Praha - Nejhorší výsledky v obecných studijních předpokladech, ale i matematice a češtině mají mezi adepty na univerzitní vzdělání zájemci o učitelství. Jako motivaci pro pedagogickou kariéru navíc nejčastěji uvádějí, že je to nejsnazší cesta, zveřejnila ve čtvrtek společnost SCIO.
Výzkum společnosti SCIO ukázal, že na pedagogické obory univerzit směřují nejméně kvalitní uchazeči. "Měli nejhorší výsledky nejen v testu obecných studijních předpokladů, ale také v matematice a českém jazyce," uvedl odborník společnosti Jan Hučín.
Testovací parametry SCIO ovšem nezohledňují všechny faktory. "Samozřejmě, že nejsme schopni postihnout sociální inteligenci a motivaci, které jsou pro učitelství velmi důležité. Ale určitě hodnotíme logické myšlení a schopnost vyvodit z textu závěry," vysvětlil jeho kolega Bohumil Kartous.
Výzkum zachytil také trend, že ti studenti, kteří jsou již od prvního ročníku střední školy rozhodnuti pro dráhu pedagoga, mají ještě horší výsledky v testech než ti, kdo svoje preference změní a vyberou si jiný obor. "Ti, kdo vykazují aspoň trochu slušná čísla, většinou změní preferenci a jdou studovat něco jiného. Jen třicet osm procent těch, kdo už v prvním roce chtěli studovat učitelství, si toto rozhodnutí uchovají, ale jsou to ti s nejhoršími výsledky," uvedl Kartous.
Vypovídací hodnotu má v tomto směru také to, jaké motivace a kritéria zájemci o pedagogickou dráhu v dotaznících zaznačili. "Až čtvrtina uchazečů o učitelství uvedla, že si obor vybrali proto, že je to nejsnazší a nejlevnější cesta," řekl Kartous.
Naopak nejlepší studijní předpoklady mají uchazeči o studium na matematicko-fyzikálních fakultách, kam spadá například i informatika. "Převýšili ostatní velmi výrazně. Opravdu slušnou úroveň mají i zájemci o přírodovědné a společenskovědní obory. U prvního kvalita za čtyři roky studia stoupá, u druhého mírně klesá," zmínil čísla Kartous.
Co se týče motivací, studenti se společenskovědními cíly kladou ze všech nejvíc důraz na kvalitu vzdělávání a jaké má zvolená fakulta akademické renomé. "Vzdělávat se, získat titul a dostat požadovanou práci, to obecně vede mezi motivacemi pro studium na vysoké škole. Zatímco zájemci o práva nejčastěji "zatrhávali" společenskou prestiž, nejméně často ji uvádějí budoucí pedagogové," ozřejmil odborník.
V republice pořád přežívá názor, že titul je zhmotnění vzdělání, ale není to správné, říká ředitel společnosti SCIO Ondřej Šteffl a vysvětluje: "Poroste počet těch, kdo titul mají, na trhu práce už to ale nebude ukazatel. Je potřeba bavit se o tom, jak kvalitní vzdělání školy mohou poskytnout."
Čísla a výsledky SCIO vyvodila z dotazníků a testů, které vyplnilo asi 50 tisíc studentů středních škol v prvním a čtvrtém ročníku v rámci projektu Vektor.
SCIO je společnost zaměřená na testování žáků základních a středních škol, e-learning a podporu studentských aktivit. Mnohé fakulty v České republice přijímají studenty na základě její Národní srovnávací zkoušky, na středních školách zjišťuje v rámci projektu Vektor, jak se změnila míra obecných studijních předpokladů v rozmezí prvního až čtvrtého ročníku.
Související

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Americké univerzity nemají zvýhodňovat menšiny, rozhodl nejvyšší soud
univerzity , scio , Školství
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák