Gymnázia vítají návrat maturantů, "hybridní výuka" na ZŠ bude náročná

Na dodržení homogenity tříd narážejí v souvislosti s návratem maturantů do škol ředitelé gymnázií v Olomouckém kraji. Podle řady z nich to nepůjde dodržet, maturitní semináře navštěvují studenti z různých tříd. Problematická bude podle nich i kombinace prezenční a distanční výuky pro zbylé třídy. Středeční návrat studentů z posledních ročníků však ředitelé v kraji jednohlasně vítají, zjistila ČTK.

"Návrat maturantů do škol vítáme, termín se zvládnout dá. Se zajištěním homogenity bude ale problém u maturitních seminářů, které jsou pro tento ročník nejdůležitější, to zkrátka nejde dodržet. Pro pedagogy bude komplikované učit běžné hodiny a mezi tím mít distanční výuku. Přeskládat rozvrh, aby se učitelům v rámci jejich úvazků během dne nestřídaly hodiny běžné výuky a distanční výuky je nereálné. Ale musejí si s tím poradit," řekl dnes ČTK ředitel Gymnázia v Zábřehu Martin Paclík.

Na problém s dodržením homogenity tříd poukazuje také ředitel Gymnázia v Šumperku Milan Maceček, kterého podmínky pro středeční návrat maturantů zklamaly. "Je třeba si uvědomit, že právě žáci posledních ročníků mají nejvíce dělené výuky. V některých třídách mají žáci 50 procent výuky nikoli ve třídách, ale ve skupinách seminářů a jazyků. A právě tam se často připravují na maturitní zkoušky," uvedl ředitel. Podle něj kombinace prezenční a distanční výuky je obtížná, ale s určitým vypětím by se měla zvládnout. "Pokud budeme muset učit napůl prezenčně a napůl distančně dokonce jednotlivé třídy, bude to problematické, možná je na místě i slovo chaos. A toto slovo se dá použít i pro hodnocení některých pokynů přicházejících v souvislosti s koronavirem," uvedl Maceček.

Podle ředitele Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jana Rašky je dodržení homogenity maturitních tříd horší než zachování distanční výuky. "Důležité předměty pro maturanty se učí v blocích z více tříd," řekl dnes ČTK ředitel. Podle něj bude složité i organizování kombinace prezenční a distanční výuky. "Navíc při prezenční výuce je nutné zajistit nejen výuku, ale i všechny dozory. A nápad s příchodem a odchodem do školy po třídách, aby se studenti nepotkávali, je scestný a obdobně kvalitní jako totéž ve školní jídelně," doplnil ředitel.

Oslovení ředitelé gymnázií v Olomouckém kraji však návrat maturantů i přesto jednoznačně vítají. Například ředitel Gymnázia v Olomouci - Hejčíně Karel Goš ocenil, že školy dostaly časový prostor pro přijetí odpovídajících opatření. Vítají to i studenti, neskrývají však obavy. "Jsem ráda, že se vracíme ještě před maturitou, že máme šanci ještě probrat, co je potřeba, ale na druhou stranu ráda nejsem, protože nám chybí spoustu věcí už z minulého roku a pochybuji, že to za tyhle poslední měsíce před maturitou doženeme," řekla dnes ČTK osmnáctiletá Kristýna z Přerova.

Poukázala na to, že ani pedagogové zatím neví, jak budou maturity vypadat, jak budou studenty hodnotit a co bude všechno jejich součástí. "Hned jak přijdeme do školy, bude určitě velký tlak na veškeré testy, takže bude i málo času na maturitu," doplnila studentka.

Ředitelé škol: Skloubení prezenční a distanční výuky bude náročné

Základní školy jsou nyní z velké části kvůli epidemii covidu-19 zavřené a je v nich povinná výuka na dálku. V provozu zůstaly pouze mateřské školy a takzvané krizové školy, kam docházejí děti zdravotníků, hasičů či policistů. Ve středu se do lavic vrátily první a druhé třídy základních škol a všechny ročníky škol speciálních. Bez omezení bude ve školách od 30. listopadu fungovat první stupeň a deváté třídy, další třídy druhého stupně se budou střídat.

"Bude to složité. Učitelé si odučí hodiny ve třídách a pak se budou muset ještě věnovat distanční výuce. Pro kolegy to bude zabíračka," řekl ČTK ředitel ZŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě Petr Neshoda. Podle něj bude mít rozhodně přednost prezenční výuka. "Vše bude podřízeno jí. Myslím ale, že zvládneme obojí," řekl.

Zavedení hybridní výuky, kdy se učitel věnuje žákům ve třídě a zároveň přes internet přenáší dění dětem, které jsou doma, zatím Neshoda nezvažuje. "Je to jen v teoretické rovině. Jako škola na to jsme ale připraveni. Máme techniku," řekl.

Problém podle něj bude i s počtem potřebných vychovatelů v družině. "Nebude jich dostatek. Za normálních okolností na pět tříd stačí dva až tři vychovatelé. Nyní jich potřebujeme pět, pro každou třídu jednoho. Proto jich bude málo," řekl. Řešení už ale našel. V družinách využije asistenty dětí, které budou zrovna doma.

Ředitel Střední školy průmyslové a umělecké v Opavě Vítězslav Doleží vítá návrat do škol hlavně u maturitních ročníků. "Za čtvrťáky jsem rád. U nich se právě během distanční výuky nejvíce rozevírají nůžky mezi těmi nejlepšími a horšími. Ti dobří se snaží, učí se a jedou dál. Ti horší spíše opisují. Na konci zjistíme, že se nenaučili nic. Takovou zkušenost máme z jara," řekl ředitel ČTK.

I on vidí jistá úskalí v kombinaci distanční a prezenční výuky. Hlavně s místem. "Kolegů je šest v jednom kabinetě. Kdyby všichni učili najednou, dost by se překřikovali. Část z nich bude odjíždět domů. Ti, co bydlí dál a nestihnou to, budou využívat prázdné učebny, což bude znamenat vytápění celé školy a to bude stát peníze," doplnil Doleží.

Obnovení praktické přípravy podle něj problém nebude. Maximální limit na skupinu je 20 lidí. "To splníme. Strojaři jsou ve skupinách po osmi, umělci po šesti," řekl. Budoucí IT specialisté docházejí na praxi do firem. "Řekli jsme, že budou chodit i nadále. Pokud by to firma neumožnila, třeba s ohledem na epidemii, budou mít práci doma," řekl.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.
Robert Plaga

Upravená podoba maturit je konečná, dle Plagy přispěje k uplatnění absolventů

Upravená kompromisní podoba letošních maturit, která byla ve středu představena, je podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) konečnou verzí. Úřední maturita, kterou prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO), by si vyžádala změnu zákona a zatím není na stole, řekl dnes ministr poslancům během debaty o podobě maturit a možnostech obnovení prezenční výuky na školách.

Více souvisejících

státní maturity Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy