Praha - Nejhorší výsledky v obecných studijních předpokladech, ale i matematice a češtině mají mezi adepty na univerzitní vzdělání zájemci o učitelství. Jako motivaci pro pedagogickou kariéru navíc nejčastěji uvádějí, že je to nejsnazší cesta, zveřejnila ve čtvrtek společnost SCIO.
Výzkum společnosti SCIO ukázal, že na pedagogické obory univerzit směřují nejméně kvalitní uchazeči. "Měli nejhorší výsledky nejen v testu obecných studijních předpokladů, ale také v matematice a českém jazyce," uvedl odborník společnosti Jan Hučín.
Testovací parametry SCIO ovšem nezohledňují všechny faktory. "Samozřejmě, že nejsme schopni postihnout sociální inteligenci a motivaci, které jsou pro učitelství velmi důležité. Ale určitě hodnotíme logické myšlení a schopnost vyvodit z textu závěry," vysvětlil jeho kolega Bohumil Kartous.
Výzkum zachytil také trend, že ti studenti, kteří jsou již od prvního ročníku střední školy rozhodnuti pro dráhu pedagoga, mají ještě horší výsledky v testech než ti, kdo svoje preference změní a vyberou si jiný obor. "Ti, kdo vykazují aspoň trochu slušná čísla, většinou změní preferenci a jdou studovat něco jiného. Jen třicet osm procent těch, kdo už v prvním roce chtěli studovat učitelství, si toto rozhodnutí uchovají, ale jsou to ti s nejhoršími výsledky," uvedl Kartous.
Vypovídací hodnotu má v tomto směru také to, jaké motivace a kritéria zájemci o pedagogickou dráhu v dotaznících zaznačili. "Až čtvrtina uchazečů o učitelství uvedla, že si obor vybrali proto, že je to nejsnazší a nejlevnější cesta," řekl Kartous.
Naopak nejlepší studijní předpoklady mají uchazeči o studium na matematicko-fyzikálních fakultách, kam spadá například i informatika. "Převýšili ostatní velmi výrazně. Opravdu slušnou úroveň mají i zájemci o přírodovědné a společenskovědní obory. U prvního kvalita za čtyři roky studia stoupá, u druhého mírně klesá," zmínil čísla Kartous.
Co se týče motivací, studenti se společenskovědními cíly kladou ze všech nejvíc důraz na kvalitu vzdělávání a jaké má zvolená fakulta akademické renomé. "Vzdělávat se, získat titul a dostat požadovanou práci, to obecně vede mezi motivacemi pro studium na vysoké škole. Zatímco zájemci o práva nejčastěji "zatrhávali" společenskou prestiž, nejméně často ji uvádějí budoucí pedagogové," ozřejmil odborník.
V republice pořád přežívá názor, že titul je zhmotnění vzdělání, ale není to správné, říká ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl a vysvětluje: "Poroste počet těch, kdo titul mají, na trhu práce už to ale nebude ukazatel. Je potřeba bavit se o tom, jak kvalitní vzdělání školy mohou poskytnout."
Čísla a výsledky SCIO vyvodila z dotazníků a testů, které vyplnilo asi 50 tisíc studentů středních škol v prvním a čtvrtém ročníku v rámci projektu Vektor.
SCIO je společnost zaměřená na testování žáků základních a středních škol, e-learning a podporu studentských aktivit. Mnohé fakulty v České republice přijímají studenty na základě její Národní srovnávací zkoušky, na středních školách zjišťuje v rámci projektu Vektor, jak se změnila míra obecných studijních předpokladů v rozmezí prvního až čtvrtého ročníku.
Související
Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze
Americké univerzity nemají zvýhodňovat menšiny, rozhodl nejvyšší soud
univerzity , scio , Školství
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy
před 1 hodinou
BBC: Ukrajina je na pomezí taktického neúspěchu. Ruské jednotky postupují, ohrožují strategická města
před 1 hodinou
Medveděv vyhrožuje jadernou válkou čím dál agresivněji. Zatemnil mu alkohol mysl?
před 2 hodinami
Počasí: Přívaly sněhu v Evropě zasáhnou i část Česka. Meteorologové varují
před 2 hodinami
Zelenskyj apeluje na svět, aby jednal. Čím více času Putin má, tím horší je situace, prohlásil
před 2 hodinami
Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků
před 3 hodinami
Může Putin rozpoutat třetí světovou? Expert odpověděl na otázku, která je opět na stole
před 4 hodinami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 4 hodinami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 4 hodinami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 5 hodinami
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 6 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
Evropští představitelé obrací svůj zrak směrem k Rusku poté, co byly v Baltském moři poškozeny dva podmořské internetové kabely. Incidenty, které podle některých indicií mohou být výsledkem sabotáže, přišly jen několik týdnů poté, co Spojené státy varovaly před možnými útoky Moskvy na kritickou podmořskou infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák