Školní rok 2019/2020 bude náročný. Chybí učitelé, otázníky nad státní maturitou

V nadcházejícím školním roce čekají školy opět změny. Bude se hledat řešení problému s nedostatkem učitelů a zřejmě se rozhodne o možném zrušení povinné maturity z matematiky. Začne fungovat nový způsob financování škol a upraví se podpora vzdělávání handicapovaných dětí. V lednu by učitelům i dalším pracovníkům ve školství měly vzrůst platy.

Na tiskové konferenci to dnes novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Počet žáků základních a středních škol v porovnání s minulým školním rokem podle odhadů ministerstva od září vzroste o 17.500. Navzdory mírnému úbytku prvňáků by měl do škol znovu přijít silnější ročník, než z nich v červnu vyšel. Celkem by v nadcházejícím školním roce mohlo do základních škol chodit asi 953.500 dětí a do středních škol kolem 409.000 žáků. Učitelů je podle nedávného průzkumu ministerstva nedostatek.

Plaga chce i proto co nejdříve prosadit novelu zákona o pedagogických pracovnících, která by zpřístupnila profesi učitele i lidem bez pedagogického vzdělání. Noví učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové. Novela měla platit od září, Parlament ji ale teprve bude projednávat.

V novém školním roce se budou dále řešit možné změny v maturitách. Ministerstvo již na jaře vypracovalo návrh, aby se státní maturity omezily na didaktické testy a jejich písemná a ústní část se přesunula na úroveň škol. Minulý týden se navíc Plaga rozhodl, že bude usilovat o zrušení povinné maturity z matematiky, která by se podle stávajícího zákona měla zavést nejpozději od roku 2022. Podle něj je třeba nejdříve zlepšit výuku tak, aby žáci matematice skutečně rozuměli.

Přivést kvalitní učitele do škol by podle Plagy mělo pomoct i navyšování platů. Od ledna jim vláda plánuje přidat deset procent s tím, že chce dodržet svůj slib, aby měli do roku 2021 minimálně 45.000 korun měsíčně.

Školy od ledna přestanou dostávat peníze podle počtu žáků a měřítkem začne být počet odučených hodin. Nový systém placení by jim měl umožnit, aby třídy na výuku některých předmětů rozdělovaly do menších skupin. Rozvrhy výuky na to musí ředitelé připravit už od září. Ministerstvo proto na nadcházející čtyři měsíce do konce kalendářního roku vyhlásilo rozvojový program, ve kterém mají školy podle Plagy k dispozici zhruba půl miliardy korun na dofinancování hodin navíc.

V souvislosti s reformou financování škol přestanou speciální školy dostávat peníze na asistenty pedagoga z rozpočtu na takzvanou inkluzi. Již nyní této možnosti mohly využívat spíš omezeně, protože podpora společného vzdělávání měla směřovat zejména do běžných škol. Od ledna budou dostávat peníze podle pravidel pro nové financování.

V běžných školách by pak od října měly děti častěji začít sdílet jednoho asistenta pedagoga. Dosud mohou být ve třídě asistenti tři. Ministerstvo chce tak podle Plagy systém zefektivnit. Na podporu handicapovaných žáků v běžných i speciálních školách půjde podle Plagy v příštím roce zhruba stejně peněz jako letos. Nyní je to kolem čtyř miliard korun.

Související

Robert Plaga

Exministr Plaga bude řídit Národní akreditační úřad pro vysoké školy

V čele Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství stane bývalý ministr Robert Plaga. Od září skončí jako politický náměstek na ministerstvu školství. Ministr Petr Gazdík (STAN) ČTK řekl, že post v čele nezávislého akreditačního úřadu vnímá jako neslučitelný s funkcí náměstka. Nominace do vedení úřadu dnes schválila vláda.

Více souvisejících

Robert Plaga Školství státní maturity učitelé

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

před 40 minutami

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml

Rusko varovalo, že použití amerických raket dlouhého doletu proti jeho území vyvolá „odpovídající a hmatatelnou“ reakci. Podle ruského ministerstva zahraničí by takový útok znamenal přímé zapojení Spojených států a jejich spojenců do bojů proti Rusku. Uvedl to server BBC s tím, že rozhodnutí USA je klíčovým momentem války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy