Odmítám útoky havlovců na Zemana, říká Milouš Jakeš. Toto řekl o komunismu, Leninovi a uprchlících

Praha – V době komunismu se stavěly byty, prosperovala sociálně spravedlivá společnost a nebyla nezaměstnanost. Ničeho nelituju, přiznává bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš (93). V dotazech čtenářů serveru Blesk.cz však zmínil také problematiku uprchlické krize nebo to, jaký má vdovský důchod.

„Je pravdou, že řada lidí emigrovala. Bylo to podporováno i Západem. A naši zemi to škodilo. V době, kdy k těmto událostem převážně docházelo, jsem pracoval na úsecích, které se bezprostředně tímto problémem nezabývaly," přiznává Jakeš. Důvody, proč utíkali, byly podle něj různé. „Zejména pak představa, že život na Západě bude výhodnější. Vyplývalo to i z politických postojů a postavení některých lidí v předválečné republice," myslí si bývalý komunistický pohlavár.

Přiznává, že i minulá doba měla některé problémy. „Je ale třeba si uvědomit, že budování socialismu probíhalo v podmínkách studené války, a to spolu přinášelo řadu rozhodnutí, která vedla k různým omezením," říká Jakeš.

Svých politických rozhodnutí ani teď nelituje. „Byla vybudována prosperující sociálně spravedlivá společnost. Nebylo nezaměstnaných, postavilo se mnoho bytů, bylo zabezpečeno vzdělání mládeže i rozvoj kultury a další a další. Stydět by se měl ten, kdo socialismus odstranil," má jasno někdejší komunista.

Předání moci v roce 1989 pak podle něj bylo zinscenováno pro lidi a mělo podporu členů Gorbačovy skupiny a KGB. „Já osobně jsem s Havlem v životě nemluvil. U předání moci asistoval tehdejší předseda vlády Adamec, nový generální tajemník a další soudruzi." uvedl. Připouští také, že Alexander Dubček byl podle jeho mínění lepší prezident než právě Havel.

Lidé na ulici ho prý poznávají, někteří se k němu i hlásí, jiní pronesou spíše kritická slova. Jinak se mu prý žije jako většině důchodců. „Můj důchod včetně vdoveckého činí 17700 korun," uvedl otevřeně.

I když v minulosti hlásal se svými kolegy heslo „se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak", upozorňuje, že dnes je země součástí jiné skupiny. „Dnes jsme členy Evropské unie a naším zájmem by mělo být, aby Evropská unie i my jsme s Ruskem měly dobré vztahy. Je to pro obě strany nezbytné," vysvětloval.

I přesto se zastal Lenina, kterého jeden z čtenářů nazval „masovým vrahem". „To byl velký filosof, který viděl daleko dopředu, měl představy, jak má vypadat budoucí společnost. A v praxi k tomu učinil konkrétní kroky, i když mu nebylo dopřáno stát v čele země delší období," uvedl k tomu Jakeš.

Řeč přišla i na problematiku uprchlické krize. „Podle mého názoru cílem té migrační krize je oslabení Evropy, proto považuju za nezbytné, aby byl rázně omezen příchod migrantů a byla poskytnuta pomoc k stabilizaci vlád v těch zemích, odkud lidé prchají. Považuji kroky, které v zahraniční politice činí prezident republiky Zeman za správné a odmítám neustálé útoky havlovců na jeho osobu," zastal se prezidenta.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš Komunismus

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy