Zešíleli jste, zbláznili jste se? ptá se politiků slavný publicista. Odnesl to Sobotka

Praha - Publicista a spisovatel Ondřej Neff přiznává, že schengenské hranice musí hájit armáda. Nesouhlasí ale s nápadem na nasazení pohraničníků do států EU bez jejich souhlasu.

"Bohuslav Sobotka v Bruselu řekl novinářům, že jeho vláda podporuje nápad nasazení pohraničníků do státu EU bez jeho souhlasu. Sobotka se narodil v roce 1971. Tři roky poté, co Sovětský svaz poskytl internacionální pomoc Československu bez jeho souhlasu. Pochytal i předáky vládní strany a odvlekl," zamyslel se na stránkách Neviditelného psa Neff.

Nasazení ozbrojenců na území jiného státu je ale podle něj problematické a považuje za šílené, že se v Bruselu takový nápad vůbec vylíhl. "Dvojnásob šílené, že ho podporuje Česko, nástupnický stát Československa, vpádem cizích ozbrojenců dvakrát postiženého v rozmezí pouhých tří desetiletí," dodal.

Schvaluje, aby schengenské hranice hlídala armáda. "Ne nějací pohraničníci. To, že se mluví o pohraničnících, to je jen součást procesu, který by se dal nazvat cestou z Marsu na Zem. Cestou ze světa iluzí k realitě. Jestliže ministr Stropnický na tiskovce mluví o nepřípustnosti stavu, kdy se Evropou potulují desetitisíce lidé bez papírů, i to je cesta z Marsu. Mluví o desetitisících, realita je v řádu statisíců a miliónů ilegálů bez papírů, potulujících se Evropou. Ony ty nuly skáčou. Do Řecka přichází denně čtyři tisíce ilegálů, takže ten deset tisíc se přesáhne za tři dny, jen do Řecka," píše Neff.

Unie se podle něj musí domluvit na nasazení armády, na sestavení unijního sboru, a to by pak byl akt solidarity, jehož by se musel účastnit každý členský stát. Teprve s armádně zajištěnou hranicí se prý dá mluvit o kvótách, o rozdělování, o pomoci, o integraci. Dokud se to nestane, je podle něj Evropská unie něco jako stát v rozkladu.

"Odpovědnost nesou ti, kdo se nevzdávají života na Marsu mimo realitu a vymýšlejí nesmysly, jako je pohraniční stráž, která vpadne o své vůli – dejme tomu do Řecka – jak? Na padácích? Co když na ni vezmou Řekové samopaly? Oni to nejsou ořezávátka, tihle Řekové. Ti bránili Evropu před invazí z východu už před dvěma a půl tisíci lety," dodal.

Česko by podle něj mělo podpořit armádní angažmá na hranici, ale odmítnout "trapný pokus o silové vládnutí, které je navíc prakticky neproveditelné."

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie) Ondřej Neff

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 51 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy