Při nařízené jarní výuce na dálku učitelé v Česku nejvíc využívali e-maily a školní platformy. Aspoň jednou denně je použila zhruba třetina pedagogů. Pětina vyučujících se žáky několikrát týdně chatovala. Málo se využívaly videohovory či videokonference. Ukázal to průzkum mezi 501 rodiči, který se uskutečnil od 16. do 22. června. Na přetížení kvůli učení potomků si stěžovala víc než čtvrtina rodičů.
Průzkum se konal v celkem 12 zemích, a to třeba na Slovensku, ve Francii, Německu, USA, Británii, Rusku či Japonsku. Pro počítačovou firmu Avast ho provedla společnost Toluna QuickSurveys. Zjišťovala vybavení pro výuku, jeho zabezpečení, postup učitelů či spokojenost rodičů s dálkovým učením.
"Bylo patrné, že učitele dálková výuka zaskočila a nebyli na ni připraveni, dřív se s ní nepotkali," řekla na tiskové konferenci expertka firmy na bezpečnost Julia Szymańská. Podle ní průzkum mezi rodiči ukázal, že ve výuce se používaly hlavně "relativně tradiční a málo interaktivní" metody. "Pro učitele, kteří byli situací překvapeni, byly nejjednodušší e-maily, kam zasílali úkoly. Většina učitelů podcenila nejvíc interaktivní platformy jako Messenger, Viber či WhatsApp, ty využila pětina. Málo se uskutečňovalo videohovorů, které mohly hodinu nejkvalitněji nahradit," uvedla Szymańská.
Aspoň jednou za školní den elektronickou poštou komunikoval 35 procent vyučujících, několikrát týdně pak 23 procent. Školní platformy využívala aspoň jednou denně třetina učitelů, několikrát týdně čtvrtina. Se školáky několikrát v týdnu chatovala pětina kantorů, pětina pracovala interaktivně. Učitelé si na síti nejvíc oblíbili online testy a kvízy či videa na YouTube. Fyzicky se úkoly předávaly více u žáků do deseti let, a to jednou za týden či za dva. Pro případ budoucí výuky na dálku expertka firmy doporučuje zřídit virtuální třídu zabezpečenou heslem.
Téměř polovina učitelů nestanovila žádná pravidla ochrany soukromí při online výuce. Práce čtvrtiny dětí mohli na platformách vidět ostatní žáci či jejich rodiče. Dvě pětiny učitelů je naopak nesdílely a soukromí školáků chránily.
Dvě pětiny dětí měly pro výuku na dálku svůj chytrý telefon a 31 procent svůj notebook. Tři z deseti školáků si museli notebook půjčit od jiného člena rodiny. Tiskárnu měla k dispozici ani ne čtvrtina žáků. Podle zjištění přitom bylo mnohde nutné zadání vytisknout. Socioložka a spoluautorka průzkumu Kateřina Müllerová podotkla, že různé technické vybavení domácností nerovnosti ve vzdělávání prohloubilo.
Kvůli výuce na dálku se museli nové věci učit i rodiče. Každý osmý poprvé využil Skype. Pětina se potýkala s technickými problémy. Přetížení kvůli nutnosti učit své děti cítilo 28 procent dotázaných. S distančním vzděláváním byla spokojena polovina rodičů. Jako výhody jmenovali samostatnost dětí, odbourání stresu kvůli vstávání či větší časovou flexibilitu. Za negativa označili chybějící kontakt se spolužáky a okolím, moc úkolů a učiva i složitost výuky či malou aktivitu učitelů a nedostatek zpětné vazby. Srovnání 12 zemí ukázalo, že čeští rodiče patřili k nejspokojenějším. Nejvíc nespokojení byli Rusové či Němci.
Související
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Školství , průzkumy , učitelé , děti
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě