Výuka na dálku: Žádné prázdniny. Rodiče musí na vzdělávání dětí dohlédnout, upozorňuje MŠMT

Ve školách dnes kvůli situaci kolem koronaviru začala první týden fungovat výuka na dálku. Učitelé stále dolaďují způsob komunikace a práce s některými žáky a rodiči. Některé rodiny mají potíže s technickým vybavením nebo neumějí ovládat požadované počítačové programy. Na hodnocení toho, jak spolupráce funguje, je ale příliš brzo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi řediteli škol v Praze. Podle ministerstva školství mají rodiče povinnost na vzdělávání dětí dohlédnout.

"Zatím s tím začínáme. My jsme minulý týden středu, čtvrtek a pátek využili k tomu, abychom si všechno ujasnili, udělali si komunikační kanály a až v závěru týdne jsme to začali rozjíždět," řekl ředitel ZŠ Mezi školami v Nových Butovicích Petr Vodsloň. "Na vyhodnocení ohlasů je brzo, protože to vlastně dneska bylo první den," doplnil ředitel ZŠ Vratislavova Jiří Trunda.

Vláda rozhodla o uzavření škol kvůli koronaviru minulé úterý, zakázána je přítomnost žáků v nich od středy 11. března do odvolání. Ministerstvo školství doporučilo pokračovat ve výuce na dálku. Na dotaz ČTK dnes tiskové oddělení úřadu napsalo, že výuka je pro děti povinná a rodiče mají povinnost dbát na vzdělávání svých dětí. "V tomto krizovém stavu děti nemají prázdniny a pod dohledem rodičů si mají plnit své povinnosti," uvedlo ministerstvo.

Vodsloň a Trunda zatím od učitelů nemají informace o zásadních problémech ve spolupráci s žáky a rodiči. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého většina rodičů snahu o vzdělávání na dálku uvítala.

Podle ředitelů školy stále zjišťují, jaké jsou limity zejména na straně žáků a rodičů. Školy mohou využívat různé programy online, rodiny ale musí mít doma vhodné technické vybavení a fungující internetové připojení. "Zjišťujeme, že spousta rodičů a žáků komunikuje na úrovni facebooku nebo e-mailu, ale nejsou schopni pracovat v požadovaných programech," uvedl Trunda. Učitelé jsou s nimi v kontaktu a snaží se to řešit.

Podle Trundy by distanční vzdělávání formou zadávání úkolů a cvičení na doma mohlo fungovat bez potíží zhruba měsíc. Pokud by ale děti musely zůstat doma déle, školy by začaly mít problémy s naplňováním cílů výuky. Nyní většina z nich zadává dětem různé opakovací úkoly a cvičení na doma. Probírání nové látky nechávají školy zpravidla zatím na později.

Problém je také podle Trundy to, že ministerstvo školství doporučilo výuku na dálku, ale nenařídilo ji. "My nejsme schopni přimět všechny děti, aby se do toho zapojily," řekl Trunda. Podle něj to znamená, že školy stejně budou muset novou látku později probrat znovu. "Nemůžeme to zkoušet a považovat to za probrané, pokud nějaký - byť malý - počet žáků to neabsolvuje," dodal.

Ředitelé se shodli, že distanční výuka je pro učitele časově mnohem náročnější než prezenční vzdělávání. Podle Černého tráví přípravou učiva a komunikací s jednotlivými žáky a rodiči celé dny.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 

Více souvisejících

učitelé ministerstvo školství rodina děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy