I v Turecku jsou na tom učitelé líp! U Jílkové se všichni hádali kvůli školství

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nedostatečnému zvyšování platů. Ve školách chybí minimálně šest tisíc kvalifikovaných učitelů a kvalita výuky se zhoršuje. Bez vzdělaných občanů země neprosperuje a zaostává. Podfinancované školství bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Mezi diskutujícími hosty byli Robert Plaga, ministr školství (ANO), Jiří Mihola, místopředseda parlamentního výboru pro školství (KDU-ČSL), Blanka Žánová, poradkyně premiéra pro oblast školství a ředitelka ZŠ v Sadské, František Dobšík, předseda ČMOS pracovníků školství, Viktor René Schilke, student z Prahy a představitel České středoškolské unie a Štefan Klíma, ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi.

Moderátorka Jílková se zeptala ředitele Klímy, zda je skutečně situace tak vážná, že musí hrozit stávkou. Ten svojí odpověď okamžitě směřoval na ministra Plagu (ANO) s tím, že slibované navýšení skutečně není takové, aby přivedlo učitele do škol. Navíc příčinou nedostatku učitelů nejsou jenom nízké platy, nýbrž i špatné podmínky. 

Plaga slíbil, že platy skutečně porostou, a to až o 50 %. Situace sice je kritická a nejde vyřešit během čtyř let, ale vláda se skutečně bude snažit. Klíma nesouhlasil a snažil se debatu vrátit ke kvalitě vzdělávání, tedy k revizi Rámcových vzdělávacích programů. Některá výuka je naprosto zbytečná. "Proč například učeň, který vyjde základní školu se čtyřkami, měl od osmi do půl čtvrté sedět v lavici?," podivoval se Klíma. 

Jílková se opět vrátila k financování. "Dá vám na ministryně Schillerová? Já se obávám, že ne," zeptala se Klímy. Dobšík oponoval, že ačkoliv je pro vládu priorita růstu platů učitelů, realita je někde úplně jinde. Musí se například vzít v úvahu také inflace. Ředitelka Žánová nesouhlasila a řekla, že už si tento rok učitelé polepšili, a že příští rok bude nové financování regionálního školství, kde se předpokládá další nárůst. Dobšík reagoval, že ne všem učitelům se zvýšily platy, a že se často handrkuje s procenty. "Ti, co jsou tady učitelé, očekávali, že dostanou nějakých 10 %. Nedostanou," stěžoval si Dobšík.

Učitelé jsou frustrovaní a vyhořelí

Místopředseda Mihola řekl, že investice do vzdělávání je skutečně výhodná. Jílková mu skočila do řeči a připomněla "ostudnou" politiku předchozích ministrů školství. Plaga trval na tom, že vláda svému slibu zvýšit platy učitelům dostojí. Občanka z publika, které Jílková předala mikrofon, připomněla, že nedostatek učitelů skutečně nemá příčinou pouze v penězích, nýbrž v jejich duševním zdraví. "Jsou frustrovaní a vyhořelí," uvedla. 

Jílková následně zmínila analýzu OECD, podle níž jsou na tom učitelé v porovnání s ostatními absolventy vysokých škol nejhůře. "Český učitel pobírá pouze 64 % průměrného platu jiného vysokoškoláka. V Německu je to 100 %, v Lotyšsku 140 a lépe jsou na tom dokonce i turečtí, polští a řečtí učitelé. Proč by absolventi vůbec chodili učit?!," rozohnila se Jílková.

Student Schilke si postěžoval na kvalitu výuky. "Mám pocit, že středobod té výuky nejsem já jako student, ale ten učitel," řekl Schilke. Klíma na to odpověděl, že se jako ředitel opravdu usilovně snaží, aby byla výuka modernizovaná, ale že má právě kvůli těm nízkým platům problém sehnat učitele. "Dejme tomu, že mám v učitelském sboru jednoho špatného pedagoga. Vyhlásím konkurz na jeho místo a nikdo se nepřihlásí," vysvětlil.

Inkluze zpomaluje výuku, učitelé jsou přetížení

Jílková potvrdila, že kvalita vzdělání českých žáků je skutečně na mizerné úrovni. Problém mají například s porozuměním textu a čtenářskou gramotností. Dále se výrazně zhoršila znalost matematiky a přírodních věd, ačkoliv jsme dříve v těchto oborech excelovali. Dobře na tom není ani výuka cizích jazyků. Žánová řekla, že je problém v obrovském kvantu učiva, velkém počtu dětí ve třídě a v neposlední řadě také v inkluzi, která tempo výuky zpomaluje.

Následně Plaga slíbil, že se Rámcové vzdělávací programy skutečně zredukují. Mihola si pak stěžoval na překotné změny ve školství - například zavedení povinné maturity z matematiky. Pán z publika, který je ředitelem školy, řekl, že je špatně předávat všem. Měli by být zvýhodněni ti pilní a kvalitní pedagogové. "Učitelé si pak řeknou, proč bych se tak snažil a namáhal, když dostanu stejně jako kolega, který si to jenom "odvykládá", a jde domů," dopověděl.

V blížícím se závěru diskuze začali dostávat prostor občané z publika. Zlesák, který zastoupil nespokojené rodiče, si postěžoval na špatný přístup učitelů a liknavý přístup České školní inspekce. Učitelé se nedovzdělávají a neřeší šikanu mezi dětmi. To se dotklo Klímy jako ředitele školy. Ačkoliv spolu s Žánovou trval na tom, že školy šikanu řeší, Jílková mu neustále připomínala, že spousta rodičů má jiné zkušenosti. Plaga poradil obrátit se v takových případech na školního omdusmana.

Paní, která dostala mikrofon, připomněla, že si ředitelé mohou se špatnými učiteli poradit prostřednictvím zákoníku práce, a že ne všechny odbory chtějí tarifové zvyšování platů. Slečna si v závěru postěžovala na nenaplněný potenciál některých předmětů například informatiky. "Za celou výuku jsme se jenom naučili dělat tabulky v excellu! Chtělo by to externí odborníky," zlobila se. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude zákon o státním zastupitelství.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Školství učitelé

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 2 hodinami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 10 hodinami

1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující

Ukrajinské obranné síly pokračují v působení výrazných ztrát ruským okupantům na ukrajinském území. Za více než 1 000 dní od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu dosáhly ztráty Ruska alarmujících čísel, zahrnujících stovky tisíc padlých a zraněných vojáků, tisíce zničených tanků a obrněných vozidel a další vojenské techniky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy