Školní rok se blíží, názory se liší. Ředitelé zaujali stanovisko k manuálu

S blížícím se začátkem nového školního roku v době, kdy se i nadále šíří koronavirus, obdržela školská zařízení manuál, jak fungovat během epidemie. Školy by se měly vrátit, pokud možno, k co nejběžnějšímu režimu. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová avizovala, že jí dokument přijde srozumitelný.

"V tom musím ministerstvo školství opravdu pochválit,“ řekla předsedkyně v pořadu Interview Plus.

"Doporučená část nám dává poměrně velké množství možností, jak se vypořádat s doporučeními podle podmínek dané školy,“ podotkla s tím, že je ráda, že nemusí ředitelé škol zjišťovat infekce u každého žáka či studenta. Jediné, co musí udělat, je poslat dítě se symptomy domů. Zbytek zůstává na hygienicích. 

Nelze vytvářet homogenní skupiny

Problém spatřuje Schejbalová u středních škol a gymnázii, kde kolikrát nelze vytvářet homogenní skupiny, jelikož se studenti častokrát učí cizí jazyky nebo volitelné semináře rozdělení. Dořešená taktéž není organizace žáků ve školních jídelnách. 

Předsedkyně hovořila také o sundavání roušek ve třídách a jejich opětovném nasazování ve společných prostorách. "Dovedu si představit, jak se roušky budou v hodinách válet po lavici,“ řekla s tím, že je ale příznivkyní absence roušek během vyučovacích hodin.

"Ředitelé by měli zaručit, aby se studenti co nejméně potkávali, ale to na některých školách není reálné." Renata Schejbalová

S organizací pokulhává také potenciální povinnost školy zajistit, vyžádá-li si to situace, jak prezenční, tak i online vyučování, jelikož by pedagogové museli v takovém případě rozdělit svůj čas mezi školní a vzdálenou výuku. "Pomohly by například kamery ve třídách, ale na to nejsou finance,“ nechala se slyšet šéfka Asociace ředitelů gymnázií.

Co se týče možných obav učitelů, že se nakazí, tak s těmi se Schejbalová u svých pracovníků nesetkala. "Nemůžeme se na několik měsíců nebo let izolovat doma, abychom se nenakazili,“ uzavřela.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství vzdělání Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy