Jsou uprchlické kvóty podvod? Advokát má jasno

Praha - Evropská komise přišla s kvótami na přerozdělení migrantů, které by si měly akceptovat všechny země EU. Podle právníka a spisovatele Zdeňka Koudelky jde však o podvod.

"Cílem migrantů je dostat se do Německa a využívat jeho sociální systém. Pokud by hlavním cílem migrantů bylo opustit válečnou oblast, pak by zůstali v blízkých zemích, kde je mír a kde by měli snadnější možnost návratu - Turecko, Kypr, jižní Evropa a Balkán. V těchto zemích však uprchlíci nezůstávají. Jdou do Německa," upozornil na svém blogu na aktualne.cz s tím, že tento jejich cíl nezmění ani kvóty Evropské komise.

Je sice prý možné z Německa migranty částečně odsunout a přerozdělit mezi jiné země Evropské unie, ale není možné zajistit, aby tito v těchto zemích zůstali a nešli znovu do Německa. "Náš právní řád ani evropské právo nemají nástroje, jak zabránit tomu, aby žadatelé o azyl, kteří budou odsunuti z Německa k nám nebo do Estonska, za velmi krátkou dobu nešli opět do Německa. I kdyby se v této oblasti změnily právní předpisy, nejde je díky neexistenci vnitřních hranic mezi schengenskými státy Evropské unie vynutit," dodal.

Naprostá většina migrantů by se tak podle něj dostala zpět do Německa a jen menšina by byla náhodně odhalena. A tak by svoji pouť do Německa zkusili za týden znovu a tak pořád, až by tam došli.

"Kvóty mohou fungovat jen při souběžném zrušení schengenského systému a obnovení kontrol na vnitřních hranicích členských států Evropské unie. To Evropská komise ví, a pokud to neříká, podvádí nás. Jedinou možností, jak zajistit funkčnost kvót bez obnovení kontrol na vnitřních hranicích by bylo to, kdyby migranti u nás, v Estonsku či Litvě dostávali stejné sociální výhody jako migranti v Německu. Tedy, že by německý sociální systém vycestoval za nimi a oni již nemuseli jít za ním," myslí si advokát.

To ale považuje nepřijatelné pro hostitelské státy, které mnohé na náklady německé azylové politiky prostě nemají, ale i pro Německo samotné, protože by nakonec muselo platit všechny migranty v Evropě.

"Výstižně pojmenoval věc maďarský premiér Viktor Orbán. Imigrace je německý, ne evropský problém. Proč migranti nejdou do bohatého Švýcarska, které je také v schengenském systému a mluví se v něm německy? Protože Švýcarsko má velice tvrdou azylovou politiku. Chce-li Německo přijmout masu migrantů, je to volba jeho vlády. Nesmí však svou politikou zatěžovat ostatní evropské státy," dodal.

Kvóty podle něj řešením tohoto německého problému nejsou. Řešením je změna německé azylové politiky. Správně nesmysl kvót odhaluje petice bývalého prezidenta Václava Klause, myslí si advokát.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) Zdeněk Koudelka

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy