Piráti představili svou vizi školství, chtěli by víc rozmanitosti

Větší rozmanitost ve způsobech vzdělávání chtějí do budoucna podporovat Piráti. Mohlo by podle nich například vznikat více soukromých škol a více dětí by se mohlo vzdělávat doma. Vyplývá to z jejich vize pro regionální školství do roku 2030, kterou dnes představili novinářům. Podle místopředsedy sněmovního školského výboru za Piráty Lukáše Bartoně by strana také mohla podpořit přesunutí maturitních slohů z češtiny do škol či zpřístupnění profese učitele i lidem bez pedagogického vzdělání. Tyto změny navrhl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Piráti prosazují větší svobodu při volbě způsobu vzdělávání. Staví se proto i proti snahám o zákazy vzniku soukromých škol na základě toho, že neodpovídají krajské koncepci vzdělávání.

"Pro Piráty je svoboda volby vzdělávací cesty jednou z klíčových priorit. Chceme, aby to byl právě žák či jeho rodič, který určuje a vybírá si, jakou formou se bude dítě vzdělávat, a je to pak na nás a na zřizovatelích, abychom nabídli rozmanitou škálu všech škol a směrů," řekl Bartoň. Povinná školní docházka by se podle něj měla změnit v povinné vzdělávání tak, aby rodiče s dětmi mohli snadněji volit třeba i individuální domácí vzdělávání.

Představujeme vizi pro budoucnost vzdělávání! ? Usilujeme o informovanou a svobodnou společnost. ? Chceme navýšit prostředky na vzdělávání alespoň na 5 % HDP (tj. průměr zemí OECD) a účelně je využít právě na zvyšování kvality vzdělávání. #drzimekurz https://t.co/b43j5tUo2k

— Piráti (@PiratskaStrana) 3. dubna 2019

Jednou z nejdůležitějších věcí v současném školství je kromě toho podle Bartoně, aby co nejrychleji vzrostly platy učitelů na 130 procent průměrné mzdy. Tohoto navýšení chtěly dosáhnout školské odbory do příštího roku. Sněmovna nicméně nedávno odmítla usnesení, které k tomu vládu vyzývalo. Vláda ve svém programu slíbila růst platů na 150 procent jejich úrovně z roku 2017, tedy asi 46.000 korun. Tento závazek podle zástupců vlády stále platí.

S výší platů souvisí podle Bartoně i kvalita výuky. "Pokud budeme mít kvalitně zaplacené pedagogy, tak už jen to implikuje k tomu, že po nich můžeme chtít zvyšování kvality výuky," řekl. Učitelé by se podle Pirátů měli vést k tomu, aby se více zapojovali do celoživotního vzdělávání.

Strana mimo jiné podporuje změny v současném nastavení maturitních zkoušek. Například slohy z češtiny by tak podle Bartoně měla opravovat škola, jak to v současnosti navrhuje i ministr školství Robert Plaga (ANO). "Na škole studenta znají. Chceme vrátit důvěru ve školu," vysvětlil Bartoň.

Je také pro to, aby na školách mohli začít učit opět i lidé bez pedagogického vzdělávání, jak rovněž navrhlo ministerstvo školství. Podle Bartoně ale zároveň musí být zaručena kvalita. Svou podporu této změně proto Piráti podmiňují tím, aby byl nepedagog pod dozorem zkušeného učitele a musel si doplnit alespoň pedagogické minimum.

Jednou ze slabin českého školství je podle Bartoně to, že současné školy jen málo mění své metody a přístupy. Piráti by proto chtěli umožnit častější setkávání učitelů a ředitelů, kde by se mohli pedagogové seznamovat s příklady dobré praxe. Proto je podle Pirátů nutné také snížit byrokratickou zátěž škol, která je podle nich často zbytečná.

Dokument s vizemi Pirátů ve školství je na webu www.vzdelavani2030.cz.

Související

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Česká pirátská strana ministerstvo školství Lukáš Bartoň (Piráti) Školství učitelé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy