Piráti představili svou vizi školství, chtěli by víc rozmanitosti

Větší rozmanitost ve způsobech vzdělávání chtějí do budoucna podporovat Piráti. Mohlo by podle nich například vznikat více soukromých škol a více dětí by se mohlo vzdělávat doma. Vyplývá to z jejich vize pro regionální školství do roku 2030, kterou dnes představili novinářům. Podle místopředsedy sněmovního školského výboru za Piráty Lukáše Bartoně by strana také mohla podpořit přesunutí maturitních slohů z češtiny do škol či zpřístupnění profese učitele i lidem bez pedagogického vzdělání. Tyto změny navrhl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Piráti prosazují větší svobodu při volbě způsobu vzdělávání. Staví se proto i proti snahám o zákazy vzniku soukromých škol na základě toho, že neodpovídají krajské koncepci vzdělávání.

"Pro Piráty je svoboda volby vzdělávací cesty jednou z klíčových priorit. Chceme, aby to byl právě žák či jeho rodič, který určuje a vybírá si, jakou formou se bude dítě vzdělávat, a je to pak na nás a na zřizovatelích, abychom nabídli rozmanitou škálu všech škol a směrů," řekl Bartoň. Povinná školní docházka by se podle něj měla změnit v povinné vzdělávání tak, aby rodiče s dětmi mohli snadněji volit třeba i individuální domácí vzdělávání.

Představujeme vizi pro budoucnost vzdělávání! ? Usilujeme o informovanou a svobodnou společnost. ? Chceme navýšit prostředky na vzdělávání alespoň na 5 % HDP (tj. průměr zemí OECD) a účelně je využít právě na zvyšování kvality vzdělávání. #drzimekurz https://t.co/b43j5tUo2k

— Piráti (@PiratskaStrana) 3. dubna 2019

Jednou z nejdůležitějších věcí v současném školství je kromě toho podle Bartoně, aby co nejrychleji vzrostly platy učitelů na 130 procent průměrné mzdy. Tohoto navýšení chtěly dosáhnout školské odbory do příštího roku. Sněmovna nicméně nedávno odmítla usnesení, které k tomu vládu vyzývalo. Vláda ve svém programu slíbila růst platů na 150 procent jejich úrovně z roku 2017, tedy asi 46.000 korun. Tento závazek podle zástupců vlády stále platí.

S výší platů souvisí podle Bartoně i kvalita výuky. "Pokud budeme mít kvalitně zaplacené pedagogy, tak už jen to implikuje k tomu, že po nich můžeme chtít zvyšování kvality výuky," řekl. Učitelé by se podle Pirátů měli vést k tomu, aby se více zapojovali do celoživotního vzdělávání.

Strana mimo jiné podporuje změny v současném nastavení maturitních zkoušek. Například slohy z češtiny by tak podle Bartoně měla opravovat škola, jak to v současnosti navrhuje i ministr školství Robert Plaga (ANO). "Na škole studenta znají. Chceme vrátit důvěru ve školu," vysvětlil Bartoň.

Je také pro to, aby na školách mohli začít učit opět i lidé bez pedagogického vzdělávání, jak rovněž navrhlo ministerstvo školství. Podle Bartoně ale zároveň musí být zaručena kvalita. Svou podporu této změně proto Piráti podmiňují tím, aby byl nepedagog pod dozorem zkušeného učitele a musel si doplnit alespoň pedagogické minimum.

Jednou ze slabin českého školství je podle Bartoně to, že současné školy jen málo mění své metody a přístupy. Piráti by proto chtěli umožnit častější setkávání učitelů a ředitelů, kde by se mohli pedagogové seznamovat s příklady dobré praxe. Proto je podle Pirátů nutné také snížit byrokratickou zátěž škol, která je podle nich často zbytečná.

Dokument s vizemi Pirátů ve školství je na webu www.vzdelavani2030.cz.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana ministerstvo školství Lukáš Bartoň (Piráti) Školství učitelé

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 32 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy