Se stanovením termínu přijímacích zkoušek na střední školy je nutné počkat na epidemiologickou situaci, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (ANO). Vyhlásí jej v dostatečném předstihu, aby se studenti i školy dokázali nachystat, uvedl. Podle některých zástupců školských asociací nejasný termín zkoušek uvádí rodiče, děti i školy do nejistoty.
Přijímací zkoušky byly podle Plagy epidemiology vyhodnoceny jako velmi riziková záležitost. "Já bych mohl vystřelit jakýkoli termín v červnu, ale bylo by to ode mě neférové. V tuto chvíli musíme počkat na jednotlivé vlny. Já v dostatečném předstihu tak, aby se školy stihly na přijímačku nachystat a studenti věděli, kdy jednotná přijímačka bude, to oznámím," řekl ministr.
Děti chystající se na jednotnou přijímací zkoušku mohou podle Plagy k přípravě využít testy Cermatu z předchozích let, které jsou jim včetně řešení k dispozici. Ministerstvo chce zároveň formou videí připravit výklad daných řešení.
Mimořádná úprava zákona pro letošní rok, která již platí, počítá s tím, že se jednotné přijímací zkoušky uskuteční 14 dní po znovuotevření škol. Schéma vlády předpokládá, že by zkoušky byly někdy v červnu. Například podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové jsou rodiče, děti i školy při čekání na pevný termín v nejistotě. K přijímacím zkouškám na maturitní obory se podle statistik Cermatu přihlásilo přibližně 95.000 dětí.
Učitelé by měli při hodnocení zohlednit podmínky žáků
Plaga vyzval ředitele škol a učitele, aby při hodnocení žáků zohlednili jejich specifické podmínky. Využívat by měli spíše zpětnou vazbu než známky. Podle Plagy také není nutné zvládnout veškeré učivo zahrnuté ve školních vzdělávacích programech. Učitelé by se měli soustředit na znalosti a dovednosti nezbytné pro další vzdělávání.
Učitelé by podle ministra měli ještě více než dosud pracovat se zpětnou vazbou od rodičů a komunikovat s rodinami nejen zadáváním úkolů. Mají zjišťovat, jak si děti s jednotlivými úkoly poradily. "Aby za běhu byli schopni upravovat vzdělávání vzhledem ke specifickým podmínkám v jednotlivých rodinách a školách," řekl Plaga.
"Nejde primárně o známky. Chceme umožnit ředitelům škol větší flexibilitu v hodnocení. Předpokládáme větší využití formativního hodnocení zpětnou vazbou. Nedává smysl, aby klasifikace, jak ji známe, ve všech případech byla podle známek, jaké žák nebo student dostal po dobu distanční výuky," dodal ministr. Hodnocení by tak podle něj mělo zohledňovat sociální či ekonomické podmínky, které žák pro vzdělávání na dálku měl.
Podle Plagy by se také učitelé po návratu dětí do škol neměli snažit dozkoušet žáky z učiva z období, ve kterém nemohli navštěvovat školu. "Mnohem víc je to o klíčových kompetencích dětí, o té situaci, kterou zažívají. Není to o tom, že musí být oznámkovaní," řekl. Ministerstvo školství proto připravuje vyhlášku, kterou chce takzvaně vypnout školní řád, v němž je v některých případech uvedeno, kolik známek z daného předmětu musí žák dostat, aby byl klasifikován. Vyhlášku by měla v nejbližších dnech posoudit Legislativní rada vlády.
Plaga ale nepočítá s tím, že by žáci nedostali na konci pololetí vysvědčení. Nemusí na něm však být u všech předmětů známky. "Pokud se budeme bavit o situacích, kdy vysvědčení vstupují v následném období například do hodnocení přijímaček, tam to rozdělíme tak, aby tam vysvědčení nevstupovalo, pokud tam známky nejsou," dodal.
"Není nutné zvládnout distanční formou vše, co školy mají ve školních vzdělávacích programech, ani to není reálné. Znovu opakuji, je vhodné soustředit se na profilové předměty, respektive na takové znalosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro další vzdělávání, a pak na procvičování a opakování učiva," doplnil Plaga. Připustil ale to, že v novém školním roce bude na učitele i žáky tlak ohledně dohnání látky, která měla být vyučována v tomto pololetí. "Chceme tomu pomoci vyrovnávacími letními kurzy, letními kempy, které by se v ideálním případě mohly objevit v nabídce," dodal ministr.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Školství , Robert Plaga , učitelé , přijímací zkoušky , děti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 8 minutami
"Strategická katastrofa". Rozhodnutí o amerických raketách možná přišlo na poslední chvíli
před 18 minutami
Použití jaderných zbraní si Moskva nemůže dovolit, shodují se experti
před 40 minutami
Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla
před 1 hodinou
Povolí Britové Ukrajině použít Storm Shadow? Po rázném kroku USA se pod tlakem ocitá i Starmer
před 2 hodinami
Zimní počasí dorazilo do Česka. Sněžit bude nejen dnes
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák