Návrhy ministerstva nelze splnit, míní ředitelé škol. Apelují na očkování

Řadu návrhů protiepidemických opatření ministerstva školství zaměřených na návrat dětí do lavic nelze podle ředitelů škol splnit. Patří mezi ně především udržení homogenity žáků, zajištění izolačních místností či zajištění teplé vody ve všech třídách.

Ředitelé zatím nemají informace ani o tom, jak mají postupovat v případě, pokud žák odmítne testování či nošení roušek. Vyplynulo to z vyjádření ředitelů škol v Olomouckém kraji, které ČTK oslovila.

"Ze středečního jednání s ministrem vyplynulo a při jednání bylo zdůrazněno, že všechna opatření jsou jen doporučená, a nikoliv povinná. Některá v naprosté většině škol vůbec nelze realizovat jako je teplá voda ve všech třídách, homogenita je naprosto neurčitá. Není také vyřešeno co s žákem, který nechce být testován a nechce nosit ochranu nosu a úst, už totiž nemá být automaticky omluven," řekl dnes ČTK ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška.

Poukázal přitom na to, že do září zbývá měsíc a lidé se teprve začínají vracet z Chorvatska a jiných destinací, takže opatření budou určitě do zahájení školního roku upřesňována. Podle něj je třeba apelovat především na rodiče a žáky, aby se co nejdřív naočkovali.

Homogenitu řeší i na Gymnáziu Šumperk, podle ředitele Milana Macečka by měla být dodržována, ale ne za cenu narušení regulérní výuky. "Na naší škole bude snadné homogenitu držet na nižším gymnáziu i ve velké části hodin výuky v prvních dvou ročnících střední školy. Ve třetím a čtvrtém ročníku toto doporučení až ve třetině vyučovaných hodin nebudeme respektovat, neboť by nebylo možné učit podle školního vzdělávacího programu volitelné předměty - hodiny, ve kterých si žáci napříč ročníkem volí semináře, aby se rozvíjeli v oborech svého zájmu a připravovali se na maturitu a studium VŠ," řekl.

Řadu překážek řeší i ředitelé základních škol, například ředitel ZŠ Řezníčkova Olomouc Miloslav Palát vidí nevětší problém stále v nošení roušek, ale například i v zajištění samostatné třídy jako izolační místnosti, neboť na škole se ve všech místnostech učí. Problém je i tady s dodržením homogenity tříd, neboť škola má rozvrh dělený na mnoho skupin. "Takže dokud to bude pouze doporučeno, chceme dodržet za zvýšených hygienických opatření dělení na skupiny. Samozřejmě neotevřeme zájmové vzdělávání, protože tam je setkávání dětí napříč ročníky největší. Zřejmě budeme omezit pronájmy tříd a tělocvičny, což zase omezí naše bídné finance na provoz školy," uvedl.

Podle Paláta by školy měly mít možnost normální výuky za dodržení zvýšené provozní hygieny. "Myslím, že výsledky testování před prázdninami mohly ukázat všem, komu jde o děti, že tady v této věkové skupině hrozí nebezpečí minimální. Souhlasil bych s jednorázovým kvalitním testováním začátkem září, aby se eliminovali nakažení z dovolených, ale pak bych hlídání zdraví nechal převážně na rodičích," dodal Palát.

Související

Více souvisejících

očkování studenti Školství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 36 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Uzavřeno. Fiala už setkání Blažka s lobbistou Nejedlým řešit nebude

Premiér Petr Fiala považuje kauzu týkající se setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka s lobbistou Martinem Nejedlým za uzavřenou. Řekl to dnes novinářům při návštěvě Loun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy