Ministr Plaga: S administrativou by školám mohli pomoct nepedagogové

Ministerstvo školství by chtělo otevřít diskusi o možnostech, jak by mohli lidé bez pedagogického vzdělání pomoci školám s administrativou. Uvažuje například o možnosti zřídit pozici technického ředitele nebo o posílení povinnosti zřizovatelů školám pomáhat. Na dnešním semináři Audit vzdělávacího systému v ČR za rok 2019, který pořádal senátní školský výbor, to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Podle ministra je třeba podpořit ve školách víc i práci nepedagogů, kteří by mohli pomoct ředitelům a učitelům s vyřizováním administrativy. "Pojďme se bavit v následujícím období o tom, jestli u velkých škol to má být něco jako kvestor, tedy někdo jako technický ředitel, a jestli u malých škol mají souhrnně pomáhat větší měrou zřizovatelé," řekl Plaga.

Ředitelé i učitelé si na administrativu často stěžují. Vláda si ve svém programovém prohlášení dala za cíl, že ji omezí. Slíbila také, že posílí postavení ředitele školy jako manažera, a to především při řízení učitelského sboru a výuky na škole.

Podle loňské studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) je přetěžování ředitelů administrativou jedním z důvodů neefektivního vedení škol a nepřispívá ke zkvalitnění výuky. Administrativní zátěž českých ředitelů patří podle studie k největším mezi evropskými stát a její vyřizování zabírá ředitelům kolem 40 procent času. Vedení pedagogického sboru, které zahrnuje třeba návštěvy ve výuce či koordinaci dalšího vzdělávání učitelů, pak věnují 15 procent času.

Množství administrativy souvisí podle odborníků s velkou decentralizací českého školství. Od roku 2003 mají školy právní subjektivitu, což dalo ředitelům větší pravomoci i odpovědnost při přerozdělování peněz, správě majetku nebo rozhodování o podobě výuky.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga ministerstvo školství Školství

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy