V Praze je obelisk věnovaný Ryszardovi Siwiecovi, který se upálil

Praha - Polák Ryszard Siwiec, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1968, se dočkal svého pomníku. V pátek ho před Ústavem totalitních režimů (ÚSTR) v Praze odhalil ředitel ústavu Daniel Herman spolu s ostatními hosty, mezi kterými nechyběl ministr vnitra Radek John (VV).

"Pro nás pro všechny invaze do Československa v roce 1968 znamenala obrovský šok. Ale jen někteří dokázali proti tomu něco veřejně udělat," vzpomínal místopředseda polského Senátu Zbygniew Romaszewski. Siwiecův čin bylo podle jeho mínění vyjádření potřeby pravdy, potřeby solidarity. "Tyto všechny akty způsobily, že lidé, kteří byli proti systému, se začali navzájem hledat. To otevřelo cestu k nezávislosti, solidaritě," dodal."Vnímal, chápal a cítil více než jiní," myslí si o Siwiecovi místopředseda Sejmu Polské republiky Marek Kuchciński. Je rád, že Praha na tohoto hrdinu nezapomněla."Jméno Siwiece nikdy vymazáno nebylo a nikdy nebude. Těší mě, že vznikl nápad tohoto obelisku, kterým bude všem kolemjdoucím připomínat, po kom se tato ulice vlastně jmenuje a bude jmenovat," uvedl ministr vnitra Radek John. Spolu se Siwiecem by se podle jeho slov měli připomínat všichni hrdinové protikomunistického odboje.Obelisk nese kromě jména Ryszarda Siwiece a dat jeho narození a úmrtí i vysvětlení, kdo tento muž byl a proč se upálil. Do obelisku jsou vytesaná i věta: "Ve jménu pravdy přinesl nejvyšší oběť".Autorem díla je známý polský výtvarník Marek Moderau, který mimo jiné v nedávné době zvítězil v soutěži o pomník obětem smolenské katastrofy z dubna letošního roku.Záštitu nad akcí převzali maršálek Senátu Polské republiky Bogdan Boruszewicz a předseda českého Senátu Přemysl Sobotka (ODS).Ryszard Siwiec byl první "živá pochodeň" v bývalém sovětském bloku. Upálil se 8. září 1968 na protest proti okupaci Československa vojsky varšavské smlouvy na dožínkové slavnosti před vládní tribunou na varšavském Stadionu desetiletí. Před očima vedení polské komunistické strany a 100 tisíc lidí se polil benzínem a zapálil.Ještě předtím, než se zapálil, nahrál na magnetofonovou pásku vzkaz, v němž obvinil Moskvu ze snahy rozpoutat další světovou válku. Když hořel, tak křičel, že protestuje proti okupaci Československa.Po uhašení byl odvezen do nemocnice, kde ho hlídali příslušníci tajné policie. Zemřel po čtyřech dnech, popáleniny pokrývaly 85 procent jeho těla.Jeho čin se policii podařilo utajit, teprve na jaře roku 1969 odvysílala polská redakce Rádia Svobodná Evropa zprávu o jeho činu. Ten se stal v roce 1991 námětem filmu Uslyšíte můj křik polského režiséra Macieje Drygase. Snímek věnovaný Siwiecově památce získal cenu Evropské filmové akademie Felix. Název filmu jsou samotná Siwiecova slova v závěti, kterou sepsal dva dny před smrtí.

Související

ÚSTR Původní zpráva

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.
Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS. Komentář

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Více souvisejících

ústr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 4 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 4 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 6 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 6 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 9 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 9 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy