Stát podle zástupců soukromých jazykových škol nedostatečně podporuje firmy nabízející jazykové vzdělávání, na které negativně doléhá koronavizová krize. Pro řadu z nich může být podle jejich zástupců likvidační. Vadí jim nejasné pokyny v souvislosti s plánovaným obnovením provozu.
Poukazují na to, že kvůli zavřeným hranicím přišly o zahraniční lektory a že možnost obnovit provoz v létě školám nepomůže, protože lidé do nich o prázdninách nechodí. ČTK to sdělil mediální zástupce společnosti James Cook Languages Pavel Orálek.
Od pondělí se v omezeném režimu otevřely jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Soukromé jazykové školy mohou obnovovat prezenční výuku v pomaturitních kurzech, většina ale podle předsedkyně Asociace jazykových škol Marcely Hergesselové kvůli přísným hygienickým podmínkám pokračuje dál přes internet. Kdy budou moct otevřít prezenčně i další kurzy, je podle zástupců jazykových škol z pokynů od státních institucí zatím nejasné
"Soukromé jazykové školy se zaměřením na firemní vzdělávání se nevejdou do žádného ministerského předpisu či tabulky s termínem znovuzahájení provozu. A když už se tam nějaká informace objeví, tak vzápětí přijde z jiného ministerstva informace odlišná," řekl výkonný ředitel James Cook Languages (JCL) Martin Borl. Hergesselová v pondělí uvedla, že by podle ní mohly další kurzy v soukromých jazykových školách otevřít od 25. května. Vyzvala ministerstvo průmyslu a obchodu, aby harmonogram pro soukromé jazykové školy upřesnilo.
Podle Hergesselové mohou mít vládní opatření proti koronaviru na jazykové školy likvidační dopady. "Jazykové školy tak za několik dnů přišly často až o většinu příjmů, přitom jim samozřejmě nadále běží fixní náklady jakožto nájmy, náklady na energie, výplaty a odvody za administrativní zaměstnance," uvedla. Například v James Cook Languages čelí výpadku v objemu výuky za období března a dubna ve výši asi čtvrtiny z plánovaného obratu, uvedl Borl. Vadí mu například, že stát trvá na uhrazení daně z přidané hodnoty z vystavených faktur, které ještě nejsou zaplacené.
Jazykové školy se navíc v současnosti potýkají s nedostatkem zahraničních lektorů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru často opustili Česko a není jasné, kdy a zda se vrátí. "Nově nasmlouvaní lektoři ani nepřijeli. Z předběžných informací několika pražských jazykových škol víme, že odjelo na 300 zahraničních vyučujících," řekla Hergesselová. Podle ní mohou upřednostnit online výuku v Číně, Vietnamu a Jižní Koreji, kde se platby pohybují ve výši až 40 dolarů (kolem 1000 korun) za 45 minut, což je podle ní mnohem víc než v ČR.
Soukromé jazykové školy se navíc obávají, že jim nepomůže ani případné uvolnění opatření proti koronaviru v létě. Na rozdíl například od restaurací a jiných služeb totiž podle jejich zástupců lidé o prázdninách do škol nechodí.
Aktualizováno před 25 minutami
Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
Související

Učitelé jazyků nesouhlasí s tím, aby byl druhý cizí jazyk v ZŠ volitelný

Čeští vědci vyvinuli překladač mezi češtinou a ukrajinštinou, má pomoci uprchlíkům
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 13 minutami

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 25 minutami

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 25 minutami

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 1 hodinou

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 1 hodinou

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 1 hodinou

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 1 hodinou

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 2 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 3 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 3 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 3 hodinami

Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
před 3 hodinami

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta
před 3 hodinami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku
před 3 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze
před 4 hodinami

Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?
před 4 hodinami

Putin chce přijet do Turecka, otevře jadernou elektrárnu od Rosatomu
před 4 hodinami

Britský král Karel III. slíbil prohlubovat vztahy mezi Londýnem a Berlínem
před 4 hodinami

USA, Británie i Japonsko zkritizovaly rozpuštění barmských politických stran
Aktualizováno včera
Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci
Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudní dvůr by mohl své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters.
Zdroj: ČTK