Pracující maturanti zřejmě nebudou muset skládat maturitní testy

Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy. V souvislosti s rozhodnutím vlády o pracovní povinnosti studentů by se jim takto mohly ulehčit maturitní zkoušky.

Ústní maturity by se jim rušit neměly. Asociace zdravotnických škol ČR o tom podle svého předsedy Karla Štixe jednala s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Zástupci škol dnes ráno přislíbili ministrovi, že jejich studenti na žádost hejtmanů vypomůžou v nemocnicích, jak bude kvůli epidemii covidu-19 potřeba, řekl Štix ČTK.

Plaga dnes na instagramu uvedl, že zohlednění pracovní povinnosti v obsahu maturitních zkoušek představí do konce příštího týdne. "S Asociací zdravotnických škol projednáváme naše návrhy na úpravu maturit pro studenty posledních ročníků, kteří měli či mají pracovní povinnost," doplnila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Již dříve tento týden řekla, že úřad s ohledem na současný vývoj epidemie jedná se zástupci škol o dalších možných úpravách maturit, jejich termínů nebo obsahu.

Pracovní povinnost, která platí od pondělí 8. března, se týká studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol a dále čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání. V nemocnicích mají pracovat také všechny ročníky navazujících zdravotnických magisterských programů a jednooborového studia psychologie s výjimkou posledních ročníků.

Zdravotnické školy jsou podle Štixe schopné poslat do nemocnic všechny studenty starší 18 let. "Určitě to musí být i maturanti, protože těch máme v republice kolem 6000, takže určitě čtvrté ročníky v některých krajích velmi vypomohou," řekl. Maturanti podle něj mají větší praxi než o rok mladší žáci, řada z nich má s prací v nemocnicích i v sociálních zařízeních zkušenosti už z loňska. Zástupci asociace se proto dnes domluvili, že když hejtmani požádají o pomoc, vyjdou jim střední a vyšší odborné školy vstříc, řekl Štix.

Ocenil přístup ministra školství, který podle Štixe s asociací předběžně jednal i o tom, že by pracující studenti měli mít u maturit na jaře větší úlevy než ostatní. Zástupci 73 zdravotnických škol napříč republikou jsou podle šéfa asociace proti úřední maturitě, kterou prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO). "Chceme zachovat minimálně školní část (maturity)," řekl Štix. Benefitem pro pracující žáky by podle něj mohlo být zrušení státních didaktických testů.

Kolika studentů se nařízení o pracovní povinnosti bude týkat, bude podle Štixe záležet na konkrétní epidemické situaci v konkrétních krajích a na rozhodnutí hejtmanů. Zástupci středních a vyšších odborných zdravotnických škol zároveň doufají, že tíha výpomoci nezůstane jen na nich a zapojí se do ní i vysokoškoláci, dodal Štix.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga maturity Školství

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy