Střední školy se již začaly připravovat na pondělní návrat žáků ke střídavé výuce na dálku a ve škole. V organizaci vzdělávání jim podle zástupců školských asociací pomůže, že již nebudou muset dodržovat podmínku, aby se nepotkávali žáci z různých tříd. Tento požadavek platí nyní ve všech školách, nově bude ve středních školách jen doporučením.
Vytvořit nové rozvrhy je podle zástupců škol i tak náročné. ČTK to řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a místopředseda Unie školských asociací CZESHA Jan Mareš.
Vláda v neděli rozhodla o uvolnění opatření proti epidemii covidu-19 od čtvrtka ze současného čtvrtého na třetí stupeň podle systému ministerstva zdravotnictví (PES). Resortu školství se to bude týkat od pondělí 7. prosince. Ve středu 25. listopadu se díky zmírnění opatření do čtvrtého stupně střední školy otevřely pro poslední ročníky a prezenční výuku. Před tím se žáci od první poloviny října učili jen na dálku.
Podle Schejbalové je dobrá zpráva, že učitelé žáky opět uvidí ve škole. Radost nemá z toho, že se kvůli tomu opět musí upravovat rozvrh tak, aby se mohli žáci v prezenční výuce střídat. Příprava této organizace je podle ní časově dost náročná. "Doufám, že to bude pokračovat v lednu, aby potom zase v lednu nebyla jiná situace a nevyráběli jsme opět jiné rozvrhy," řekla.
Organizace výuky bude podle ní nicméně teď snadnější díky tomu, že již nebude povinné dodržení stejných kolektivů ve třídách. Maturanti, kteří mají nyní kvůli tomuto opatření společně jen základní předměty, jako je matematika nebo čeština, se tak podle ní budou moct vrátit i k běžné výuce volitelných předmětům, kde se potkávají s žáky z různých tříd.
Zrušení povinnosti homogenity tříd ve středních školách od pondělí pomůže při přípravě výuky i podle Mareše. Podle něj by ale ředitelé měli mít možnost rozhodnout se, zda ve škole bude střídavá výuka, nebo se budou jen nabízet konzultace. Souhlasí s tím, že by se žáci ještě do Vánoc měli s učiteli vidět, ale takzvaná rotační výuka je podle něj zejména pro odborné školy a učiliště problematická, protože žáci mají třeba každý druhý týden výuku praktickou.
"Pro nás by proto i z toho pohledu bylo lepší, kdyby bylo možné rozvolnění do střídavé výuky dobrovolné," uvedl. "Po Vánocích už bych byl rád, kdyby to běželo normálně, abychom se všichni vrátili do normálního rytmu života, což sice asi v nejbližší době nebude stoprocentní, ale měli bychom se co nejvíce přiblížit normálu," doufá.
Pro základní školy by se podle systému PES ve třetím stupni od pondělí nic zásadního změnit nemělo. Prezenční výuku budou mít dál deváťáci a první stupeň, v šestých až osmých třídách by měla pokračovat výuka střídavá. Na rozdíl od středních škol v základních zůstane povinná i podmínka, že se nemají potkávat žáci z různých tříd. Výjimku budou mít nově školní kluby. Pokud nebude možné v nich homogenitu třídy dodržet, bude do nich moc chodit deset dětí.
Související

Studentům ZČU hrozí postih i od školy. Hloupost, konstatoval rektor

Slovensko může jít po maďarské cestě. Nejsem daleko od toho, abych se rozhodl žít v Česku, říká student pro EZ
studenti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 32 minutami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 1 hodinou

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.
Zdroj: Jakub Jurek