Žáci budou muset mít s sebou ve škole dvě roušky na den, nařídilo MŠMT

Rodiče, kteří mají zájem o docházku dětí do škol, musí dát jejich ředitelům vědět v případě žáků prvního stupně do 18. května a v případě žáků devátých ročníků do 7. května. Každý žák bude muset mít s sebou na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Nosit je budou ve společných prostorách, při pobytu ve třídě je mohou sundat, pokud bude zachován rozestup.

Vyplývá to z manuálu, kterým ministerstvo školství (MŠMT) nastavilo podmínky pro částečný návrat dětí do tříd. Ředitelé škol ho podle ministerstva obdrželi o víkendu. K dispozici je také na webu úřadu.

První stupeň základních škol se podle vládního plánu otevře 25. května. Žáci devátých tříd se budou moct vrátit do škol už od 11. května, aby se mohli připravovat na přijímací zkoušky. Ve stejný den se otevřou střední školy pro maturanty. Školní docházka není povinná. Na doporučení pro školy, jak v nich zajistit provoz, pracovalo ministerstvo školství společně s týmem epidemiologa Rastislava Maďara z ministerstva zdravotnictví.

Rodiče dětí, které do školy půjdou, musí zvážit, zda žák patří do rizikové skupiny, tedy zda žije ve společné domácnosti s osobou starší 65 let s přidruženými chronickými chorobami, například onemocněním plic či srdce. "Doporučuje se, aby zákonní zástupci zvážili tyto rizikové faktory, pokud žák patří do rizikové skupiny, a rozhodli o účasti žáka na vzdělávacích aktivitách s tímto vědomím," píše se v manuálu.

Rodiče budou muset v první den návratu žáka do školy předložit podepsané prohlášení o seznámení s vymezením rizikových skupin a čestné prohlášení, že dítě nevykazuje příznaky virového infekčního onemocnění, což je například horečka, kašel, dušnost nebo náhlá ztráta chuti a čichu. Pokud zákonný zástupce tyto dokumenty nepodepíše, nebude žákovi osobní účast ve škole umožněna.

Při cestě do školy a ze školy se na žáky vztahují obecná pravidla chování stanovená krizovými opatřeními. Škola je pak povinna zajistit organizaci pohybu lidí před školou, a pokud to bude nutné, rozvrhnout časy příchodu žáků tak, aby v jednu chvíli k budově školy dorazilo současně méně lidí. Žáky před školou vyzvedne pověřený pedagogický pracovník, který je organizuje do skupiny 15 dětí. O zařazení žáků do skupin rozhoduje ředitel školy. Žáka nelze zařadit do školní skupiny později než k 25. květnu.

Žáci budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla. Neprodleně po přezutí, popřípadě po příchodu do třídy, bude nutné použít dezinfekci na ruce. Mýt ruce si budou děti i po každém vzdělávacím bloku. Žáci ani učitelé nemusí ve třídě nosit roušku, pokud zachovají rozestup nejméně 1,5 metru. Při bližším kontaktu, například při skupinové práci je rouška nutná i ve třídě.

Přesuny skupin žáků, pohyb na chodbách, toaletách či ve společných prostorách je podle ministerstva nutné organizovat tak, aby se minimalizovaly kontakty jak mezi skupinami, tak jednotlivci včetně zaměstnanců školy. Přestávky se doporučuje trávit venku a třídy se mají často větrat.

Rozhodnutí o formě stravování nechává ministerstvo na školách. Obědy lze zajistit podle dodržování stanovených hygienických pravidel ve školních jídelnách. Je možné také vydávat studené obědové balíčky. Další variantou je, že žáci si po dohodě vedení školy s rodiči přinesou vlastní stravu.

V případě, že žák bude během výuky vykazovat některý z možných příznaků onemocnění covid-19, bude umístěn do samostatné místnosti, škola kontaktuje rodiče a o podezření bude informovat spádovou hygienickou stanici. "Ostatní žáky je pak vhodné umístit do jiné místnosti nebo změnit aktivitu na pobyt venku s povinným nošením roušky, dokud není znám zdravotní stav indisponovaného žáka," doporučuje ministerstvo.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory ministerstvo školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 11 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně plánuje požádat soud o nařízení prodeje Chromu – nejpopulárnějšího webového prohlížeče na světě. Tento návrh přichází poté, co soudce Amit Mehta v srpnu rozhodl, že Google má monopol na online vyhledávání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy