Vláda povolila komisionální zkoušky, potřebují je maturanti, kteří v lednu propadli

Povolení komisionálních zkoušek, které vláda v neděli vyjmula z opatření proti koronaviru, má otevřít cestu k maturitám i středoškolákům, kteří neprospěli z některého předmětu v prvním pololetí. Podmínkou pro připuštění k maturitě je totiž letos úspěšné absolvování prvního pololetí školního roku.

Ministerstvo školství již na konci ledna určilo, že neúspěšní studenti se budou moct zúčastnit jarních termínů maturit, pokud do 31. března zvládnou složit opravné komisionální zkoušky. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva k maturitám a z informací, které o provozu škol ode dneška zveřejnil úřad na webu.

Kvůli opatřením proti covidu-19 jsou nadále otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku. Vyhlášením nového nouzového stavu, který navázal na předchozí, se na tom nic nezměnilo. Vláda krizovým opatřením rozhodla, že školy zůstanou ve stejném režimu jako doposud. Jediná změna se týká povolení opravných a náhradních komisionálních zkoušek ve středních školách a konzervatořích.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) už na konci ledna oznámil v souvislosti s trvající epidemií a výukou na dálku změny v podobě letošních maturit. Kromě toho, že se například zruší slohy z jazyků, bude k maturitám připuštěn každý, kdo prospěl v prvním pololetí. Ti, kdo neprospěli nebo nebyli hodnoceni, budou muset nejdřív složit opravné či náhradní komisionální zkoušky. Pokud požádají o přezkoušení do 31. března a zkoušku zvládnou, budou moct jít k maturitám na jaře. Ti, kdo komisionální zkoušku složí později, a to do 30. června, budou připuštěni k maturitám v podzimním termínu.

Za běžné situace platí, že náhradní zkouška se nedělá před komisí a opravná zkouška zpravidla v prvním pololetí není, protože rozhodující je vysvědčení v druhém pololetí. Letos je situace jiná. Komisionální podoba náhradní zkoušky má podle ministerstva zajistit co největší objektivitu hodnocení žáka před maturitou.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72.751 studentů. Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 25. června. Praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna, jejich období letos potrvá do 27. srpna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Krizové opatření vlády ve školách uvádí jako výjimku ze zákazu přítomnosti žáků kromě komisionálních zkoušek také zkoušky do 10 lidí na vysokých a vyšších odborných školách, přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky ve středních školách, individuální konzultace, státní jazykové zkoušky do 10 lidí a praktickou výuku ve zdravotnických, farmaceutických či pedagogických oborech.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Letošní horší výsledky maturantů nerelativizujme. Ukazují na hlubší potíže

Po prohře českých reprezentantů se Švédském na Mistrovství světa v hokeji ve Finsku se v mojí „sociální bublině“ objevil názor, který mě zaujal, ale se kterým nesouhlasím, a navíc se mi hodí k tomuto komentáři o výsledcích maturit. Šlo o reakci na jeden text jednoho bulvárního deníku, který rozebíral neúspěch českých hráčů. A ta reakce? Prý proč kritizujeme hráče a trenéry, že se nedaří, když oni tam přece nejedou s tím, že chtějí schválně všechno prohrát, vždyť i hokej hrají lidé, kteří nejsou roboti, naprogramovaní na neustálé vyhrávání a úspěchy.

Více souvisejících

maturity Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy