Přijímací zkoušky na SŠ: Plaga oznámí termín do poloviny května

Termín jednotných přijímacích zkoušek na střední školy chce ministr školství Robert Plaga (ANO) oznámit v první polovině května. Doufá, že se zkoušky budou moci uskutečnit v první půlce června. Uvedl to dnes v televizi Prima. Do konce dubna chce mít ministerstvo ve spolupráci s epidemiology hotové manuály k provozu na základních školách, kam se má od 25. května vrátit část školáků.

Ministr s vyhlášením přesného termínu čeká, až budou mít epidemiologové údaje o koronavirové situaci za období Velikonoc. "Vystřelit datum a pak ho za tři nebo sedm dní měnit by bylo méně zodpovědné než říct, že v první polovině května vyhlásíme jasné datum," vysvětlil.

Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, mohl by se termín přijímacích zkoušek podle Plagy "čistě teoreticky" posunout do období letních prázdnin. "Všichni ale doufáme, že se to nestane," řekl.

Plaga také potvrdil, že žáci budou mít na jednotné přijímačky jen jediný pokus. Zkouška bude mít na konečné rozhodnutí školy o přijetí studenta vliv z 60 procent. "Není to tak, že když někdo ten test nezvládne na svoje nejlepší maximum, že by byl odsouzen k tomu, že už se na tu školu vůbec dostat nemůže," uvedl ministr.

"Chápu, že rodiče to berou oproti minulému roku, kdy byly dva termíny, jako újmu. Ale ta doba je naprosto nestandardní, složitá," podotkl Plaga. Epidemiologické riziko je podle něj u přijímacích zkoušek poměrně vysoké. Ministerstvo uvažovalo i o variantě, že by letos jednotnou zkoušku zrušilo. Nepřistoupilo k tomu, protože podle Plagy není možné využít k rozhodnutí o přijetí průměr z vysvědčení. U gymnázií, o které je velký zájem, by totiž tato metoda vedla k tomu, že by se studenti museli vybrat losem.

Vláda počítá s tím, že od 25. května se žáci prvního stupně základních škol budou moci učit ve školních skupinách po 15 dětech. Ministr očekává, že této možnosti využijí rodiče 40 až 60 procent dětí. Z provozních důvodů chce, aby rodiče dali ředitelům minimálně týden předem vědět, zda jejich dítě k výuce nastoupí.

Plaga popsal, že děti se ve skupinách nebudou učit podle standardního rozvrhu. Dopoledne budou dělat úkoly, které jim nyní přicházejí vzdálenou formou, a odpoledne bude skupina fungovat jako školní družina.

Na dotaz, zda budou mít školy k tomuto režimu dostatek pedagogů, ministr odpověděl, že dopoledne u skupiny postačí pedagogický pracovník, nemusí ji vést učitel. Odpoledne se pak o skupinu mohou starat vychovatelky. Plaga dodal, že pokud by v některých školách tato výuka zajistit nešla, dítě by mohlo chodit do jiné školy.

Možnost, že by se učitelé základních škol nechali před návratem dětí otestovat na koronavirus, ministerstvo podle Plagy s epidemiology neřešilo.

Jestliže rodiče umístí dítě do školní skupiny, nebudou mít nadále nárok na ošetřovné. Ministr řekl, že podporuje, aby ošetřovné zůstalo zachováno pro rodiče, kteří se rozhodnou nechat dítě doma. Příslušný zákon připravuje ministerstvo práce.

Vláda učitelům už dříve přislíbila navýšení platů. Plaga k tomu uvedl, že pokud by slib kvůli současné koronavirové situaci nenaplnila, bylo by to ostudné, krátkozraké a hloupé.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga přijímací zkoušky Školství

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 31 minutami

před 53 minutami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy