Slovy hlavní hygieničky Jarmily Rážové je u vysokoškolských kolejí zvýšené riziko případné infekce novým typem koronaviru. I tak ale sází na zodpovědnost studentů, od nichž vzhledem k jejich inteligenci očekává větší smysl pro zodpovědnost.
Serveru novinky.cz sdělila, že příslušná pravidla a doporučení vydá resort školství. Jinak tomu nebude ani v případě hygieny. Školy by se tedy měly snažit například držet stejnorodé skupiny apod. U vysokoškoláků jde o dospělé lidi. Tak jako tak je ale třeba zamezit, aby se nemoc dál nešířila.
V momentně, kdy bude mít student nebo profesor pozitivní test na covid-19, bude nezbytné ho definovat a provést epidemiologické šetření, a neposílat ihned všechny automaticky do izolace. To až po případném posouzení rizika. Jinak budou zachovány i stávající postupy.
Je ale potřeba vzít v potaz také fakt, že se infekcím na vysokých školách daří, neboť kromě zvýšené kumulace lidí také dochází k častému rozptylu studentů po seminářích. Hlavní hygienička v takovém případě opět sází na případné zakrývání úst i nosu, které může být případnou bariérou proti kapénkám. Neopomíjí ale i smysl pro zodpovědnost.
Rážová taktéž připustila, že je u vysokoškolských studentů větší nebezpečí nákazy, jelikož často pocházejí z různých lokalit, a o víkendech jezdí domů. Bez případného omezení pohybu mu ale nelze zamezit, takže se s ním bohužel budeme muset "smířit". Tak jako tak se ale jedná o dospělé lidi, takže by se od nich dal očekávat větší smysl pro zodpovědnost než u malých dětí, tedy dodržování hygienických pravidel a sociálního distancu.
Pokud jde o samotné hygienické stanice, tak ty se budou zaměřovat na z epidemiologického hlediska významné kontakty, což jsou lidé, kteří byli s nakaženým minimálně v patnáctiminutovém těsném kontaktu zvyšujícím pravděpodobnost možné infekce. Osoby míjející se například v aule nejsou v těsném kontaktu. Díky tomu se může počet kontaktů pozitivního pacienta zúžit.
"Samozřejmě že při alkoholu se ztrácejí zábrany a zvyšuje se míra rizika šíření nákazy. Všichni bychom se měli chovat tak, abychom nenakazili ostatní ani sami sebe. Na vysokých školách jsou inteligentní lidé, tak se to snad projeví," hlavní hygienička připustila, že se při případných vysokoškolských mejdanech zvyšuje riziko nákazy, jelikož při nich teče alkohol plným proudem, ale i tak stále vysokoškolákům důvěřuje, že budou zodpovědní.
"Ano, v Olomouci i Praze. Tam to byli cizinci. A máme v manuálu i pro střední školy napsáno, že do škol přijíždějí studenti z jiných zemí. V jejich případě budou platit pravidla mezinárodního semaforu. Na kolejích budou muset udělat opatření, že student bude muset být po nějakou dobu izolován, ubytován zvlášť, a provést třeba testy podle toho, jak to nastavuje semafor pro vstup do ČR," dodala, že se koronavirus sice zpočátku začal šířit i mezi studenty (Pozn. redakce: například v březnu probíhaly navzdory karanténním opatřením na kolejích studentské večírky), ale že dnes už jsme "moudřejší", a že se hlavně bude uplatňovat vládní semafor, tedy karanténa pro cestující z rizikových zemí.
Pokud jde třeba o Slováky, tak ti budou do Česka moct bez omezení, kdežto Španělé, kteří nepocházejí z Kanárských ostrovů, budou muset počítat s testem na covid-19.
Související

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor
Vysoké školy , Školství , vzdělání , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 51 minutami

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
před 1 hodinou

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 2 hodinami

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 3 hodinami

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 3 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 4 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 5 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 6 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 6 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 7 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 8 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera
Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
Přesně před více než 26 lety tiše pronikli tisíce pákistánských vojáků na vysoké, skalnaté hřebeny na indické straně faktické hranice, která rozděluje bývalé knížectví Džammú a Kašmír. Tato riskantní operace rozpoutala válku, která trvala po většinu léta 1999, připomíná The Guardian.
Zdroj: Libor Novák