Do škol se podle ministerstva vrátilo až 60 % žáků prvního stupně

Na první stupeň základních škol se dnes podle odhadů ministerstva školství vrátilo až 60 procent mladších žáků. Přesný počet přihlášených k dobrovolné docházce do konce školního roku úřad nezná. Do škol se podle něj nevrátili všude ani všichni pedagogové.

Dle informací úřadu školy nemají zásadní problémy se zajištěním svého provozu podle hygienických doporučení proti koronaviru. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Žádné větší problémy nezaznamenali ani zástupci školských spolků a Asociace ředitelů základních škol.

Podle ministerstva nemají ředitelé povinnost hlásit úřadu počet žáků, kteří do škol nastoupili. Přesná čísla proto nejsou k dispozici. "Podle odhadu nicméně nastoupilo k dnešnímu dni - 25. květnu - 40 procent až 60 procent žáků 1. stupně ZŠ," uvedla Lednová. Podle ní ve všech školách určitě nenastoupili ani všichni pedagogové. To ani nebylo smyslem možnosti dobrovolné přítomnosti dětí na prvním stupni, řekla. Nadále podle ní funguje výuka na dálku, takže pedagogové vyučují převážně dálkově. Ministerstvo podle ní s touto situací počítalo. Školní skupiny proto mohou vést místo učitelů i asistenti pedagoga nebo vychovatelé, dodala Lednová.

Dle dostupných informací podle ní školy nemají větší problémy s fungováním v souladu s hygienickými doporučeními ministerstva a epidemiologů. "Zvládají jak vytváření homogenních skupin, tak rozestupy, a podle svých možností také organizaci výuky nebo školního stravování," uvedla. Hygienické pomůcky či dezinfekci si podle mluvčí školy zajišťují ve spolupráci se svými zřizovateli, tak jako při běžném provozu. Ministerstvo podle ní věří, že se ředitelé a učitelé s nastavenými pravidly vypořádají. "Při jejich tvorbě pro nás byla primární proveditelnost a možnost přizpůsobení konkrétním podmínkám dané školy," dodala.

Žádné informace o zásadních problémech ve školách dosud nezaznamenali ani zástupci školských asociací a spolků. Například podle na předsedy spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho se žáci a jejich učitelé radují, že se mohou po dlouhé době zase vidět osobně. Náročná podle něj pro školy byla hlavně příprava na návrat dětí, kdy školy malovaly značky pro dvoumetrové rozestupy, plánovaly přesun na oběd tak, aby se skupiny děti nepotkávaly nebo vymýšlely organizaci příchodu dětí do budovy. "Nejtěžší bylo vytvoření patnáctičlenných skupin v případech, kdy se přihlásilo více než 15 žáků ze třídy a rozhodovalo se, kdo nebude moci zůstat se svojí třídní učitelkou," řekl dnes na dotaz ČTK.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý uvedl, že mu přišly zprávy z 30 škol a nemá od nich jediný negativní ohlas. Podíl dětí, které přišly, se podle něj v těchto školách pohybuje mezi 11 procenty a 69 procenty žáků prvního stupně. O žádných velkých potížích neobdržela informace ani předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.

V ČR je dle údajů ministerstva zhruba 563.000 žáků prvního stupně, na kterém v 4176 ZŠ učí kolem 41.000 pedagogů.

Související

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

Více souvisejících

ministerstvo školství děti Školství

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

před 1 hodinou

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 3 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá

Rusko opět přitahuje globální pozornost změnou své jaderné doktríny, která nyní umožňuje použití nukleárních zbraní i v případě konvenčních útoků na ruské území. Tato změna přichází v kritickém okamžiku – jen dva dny poté, co USA povolily Ukrajině použití svých raket na cíle hluboko uvnitř Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy