Zástupkyně školských asociací souhlasí s pravidelným testováním žáků

Zástupkyně školských asociací souhlasí s pravidelným testováním žáků na covid-19. Podle nich by mohlo přispět k lepšímu zajištění bezpečnosti a chodu škol. ČTK to řekli předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Podle Stýblové mají školy organizaci testování už vyzkoušenou a samotné testování nedělá velké problémy ani žákům. Schejbalová by doporučovala testovat i žáky, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní.

Vláda se dnes podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) shodla na pokračování plošného testování ve školách jednou týdně každé pondělí. Předpokládá, že nová protiepidemická opatření budou platit do konce února. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se budou testovat jen neočkovaní a systém bude nastaven tak, aby do karantény nemusely chodit celé třídy, ale jenom pozitivně testovaný žák.

"Já s pravidelným testováním souhlasím. Bez toho by to byl problém," uvedla Schejbalová. Poukázala na to, že epidemická situace se v poslední době začala prudce zhoršovat. V úterý přibylo v Česku 22.511 případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den za celou dobu epidemie v zemi. Za středu, na níž připadl státní svátek 17. listopadu, testy odhalily v Česku dalších 14.119 případů nemoci covid-19. "Myslím si, že pro klid a zajištění chodu škol, abychom tam mohli učit, ať se testuje," řekla Stýblová.

Podle Schejbalové je ale otázka, jak bude systém fungovat bez karantény tříd, kde se objeví nákaza. "Aby se to dál nešířilo, tak já si myslím, že pokud se tam objeví nakažený žák, tak že by (i jeho spolužáci) měli jít hned na PCR test a negativní pak ať druhý den jdou do školy," řekla. Podobný systém funguje i v zahraničí. "Já jsem pro to, aby karantény nebyly, ale zase aby se nám to nepokazilo," dodala.

Podle Stýblové nicméně v Česku podobný systém není reálný, protože v zemi nejsou dostatečné kapacity pro PCR testování. "Mně to vychází tak, že než mají (žáci) výsledky PCR testu, tak karanténa sama skončí, protože u nás vyřízení PCR testu strašně dlouho trvá," uvedla. "Pokud by to ale fungovalo, tak by to bylo fajn," řekla.

I když testování do konce února vypadá na dlouho, školy si podle Stýblové dokážou nastavit režim, který nebude jejich chod moc narušovat. Děti podle ní zvládají testování bez problémů a berou to jako normální součást života. Schejbalová by navíc doporučovala, aby se alespoň v případě vyskytnutí nákazy ve třídě testovali i očkovaní. Poukázala na to, že v pražském Gymnázium Nad Štolou, kteří řídí, se podle ní nákaza vyskytla už asi u osmi očkovaných. "Jsou většinou bezpříznakoví," podotkla.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: 48 miliard coby kompenzace za covid-19 splnilo svůj účel, někteří příjemci bonus zneužili

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřoval, jak Ministerstvo financí (MF), Generální finanční ředitelství (GFŘ) a tři vybrané finanční úřady nakládaly s peněžními prostředky státu určenými na výplatu kompenzačního bonusu zejména pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), kterým byla státem v důsledku pandemie onemocnění covid-19 v letech 2020 až 2022 zakázána nebo omezena jejich činnost. V uvedených letech bylo podáno 2 943 562 žádostí o kompenzační bonus a celkem na něj bylo vyplaceno 48,3 mld. Kč. NKÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy