, ale nehodnotil se jejich obsah a výsledky.
"Je to jako přestup z lokální divize do ligy mistrů. Je to změna paradigmatu, kdy jsme se dívali na kvalitu vědy českými brýlemi. Dnes se dostáváme do mezinárodního srovnání," uvedl první místopředseda rady Petr Dvořák.
Podle něj dílčí výsledky vyhodnocení jednoho z pěti obsáhlých modulů ukazují, že v některých oborech je Česko na vysoké mezinárodní úrovni. Týká se to třeba fyziky, chemie, biologie a částečně i informačních technologií. "Výsledky jsou dokonce lepší než světový průměr v daném oboru. Některé obory, o nichž jsme si mysleli - a financování tomu odpovídalo, že jsou kvalitní a kompetitivní, zas tak kvalitní nejsou," uvedl Dvořák.
Vláda v demisi v polovině května schválila rozpočet na vědu, výzkum a inovace pro příští rok. Mají dostat 35,9 miliardy korun, tedy o 2,1 miliardy víc než letos. Ve výhledu na příští roky se počítá s dalším zvýšením, a to na 37,5 miliardy.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Školství , Rada pro výzkum vývoj a inovace , Andrej Babiš , Vláda ČR , ministerstvo školství
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák