Důvodem pro návrat žáků do škol má být podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) hlavně samotné vzdělávání dětí, nikoli potřeba návratu jejich rodičů do práce. Řekl to dnes na interaktivní konferenci Moonshot by Aspen CE Budoucnost vzdělávání. Její účastníci se shodli, že vzdělávání v Česku se musí modernizovat, tak aby děti víc bavilo, učily se, co budou v životě potřebovat, a měly šanci na úspěch bez ohledu na svou rodinu.
Plaga uvedl, že považuje za svou osobní výzvu udržet pozornost politiků i médií u tématu modernizace vzdělávání tak, aby se mu věnovali i v dalším volebním období. V současnosti se podle něj ukazuje, že někteří lidé berou vzdělávání jako ryze formální či nepodstatnou záležitost a za důležitější považují fungování průmyslu a firem. Podle ministra je potřeba tuto část společnosti přesvědčit, že docházka dětí do škol je potřebná kvůli jejich rozvoji, ne proto, aby mohli rodiče zpět do továren, řekl.
Školy jsou v současnosti kvůli epidemii covidu-19 zavřené a děti se učí na dálku. Výjimkou jsou školy vyčleněné pro děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se žáci mohli do škol začít vracet nejdřív v druhé polovině dubna. Podle ministerstva školství by se to mělo týkat nejdřív hlavně nejmenších žáků a praktické výuky středoškoláků či vysokoškoláků. Dlouhodobá distanční výuka může mít podle ekonoma Daniela Münicha z Národohospodářského ústavu Akademie věd do budoucna výrazné dopady na ekonomiku kvůli nižší budoucí produktivitě práce v důsledku poklesu vzdělanosti. Školy v Česku jsou zavřené nejdéle v Evropě.
Podle Plagy je potřeba do budoucna přesvědčit víc lidí, že se vzdělávání vyplatí a že díky němu mohou v životě uspět. Motivací by pro děti měla být zábavná forma učení. Se změnou je potřeba začít na pedagogických fakultách, které připravují učitele, řekl ministr. Obsah vzdělávání by se měl změnit tak, aby memorování faktů bylo nahrazeno kritickým myšlením, uvedl. Připomněl, že s tím počítá i schválená Strategie vzdělávací politiky do roku 2030.
Podle ředitele Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze 5 Radko Sáblíka je potřeba o nutnosti modernizace vzdělávání přesvědčit především učitele a ředitele. O změny se podle něj nyní zajímá asi deset procent pedagogů, 20 procent se nedá ovlivnit a další mohou upravit svůj způsob myšlení, když se budou seznamovat například s příklady škol, které již upravily svůj přístup a dobře to v nich funguje. Pokud to ale učitelé nepřijmou, tak se podle něj ve vzdělávání nezmění nic.
Účastníci konference se také shodli, že moderní vzdělávání by mělo přispět ke snižování nerovností mezi dětmi z chudých a bohatých rodin. Všichni by měli mít stejné šance se vzdělávat bez ohledu na to, do jaké rodiny se narodili, přála by si předsedkyně České odborné společnosti inkluzivního vzdělávání Klára Laurenčíková. Učitelé by neměli trestat žáky za chyby, protože tak žáky demotivují od snahy zlepšit se, doplnil Sáblík.
7. září 2023 11:05
V pražské škole měl žák napadnout učitelku. Případ řeší policie
Související

Plaga už nechce radit Balašovi. S Gazdíkem rezignovali na funkce poradců

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy
Robert Plaga , studenti , Školství
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Republikánští rebelové poprvé v americké historii odvolali svého šéfa Sněmovny reprezentantů
Aktualizováno včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
včera

Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"
včera

Rusko se vrací o 30 let zpátky. Cenzura internetu dostává nový rozměr. Chce zablokovat i VPN
včera

Polský skandál s vydáváním víz bobtná. Vysvětlení požaduje i Evropská komise
včera

V Česku začíná období chřipek a covidu-19. Je nejvhodnější doba na očkování
včera

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů
včera

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu
včera

Větrné počasí v Česku. Meteorologická výstraha se týká téměř celé země
včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann
včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem
včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly
včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli
včera

Počasí opět zlomilo teplotní rekord. Září bylo nejteplejší, jaké kdy v Česku naměřili
včera

Syn Prigožina údajně zdědil majetek svého otce i ohromný ruský dluh
včera

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času
včera

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"
včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili
včera

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko
včera
Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo
Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.
Zdroj: Jakub Jurek