Rektoři se letos 28. října nesejdou na Hradčanském náměstí

Rektorky a rektoři vysokých škol se letos kvůli epidemii koronaviru nesejdou 28. října k uctění státního svátku na Hradčanském náměstí u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka, jak to dělali v uplynulých letech. Vznik Československa si většina z nich připomene sama položením kytice k soše Masaryka ve městě, kde sídlí jejich vysoká škola.

V tiskové zprávě České konference rektorů (ČKR) to dnes uvedl její předseda a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.

Slavnostního ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě se většina rektorů kvůli napjatým vztahům s prezidentem Milošem Zemanem přestala účastnit už v minulých letech. Důvodem byl nesouhlas zástupců vysokých škol s odmítavým postojem prezidenta k některým rektorům a s jeho nejmenováním několika profesorů.

Podoba letošního předávání státních vyznamenání s ohledem na epidemickou situaci a vládní opatření zatím není jasná. V Česku je aktuálně vládními opatřeními omezeno shromažďování na nejvýše šest osob. Podle pražských hygieniků může výjimku udělit jen ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že při splnění veškerých hygienických podmínek by pro vyznamenání osobně dorazil. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

Většina rektorů oslovených ČTK již minulý týden řekla, že pořádat v době mimořádných restrikcí ceremoniál na Pražském hradě je nevhodné a neodpovědné. Uvedli, že by se ho nezúčastnili, ani kdyby byli na oslavy státního svátku pozváni. Zeman naopak již dříve řekl, že by považoval za urážku státního svátku i vyznamenaných, kdyby se ceremoniál neuskutečnil. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by ale souhlasil s tím, kdyby se vyznamenání předala bez účasti veřejnosti a politiků. Na ceremoniál by tak mohli dorazit jen vyznamenaní, kterých má být kolem 40. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové by se o tom mělo rozhodnout tento týden.

Související

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Petr Sklenička (rektor) Vysoké školy Praha Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy