Stát musí především chránit prezidenta. Při ostraze Hradu je třeba najít kompromis, upozorňuje Šándor

Praha – Turisté, kteří se chystají na Pražský hrad, se musí připravit na komplikace. Už minulý týden mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček upozornil, že kvůli přísnějším bezpečnostním opatřením se u vstupů můžou tvořit fronty. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora bude obtížné hledat kompromis mezi bezpečností a snahou neomezovat turisty, přesto považuje kroky Hradu za správné.

Hrad v minulých dnech zpřísnil bezpečnostní opatření, u vstupů policie kontroluje všechny návštěvníky i jejich zavazadla. Opatření se budou ještě zpřísňovat, zástupci Hradu proto jednají s policejním prezidiem o personálním posílení hradní policie. Pražský hrad k opatřením přikročil kvůli teroristickým útokům v poslední době.

Psali jsme:
Šrumec na Hradě: Turisté stojí ve frontách u vstupu, policie každého šacuje
 

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor zpřísněná opatření vítá. „Myslím si, že sídlo hlavy státu by mělo být zajištěno lépe, než tomu bylo doposud. Před rokem tam nebyla v zásadě žádná bezpečnostní opatření a dalo se přejít na třetí nádvoří a ke vstupu ke kanceláři prezidenta. A tam až teprve vevnitř byla stráž, která tam má nějaký ochranný rám," popisuje pro server EuroZprávy.cz odborník.

„Samozřejmě bude obtížné najít nějaký kompromis mezi tím, aby kancelář prezidenta a hlava státu byla dostatečně chráněna, a zároveň aby se zásadním způsobem nezhoršila dostupnost pro turisty. Pražský hrad je přece jen jedním z největších turistických lákadel. A podle Guinnesovy knihy rekordů největším hradem na světě, pokud je o zastavěnou plochu. Bude to obtížné, ale jsou jiné státy, kde se na taková místa nedostanete vůbec, nebo jen za zvláštních podmínek. A v situaci, ve které dneska jsme, si myslím, že si Hrad větší bezpečnostní opatření zaslouží," řekl nám Šándor.

V souvislosti s útoky na některá letiště Šándor upozorňoval, že pokud budou instalovány bezpečnostní rámy už před vstupem do odbavovací haly, lidí se budou hromadit venku před halou a útočník tak může zaútočit i tam. „Problém je, že tohle se vyloučit nedá. Že někdo může spáchat útok ve skupině lidí. A to může spáchat kdekoliv. Tady je primární, že stát bude především chránit svého ústavního činitele způsobem lepším, než tomu bylo doposud. Otázka je, kolik těch rámů tam bude s ohledem na denní dobu, s ohledem na roční období a podobě, tak, aby to nebylo až a příliš obtěžující pro turisty," myslí si.

Je podle něj třeba najít nějaký kompromis tak, aby byla na jedné straně zajištěna bezpečnost prezidenta, a aby na straně druhé nebyli turisté příliš omezováni. „Bude velmi těžké, o tom není pochyb. Pak je tu alternativa původní, která nijak nechránila prezidenta – a to si myslím, že nebylo dobře. A nebo Hrad uzavřít pro veřejnost, jak to bylo za bolševika, což je asi také nepřijatelné nejenom pro turisty, ale i pro Čechy" dodal Šándor.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy