K přijímacím zkouškám Cermatu ubylo meziročně 10.000 přihlášených

K jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol se letos podle Cermatu přihlásilo zhruba 84.000 uchazečů. Je to přibližně o 10.000 míň než loni, kdy byly jednotné přijímací zkoušky povinné.

Kvůli epidemii covidu-19 od nich v tomto roce čtyřleté obory mohly odstoupit, konat se musí jen na víceletých gymnáziích. O tom, kolik uchazečů se hlásí na obory bez jednotných přijímacích zkoušek, nemá Cermat přehled. Vyplývá to z informací, které na dotaz ČTK dnes poskytl Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu.

Jednotné přijímací zkoušky organizované Cermatem se letos kvůli epidemii přesunou z poloviny dubna na 3. až 6. května. Školní přijímací zkoušky se posunou z 12. až 28. dubna na 3. až 19. května, o konkrétních termínech rozhodnou ředitelé škol. Pokud bude škola organizovat vlastní přijímací zkoušky i jednotné testy, musí se konat ve stejný den.

Na osmiletá gymnázia se letos podle předběžných údajů Cermatu přihlásilo 17.482 uchazečů, což je o 1816 méně než loni. Přihlášek na šestiletá gymnázia ubylo meziročně 218, podalo je 5347 žáků. Na rozdíl od čtyřletých oborů se budou na víceletá gymnázia konat jednotné přijímací zkoušky povinně jako v minulosti. Uchazeči budou mít na složení zkoušky standardní dva termíny, ne pouze jeden jako loni. Stejně jako loni se jim ale prodlouží čas na vypracování testů. Podoba testů se podle ministerstva školství nezmění.

Prodloužení času na testy odůvodnilo ministerstvo zejména přetrvávající výukou na dálku. Distanční vzdělávání se v různých školách liší a žáci se nemuseli vždy naučit vše, co se v učebních plánech předpokládá, uvedl úřad. Nižší počet přihlášených zejména na osmiletá gymnázia by proto mohl souviset i s pocitem některých žáků a rodičů, že by kvůli výuce na dálku přijímací zkoušky nezvládli.

Na čtyřletých oborech se letos kvůli epidemii jednotné přijímací zkoušky konat nemusí, většina škol s nimi ale podle zjištění ČTK počítá. Přihlásilo se k nim 61.004 uchazečů, což je o 8064 méně než loni. Další žáci budou dělat pouze přijímací zkoušky organizované školou, kam se hlásí, nebo je škola může přijmout bez zkoušek, pokud nemá převis zájemců. Počet těchto uchazečů Cermat nezná.

Meziročně podle jeho údajů ubylo nejvíc přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na středních odborných školách, a to zhruba o 5800. Loni se tam hlásilo 50.104 uchazečů. K jednotným zkouškám na maturitní obory učilišť přišlo loni 8613 přihlášek, letos o 3020 méně. U nástaveb se počet přihlášených ke zkouškám od Cermatu snížil meziročně na dvě pětiny. Loni jich bylo 5470, nyní 2259.

Například v Praze budou letos uchazeče přijímat zcela bez zkoušek alespoň v některém oboru v Akademii řemesel Střední škole technické v Praze 4, ve Střední odborné škole Jarov v Praze 9 nebo ve Středním odborném učilišti gastronomie v Praze 10, řekla ČTK asistentka radního pro školství Kamila Bílá. Bez převisu přihlášek tam podle údajů pražského magistrátu zůstaly třeba obory stavebnictví, zahradnictví nebo gastronomie.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity cermat Školství

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy