Póvl? Ve vyloučených lokalitách nežijí jen Romové, varuje odborník

Praha – Podle nových čísel ministerstva práce v České republice roste počet vyloučených lokalit. V Řadě z nich přitom nežijí jen Romové, jak si velká část společnosti myslí. Chudobou často trpí i senioři nebo lidé s nízkými příjmy. Neříkejme jim póvl, vyzývá autor analýzy Karel Čada.

O zprávě, která bude zveřejněna na začátku června, diskutoval Čada on-li se čtenáři serveru iDnes.cz. „Domnívám se, že celkově se boj s chudobou nedá vyhrát. Chudoba tu asi bude stále. Státy a politiky mají možnosti jak zmenšovat počet lidí, kteří v chudobě žijí a zlepšovat kvalitu jejich života," myslí si autor zprávy o sociálně vyčleněných oblastech.

Lidé mají pocit, že Romové nebo přistěhovalci se nechtějí vzdávat svého způsobu života, což způsobuje problémy. Romové se podle něj nemusí nutně vzdávat své kultury. „Setkal jsem se s řadou Romů, kteří se hlásí ke svému romství a tradicím, a přesto jsou zároveň začlenění do běžné společnosti. Moje australská zkušenost mi také ukazuje, že je možné, že imigranti se nemusí vzdávat své kultury a tradic a být zároveň součástí společnosti," popisuje Čada.

Není to ani tak, že by ve vyloučených lokalitách žili jen lidé, kteří nechtějí pracovat a žijí z dávek. „V námi zkoumaných lokalitách je minimálně 15 až 20 procent těch, kteří mají práci, ale příjem z ní jim nestačí, aby se dostali ze sociálně vyloučeného prostředí. Přestože pracují, tak jejich příjmy jsou nízké a práce, kterou mají je značně nejistá. Je třeba si uvědomit, že jde často o osoby se základním vzděláním, v řadě obcí připadá na jedno pracovní místo i víc než 50 uchazečů," upozorňuje autor studie.

Na zhoršující se situaci se podle něj částečně podílí i takzvaný byznys s chudobou. Kvůli nedostatku financí ve vyloučencýh lokalitách stále častěji žijí i senioři. Pokud navíc rodina žije na ubytovně dlouhodobě, často se problém přenáší z generace na generaci. „Rozhodně ale nelze mluvit o lidech na ubytovnách jako o "póvlu". Řada z nich se snaží řešit svou situaci a za svou situaci nemohou. To, že žijí v situaci, v jaké žijí, neznamená, že nezasluhují úctu jako kdokoli jiný," říká Čada. Pomoci by podle ně mohla dobrá koncepce sociálního bydlení.

Související

Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová navrhuje po zrušení zón bez doplatků vyvlastnění ubytoven pro chudé

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje jako rychlé řešení po zrušení takzvaných bezdoplatkových zón vyvlastnění soukromých ubytoven pro chudé, kteří toto bydlení platí z dávek, státem. Řekla to dnes novinářům. Reagovala tak na dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil část zákona o pomoci v hmotné nouzi.
Stanislav Křeček

Ombusman vnímá zrušení bezdoplatkových zón jako opožděnou spravedlnost

Zrušení tzv. bezdoplatkových zón, kde noví nájemníci neměli nárok na doplatek na bydlení, vidí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček jako opožděnou spravedlnost. Problém dnes Ústavním soudem zrušené části zákona byl podle ombudsmana v tom, že dopadala plošně a bez výjimek na všechny, kdo se do bezdoplatkové zóny nově přistěhují.

Více souvisejících

sociálně vyloučení ubytovny Romové

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy