Rektoři chtějí tvořit zákony! Dobeš jim prý bude naslouchat

Praha - Věcné záměry zákona o vysokých školách a finanční pomoci studentům ministerstvo školství stáhnout nechce. Rektorům českých vysokých škol ale dalo záruky, že akademici dostanou možnost jednat o paragrafovaném znění zákonů, řekl na úterní tiskové konferenci rektor Univerzity Karlovy (UK) Václav Hampl.

"My jsme se dnes s panem ministrem Dobešem dohodli, že budeme dále jednat. Pokud by ale došlo k tomu, že by vláda věcné záměry schválila, považujeme za nezbytné, aby se reprezentace vysokých škol mohla podílet na paragrafovaném znění zákonů," řekl po jednání na ministerstvu školství Hampl. Záruky, že by ministerstvo bralo názor akademiků v potaz, prý v úterý rektoři od ministerstva získali.Ministr školství Josef Dobeš (VV) slíbil, že názory pracovní skupiny budou brány vážně a že se s odborníky z akademické obce bude pravidelně setkávat. "Ministr vyjádřil vůli nám naslouchat a v řadě věcí nás třeba podpořit," potvrdil místopředseda České konference rektorů Vladimír Večerek.Jednání bylo podle rektorů klidné a koncepční. Vedení českých vysokých škol prý ministra ujistilo, že nebrojí proti reformám obecně, ale snaží se upravit konkrétní části dvou jmenovaných věcných záměrů."My jednoznačně cítíme potřebu reforem, ale chceme zákon, který vysokým školám umožní fungovat efektivně a zaručí, že budeme schopni poskytovat kvalitní vzdělání a výzkum," uzavřel Večerek.Další výsledky schůzka Dobeše s rektory nepřinesla. Všichni zúčastnění se dohodli pouze na tom, že jednání budou pokračovat, do projednávání materiálů na vládě by se měli sejít alepoň jednou.Kvůli nesouhlasu s plánovanou reformou vysokých škol proběhlo již minulý týden několik akcí. První shromáždění svolal na čtvrtek rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Do posluchárny Právnické fakulty Karlovy univerzity přišlo více než 600 akademiků a studentů.Ti všichni pak přijali rezoluci, ve které odmítají plánovanou reformu. V rezoluci pak vybízejí studenty a akademiky ostatních univerzit, aby se k protestům proti zákonu přidali. Reforma podle akademiků ohrožuje autonomii vysokých škol, omezí samosprávný charakter akademické obce i vliv studentů na rozhodování vysokých škol. Ty budou navíc podléhat správním radám.Návrh zákona o finanční pomoci studentům zavádí školné. Na to by si studenti mohli půjčovat u soukromých subjektů, úroky za ně by měl podle návrhu platit stát. Protestujícím se nelíbí, že peníze z veřejných rozpočtů tak půjdou do bank. Školné navíc údajně bude omezujícím prvkem pro studium nemajetných studentů.Pokud bude reforma i přes nesouhlas akademiků vládou schválena, plánují vysoké školy v týdnu od 27. února letošního roku další protestní a informativní akce.

Související

Ilustrační fotografie.

EU chce reformovat trh s elektřinou. Způsobem, kdy nelze vyloučit nedostatek energie

Agentury nedávno konstatovaly, že členské země Evropské unie mají rozdílné přístupy k podpoře uhelných elektráren či k možnosti regulovat ceny elektřiny. Tento „rozdílný“ přístup je také důvodem, proč se zatím schvalování reformy trhu s elektřinou zadrhlo. Ministři energetiky členských států se zatím nedohodli ani na nových pravidlech, jejichž cílem je předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny. 
Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Zvolení Pavla prezidentem otevírá Fialově vládě „okno příležitosti“ k uskutečnění politicky nepopulárních reforem

Česko je jediná země EU, které v uplynulém roce narostlo veřejné zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. To se snad nikdy v historii nestalo. Po včerejším zvolení Petra Pavla prezidentem se Fialově vládě otevírá časové okno příležitosti k provedení politicky nepopulárních, bolestivých kroků k ozdravení veřejných financí. Následující měsíce ji v tomto ohledu plně otestují, říká ekonom Kovanda.

Více souvisejících

reformy Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy