K přijímacím zkouškám Cermatu ubylo meziročně 10.000 přihlášených

K jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol se letos podle Cermatu přihlásilo zhruba 84.000 uchazečů. Je to přibližně o 10.000 míň než loni, kdy byly jednotné přijímací zkoušky povinné.

Kvůli epidemii covidu-19 od nich v tomto roce čtyřleté obory mohly odstoupit, konat se musí jen na víceletých gymnáziích. O tom, kolik uchazečů se hlásí na obory bez jednotných přijímacích zkoušek, nemá Cermat přehled. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK dnes poskytl Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu.

Jednotné přijímací zkoušky organizované Cermatem se letos kvůli epidemii přesunou z poloviny dubna na 3. až 6. května. Školní přijímací zkoušky se posunou z 12. až 28. dubna na 3. až 19. května, o konkrétních termínech rozhodnou ředitelé škol. Pokud bude škola organizovat vlastní přijímací zkoušky i jednotné testy, musí se konat ve stejný den.

Na osmiletá gymnázia se letos podle předběžných údajů Cermatu přihlásilo 17.482 uchazečů, což je o 1816 méně než loni. Přihlášek na šestiletá gymnázia ubylo meziročně 218, podalo je 5347 žáků. Na rozdíl od čtyřletých oborů se budou na víceletá gymnázia konat jednotné přijímací zkoušky povinně jako v minulosti. Uchazeči budou mít na složení zkoušky standardní dva termíny, ne pouze jeden jako loni. Stejně jako loni se jim ale prodlouží čas na vypracování testů. Podoba testů se podle ministerstva školství nezmění.

Prodloužení času na testy odůvodnilo ministerstvo zejména přetrvávající výukou na dálku. Distanční vzdělávání se v různých školách liší a žáci se nemuseli vždy naučit vše, co se v učebních plánech předpokládá, uvedl úřad. Nižší počet přihlášených zejména na osmiletá gymnázia by proto mohl souviset i s pocitem některých žáků a rodičů, že by kvůli výuce na dálku přijímací zkoušky nezvládli.

Na čtyřletých oborech se letos kvůli epidemii jednotné přijímací zkoušky konat nemusí, většina škol s nimi ale podle zjištění ČTK počítá. Přihlásilo se k nim 61.004 uchazečů, což je o 8064 méně než loni. Další žáci budou dělat pouze přijímací zkoušky organizované školou, kam se hlásí, nebo je škola může přijmout bez zkoušek, pokud nemá převis zájemců. Počet těchto uchazečů Cermat nezná.

Meziročně podle jeho údajů ubylo nejvíc přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na středních odborných školách, a to zhruba o 5800. Loni se tam hlásilo 50.104 uchazečů. K jednotným zkouškám na maturitní obory učilišť přišlo loni 8613 přihlášek, letos o 3020 méně. U nástaveb se počet přihlášených ke zkouškám od Cermatu snížil meziročně na dvě pětiny. Loni jich bylo 5470, nyní 2259.

Například v Praze budou letos uchazeče přijímat zcela bez zkoušek alespoň v některém oboru v Akademii řemesel Střední škole technické v Praze 4, ve Střední odborné škole Jarov v Praze 9 nebo ve Středním odborném učilišti gastronomie v Praze 10, řekla ČTK asistentka radního pro školství Kamila Bílá. Bez převisu přihlášek tam podle údajů pražského magistrátu zůstaly třeba obory stavebnictví, zahradnictví nebo gastronomie.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity cermat Školství

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy