Střední školy se chystají na návrat studentů, střídavá výuka bude náročná

Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve škole. V organizaci vzdělávání jim podle zástupců školských asociací pomůže, že již nebudou muset dodržovat podmínku, aby se nepotkávali žáci z různých tříd. Tento požadavek platí nyní ve všech školách, nově bude ve středních školách jen doporučením.

Vytvořit nové rozvrhy je podle zástupců škol i tak náročné. ČTK to řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředseda Unie školských asociací CZESHA Jan Mareš.

Vláda v neděli rozhodla o uvolnění opatření proti epidemii covidu-19 od čtvrtka ze současného čtvrtého na třetí stupeň podle systému ministerstva zdravotnictví (PES). Resortu školství se to bude týkat od pondělí 7. prosince. Ve středu 25. listopadu se díky zmírnění opatření do čtvrtého stupně střední školy otevřely pro poslední ročníky a prezenční výuku. Před tím se žáci od první poloviny října učili jen na dálku.

Podle Schejbalové je dobrá zpráva, že učitelé žáky opět uvidí ve škole. Radost nemá z toho, že se kvůli tomu opět musí upravovat rozvrh tak, aby se mohli žáci v prezenční výuce střídat. Příprava této organizace je podle ní časově dost náročná. "Doufám, že to bude pokračovat v lednu, aby potom zase v lednu nebyla jiná situace a nevyráběli jsme opět jiné rozvrhy," řekla.

Organizace výuky bude podle ní nicméně teď snadnější díky tomu, že již nebude povinné dodržení stejných kolektivů ve třídách. Maturanti, kteří mají nyní kvůli tomuto opatření společně jen základní předměty, jako je matematika nebo čeština, se tak podle ní budou moct vrátit i k běžné výuce volitelných předmětům, kde se potkávají s žáky z různých tříd.

Zrušení povinnosti homogenity tříd ve středních školách od pondělí pomůže při přípravě výuky i podle Mareše. Podle něj by ale ředitelé měli mít možnost rozhodnout se, zda ve škole bude střídavá výuka, nebo se budou jen nabízet konzultace. Souhlasí s tím, že by se žáci ještě do Vánoc měli s učiteli vidět, ale takzvaná rotační výuka je podle něj zejména pro odborné školy a učiliště problematická, protože žáci mají třeba každý druhý týden výuku praktickou.

"Pro nás by proto i z toho pohledu bylo lepší, kdyby bylo možné rozvolnění do střídavé výuky dobrovolné," uvedl. "Po Vánocích už bych byl rád, kdyby to běželo normálně, abychom se všichni vrátili do normálního rytmu života, což sice asi v nejbližší době nebude stoprocentní, ale měli bychom se co nejvíce přiblížit normálu," doufá.

Pro základní školy by se podle systému PES ve třetím stupni od pondělí nic zásadního změnit nemělo. Prezenční výuku budou mít dál deváťáci a první stupeň, v šestých až osmých třídách by měla pokračovat výuka střídavá. Na rozdíl od středních škol v základních zůstane povinná i podmínka, že se nemají potkávat žáci z různých tříd. Výjimku budou mít nově školní kluby. Pokud nebude možné v nich homogenitu třídy dodržet, bude do nich moc chodit deset dětí.

Související

Ilustrační foto

Úroveň tělesné zdatnosti dětí se od 90. let výrazně zhoršila

Dnešní děti se oproti školákům z 90. let výrazně zhoršily ve vytrvalostním běhu, naopak podobné výsledky v porovnání se svými vrstevníky z předchozí generace dosahují žáci ve skoku dalekém a v leh-sedech. Vyplývá to z testování, které s dalšími institucemi připravila Česká školní inspekce (ČŠI).

Více souvisejících

studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy