Kavárenský intelektuál versus český buran. Sociolog svérázně rozebírá rozdíly ve společnosti

Praha – Sociolog Petr Hampl se ve své úvaze zaměřil na těžký život kavárenských intelektuálů. Mají to těžké, jednodušší je být českým buranem, domnívá se sociolog.

Kavárenští intelektuálové to v éře globalizace prý nemají úplně snadné. „Pražská kavárna nenávidí čecháčky a je ochotna se plazit před naprosto kýmkoliv jen proto, že je momentálně u moci v USA. Newyorská kavárna nenávidí USA a má zcela servilní vztah k Rusku. A moskevská kavárna zase ze všeho nejvíc nenávidí Rusko. Schíza, co?" popisuje postoje intelektuálů Petr Hampl na sociální síti.

I přes tyto komplikace ale podle sociologa existují tři body, na kterých se kavárenští intelektuálové dokážou shodnout. „První je láska ke globální byrokracii. Druhý nenávist ke všemu židovskému. V tom se snadno shodnou i s jeruzalémskou kavárnou. Posledním bodem je slabost pro Islámský stát, Saudskou Arábii a Írán. Kdyby byla kavárna v Rijádu, nenáviděla by saudské království. Jenže tamní monarcha není tak hloupý, aby něco podobného trpěl," domnívá se Hampl.

Existuje ale někdo, kdo má život v tomhle směru mnohem jednodušší. „Nicméně stejně to my v hospodě máme stejně lepší. Český buran miluje českou zemi, britský buran Británii, a ruský buran Rusko, aniž bychom si při tom museli překážet. Dokonce i s těmi Němci jsme se nakonec dokázali jakž takž porovnat," dodal rázně Hampl.

Související

Více souvisejících

Petr Hampl Restaurace společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy