Budoucí učitelé mezi ostatními studenty propadají

Praha - Nejhorší výsledky v obecných studijních předpokladech, ale i matematice a češtině mají mezi adepty na univerzitní vzdělání zájemci o učitelství. Jako motivaci pro pedagogickou kariéru navíc nejčastěji uvádějí, že je to nejsnazší cesta, zveřejnila ve čtvrtek společnost SCIO.

Výzkum společnosti SCIO ukázal, že na pedagogické obory univerzit směřují nejméně kvalitní uchazeči. "Měli nejhorší výsledky nejen v testu obecných studijních předpokladů, ale také v matematice a českém jazyce," uvedl odborník společnosti Jan Hučín.

Testovací parametry SCIO ovšem nezohledňují všechny faktory. "Samozřejmě, že nejsme schopni postihnout sociální inteligenci a motivaci, které jsou pro učitelství velmi důležité. Ale určitě hodnotíme logické myšlení a schopnost vyvodit z textu závěry," vysvětlil jeho kolega Bohumil Kartous.

Výzkum zachytil také trend, že ti studenti, kteří jsou již od prvního ročníku střední školy rozhodnuti pro dráhu pedagoga, mají ještě horší výsledky v testech než ti, kdo svoje preference změní a vyberou si jiný obor. "Ti, kdo vykazují aspoň trochu slušná čísla, většinou změní preferenci a jdou studovat něco jiného. Jen třicet osm procent těch, kdo už v prvním roce chtěli studovat učitelství, si toto rozhodnutí uchovají, ale jsou to ti s nejhoršími výsledky," uvedl Kartous.

Vypovídací hodnotu má v tomto směru také to, jaké motivace a kritéria zájemci o pedagogickou dráhu v dotaznících zaznačili. "Až čtvrtina uchazečů o učitelství uvedla, že si obor vybrali proto, že je to nejsnazší a nejlevnější cesta," řekl Kartous.

Naopak nejlepší studijní předpoklady mají uchazeči o studium na matematicko-fyzikálních fakultách, kam spadá například i informatika. "Převýšili ostatní velmi výrazně. Opravdu slušnou úroveň mají i zájemci o přírodovědné a společenskovědní obory. U prvního kvalita za čtyři roky studia stoupá, u druhého mírně klesá," zmínil čísla Kartous.

Co se týče motivací, studenti se společenskovědními cíly kladou ze všech nejvíc důraz na kvalitu vzdělávání a jaké má zvolená fakulta akademické renomé. "Vzdělávat se, získat titul a dostat požadovanou práci, to obecně vede mezi motivacemi pro studium na vysoké škole. Zatímco zájemci o práva nejčastěji "zatrhávali" společenskou prestiž, nejméně často ji uvádějí budoucí pedagogové," ozřejmil odborník.

V republice pořád přežívá názor, že titul je zhmotnění vzdělání, ale není to správné, říká ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl a vysvětluje: "Poroste počet těch, kdo titul mají, na trhu práce už to ale nebude ukazatel. Je potřeba bavit se o tom, jak kvalitní vzdělání školy mohou poskytnout."

Čísla a výsledky SCIO vyvodila z dotazníků a testů, které vyplnilo asi 50 tisíc studentů středních škol v prvním a čtvrtém ročníku v rámci projektu Vektor.

SCIO je společnost zaměřená na testování žáků základních a středních škol, e-learning a podporu studentských aktivit. Mnohé fakulty v České republice přijímají studenty na základě její Národní srovnávací zkoušky, na středních školách zjišťuje v rámci projektu Vektor, jak se změnila míra obecných studijních předpokladů v rozmezí prvního až čtvrtého ročníku.

Související

Mikuláš Bek Původní zpráva

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

Více souvisejících

univerzity scio Školství

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko

Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy