Matky vysmívající se otcům do očí: Podívejte se na zarážející příklady

Praha - Soudy podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského zcela neodůvodněně nadržují matkám a tolerují se jím dokonce i obcházení nařízení soudů. Znamená to i výrazně sníženou možnost vymahatelnosti práva pro otce. Ve zprávě, kterou Zdechovský poskytl serveru EuroZprávy.cz, poukázal na dva případy otců a na to, jak některé matky z rozpadlých vztahů naprosto pohrdají soudy a jejich bezskrupulóznost nezná mezí.

Případ č. 1: Únos na Slovensko:

Bezmála pět let bojuje čtyřicetiletý Otakar Zatřepálek z Kolína za to, aby mohl vidět svého osmiletého syna. Jeho expartnerka unesla dítě na Slovensko, bezostyšně ignoruje verdikt českého soudu a odmítá komunikovat s otcem svého dítěte. Alespoň jednou malou dobrou zprávou v posledním vývoji je, že únosem se po několika letech začala zabývat kancelář prezidenta Slovenské republiky a také české a slovenské ministerstvo spravedlnosti. Uvidíme, jak budou zmínění instituce schopné celou věc řešit.

Pokud čtete mé články pravidelně, kauzu tohoto pána už nejspíše znáte, ale pro osvěžení určitě nebude od věci uvést základní fakta k celému případu: Na konci roku 2010 unesla matka, Jana P., dítě ke svým rodičům na Slovensko. Půl roku na to bratislavský soud nařídil návrat dítěte zpět do České republiky, kde má stále trvalý pobyt. Pro matku dítěte je ale rozsudek cárem papíru a celou dobu brání ve styku otce a syna i přes výzvu soudu a hrozbu pokuty. A soudy? Místo rázného opatření zatím jen strkají před celým případem hlavu do písku.

Považuji za tristní, že slovenský soud označil chování matky, která 3,5 roku bránila v kontaktu otce se synem, jen jako „dočasné selhání." Přitom jednání matky a slovenských soudů je jasným porušením Haagské úmluvy. Přemístění dítěte, s nímž nesouhlasí oba rodiče, je totiž mezinárodním únosem. Považuji proto neuvěřitelné, že slovenské soudy pozastavily již čtvrtý návrh otce na výkon rozhodnutí naposledy s odůvodněním, že matku nelze k navrácení dítěte do vlasti nutit, čímž de facto legalizují únos dítěte.

Fatálním způsobem zde selhala i česká strana, protože stejně jako Slovensko, nevykazuje žádnou efektivní činnost ve vymáhání soudních nařízení. Soudy tím, že nenařídily žádný postih pro matku, která úmyslně zdržuje trestní řízení, svým nekonáním mlčky tolerují její trestný čin. Bohužel podobné případy v ČR nejsou zdaleka ojedinělé.

Pro muže, kteří žijí ve smíšeném manželství, je tento případ mementem, a měli by se proto mít na pozoru, pokud ví či tuší, že jejich partnerka se s nimi chce rozejít. Případ Otakara Zatřepálka totiž představuje doslova ukázkový návod, jak snadno mohou být v případě rozchodu beztrestně uneseny děti. Pro zajímavost dodávám, že podle statistik se podobné případy dějí z 90 procent otcům.

Přestože vloni v srpnu, bylo u Okresního soudu v Kolíně zahájeno řízení o svěření dítěte do péče otce, ani to zatím efekt nepřineslo. Otec má upravený styk se synem, který je však pro něj vzhledem k cestám na Slovensko finančně likvidační. Navíc matka žádný z rozsudků upravující péči od začátku nerespektuje a celý rok brání i soudem nařízenému hovoru otce se synem pomocí skypové komunikace. Nejen soudy, ale i úřady nejednají v zájmu dítěte. Otec syna za 1600 dní od jeho únosu, viděl pouze na 4,5 hodiny.

Případ č. 2: Spiknutí matky a podjaté znalkyně

Na první pohled vše vypadalo úplně jasně: Obyčejný případ zneužívání ženy a dětí jejich otcem. Podobných případů by se určitě daly najít mraky. Jenže po roce a půl vyšetřování nastal obrat: Podle policie se otec žádného z trestných činů ve skutečnosti vůbec nedopustil. A nejen to. Chybovaly znalkyně a psycholožka z neziskové organizace Spondea, které uvěřily vyprávění zdánlivě týrané manželky, aniž by si její slova ověřily.

Ano, čtete dobře. Nezisková organizace, která má pomáhat dětem, se alespoň v tomto případě ukázala spíše jako aktivistické sdružení bojující proti otcům. Pokud bych chtěl být hodně velkým optimistou a nevěděl o celém případu více, tak bych řekl, že psycholožka jednala ledabyle a ani se neobtěžovala si matčina tvrzení ověřit. Audiatur et altera pars, tedy „budiž slyšena i druhá strana," jak zní stará právní zásada, kterou se psycholožka a dokonce ani znalkyně bohužel vůbec neřídily.

Věci se ale mají ještě hůře. Psycholožka z organizace Spondea chtěla zcela vědomě a za cenu překrucování očernit otce. Sama přiznala, že „skutečnosti, které její tvrzení nepotvrzovaly, do svých zpráv tendenčně neuváděla, protože byl zájem na pana P. něco najít." Ještě dodávám, že pokud byl někdo z rodičů opravdu problémovým, byla to matka, u níž byla zjištěna v policejním posudku histriónská porucha. Proč svěřujeme moc „znalcům," resp. dvěma znalkyním, jejichž posudky jsou viditelně zaujaté vůči otci?

Zneužívání a týrání jsou bezesporu skutky, které si zaslouží odsouzení a řádné potrestání. Není ale stejně ohavné obvinit někoho nepravdivě ze zmíněného jednání? Opravdu chceme, aby falešná obvinění ničila lidem jejich životy?

Otec se stal obětí spiknutí ze strany matky a zcela zjevně podjaté „znalkyně." Přestože je podle policie bezúhonný, děti smí vídat jen hodinu měsíčně, a to ještě za dohledu psychologa. Ve vztahu k dětem se na něho tedy pohlíží jako na někoho, kdo očištěný nebyl. Když byl otec během policejního vyšetřování osvobozený, proč se nezjednala náprava i ve věci možnosti vídat děti?

Takové jsou tedy dva případy otců bojujících o svá práva. Napadají mě na samotný závěr dvě otázky: Proč soudy nejednají ani tehdy, když matka projevuje vůči soudu doslova agresivní ignoranci, jako je tomu v kauze pana Zatřepálka?

A proč ani vyvrácení obvinění neznamená zrušení sankcí, jak tomu bylo ve druhém případě? Budeme ještě dlouho tolerovat, jak matky jednají zcela svévolně a vysmívají se kvůli zaujatým znaleckým posudkům a nefungujícím soudům svým bývalým partnerům a spravedlnosti do očí? Zákony musí platit pro všechny, jinak pozbývají svůj smysl!

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) soudy Matky

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Jevgenij Prigožin

Zesnulý šéf Wagnerovců Prigožin má u hrobu novou sochu

Zesnulý zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který loni uspořádal vzpouru proti Putinovu režimu, se dočkal nové sochy. Odhalena byla v sobotu u jeho hrobu v Petrohradě, vojáci k ní položili květiny, informovala agentura AFP.

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Změny na lavičkách fotbalových velkoklubů. Barcelonu bude trénovat Flick, Bayern zase Kompany

U Bayernu Mnichov bylo o něco jasnější, že se bude po skončení sezóny poroučet Thomas Tuchel, to u Barcelony byla fotbalová veřejnost svědky veletočů kolem působení trenéra Xaviho. Nejprve uvedl, že po sezóně skončí, ještě před pár týdny to však vypadalo, že bude nadále pokračovat. Nakonec to vše rozčíslo klubové vedení, které už se službami Xaviho pro příští ročník nepočítalo. Zatímco do Barcelony míří bývalý kouč německé fotbalové reprezentace Hansi Flick, do Bayernu Mnichov možná překvapivě přichází Vincent Kompany, jenž naposledy koučoval anglické Burnley, s nímž sestoupil z anglické Premier League.

včera

včera

včera

Dominik Feri

Trest pro Feriho je adekvátní, konstatoval odvolací soud v rozsudku

Tříletý trest odnětí svobody pro exposlance Dominika Feriho je adekvátní, konstatovali soudci odvolacího senátu pražského městského soudu v rozsudku podle informací České televize. Feri v uplynulých dnech nastoupil do vězení, kde si má odpykat trest za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. Odvolací soud mu ho potvrdil na konci dubna.

včera

včera

včera

včera

Momentka z filmu Priscilla.

RECENZE: Priscilla je křehkým i svíravým protipólem rockové pohádky

Sofia Coppola se po Marii Antoinette z roku 2006 navrací k životopisu slavných osobností. Oproti extravagantně postmodernímu portrétu francouzské panovnice je Priscilla subtilní a intimní. Ani tady však pro režisérku nejsou faktografické údaje tolik důležité a přináší křehce vystavěný portrét manželky krále rocku, jenž zprostředkovává svírající atmosféru.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Počasí: Meteorologové zmírnili výstrahu před povodněmi na západě

Povodňová hrozba na západě Česka způsobená vydatnými srážkami se snižuje. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu zmírnil výstrahu před povodňovými jevy. Na Radbuze, Úhlavě, Úslavě a jejich přítocích se přesto očekává překročení druhého stupně povodňové aktivity. 

včera

Yemi A.D.

Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi

Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným. 

včera

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Izraelský návrh příměří získává podporu. Vítá ho EU i OSN

Izraelský plán pro palestinské Pásmo Gazy uvítali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i generální tajemník OSN António Guterres. Americký prezident Joe Biden v pátek oznámil, že Izrael předložil palestinskému teroristickému hnutí Hamás návrh na úplné příměří v Pásmu Gazy. 

včera

včera

Týden do eurovoleb. V Česku by teď vyhrálo ANO, ukazuje průzkum

Volby do Evropského parlamentu, které se konají za týden, by aktuálně vyhrálo hnutí ANO. Získalo by více než čtvrtina hlasů, vyplývá z květnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Institut H21. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy