Miloš Jakeš se staví do role oběti. Ale lidé nezapomínají, říká historik z ÚSTR

Praha – Někdejší československý politik a bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš poskytl ruskému listu Gazeta.ru rozhovor, ve kterém tvrdil, že politika perestrojky, přestavby, posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova nebyla ani promyšlená, ani potřebná. Jakeš prý chystal vlastní verzi přestavby, která však nekopírovala tu sovětskou. Jak poukazuje historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), Jakeš se staví do role oběti.

Kalous pro server EuroZprávy.cz rozebral to, co Jakeš pro ruský server řekl. „Z rozhovoru je zřejmé několik věcí. Předně, Miloš Jakeš se podobně jako i jiní, další vysocí představitelé komunistického režimu staví do role oběti. Do role toho, komu bylo nejrůznějším přičiněním ukřivděno či ublíženo. Toho, kde zůstal nepochopen,“ vysvětluje expert.

Psali jsme: Jakeš pro ruský tisk: Gorbačovova perestrojka byla špatná, lidé mohli režim kritizovat  

„Proč Gorbačovova přestavba vznikla? Na začátku 80. let došlo k nové, vyostřené konfrontaci mezi Východem a Západem, mezi USA a SSSR. Sovětský totalitní model byl konfrontován s hodnotami, které se odrážely v politice Ronalda Reagana a současně byly vtěleny do závěrečného aktu konference v Helsinkách. Na začátku 80. let jsme tak byli svědky nové, silné nejen ideologické konfrontace. Rozjelo se nové kolo zbrojení, ve kterém ale SSSR a jeho spojenci tahali za kratší konec lana,“ uvádí Kalous s tím, že vyspělým západním státům prostě nemohli a nedokázali čelit.

Psali jsme: Perestrojka byla nutná, přišla ale pozdě. Komunisté reagují na Jakešova slova  

Jak připomíná, po smrti Konstantina Černěnka se do čela SSSR dostal Michail Gorbačov. „Musel zahájit reformy. Byl donucen ohlásit perestrojku, glásnosť a demokratizaci. Musel povolit okovy totality. Situace se mu ale rychle vymkla z rukou. Narušil opory moci, které následně nemohly pád režimu zastavit. Gorbačov chtěl, aby i satelity SSSR, včetně ČSSR, přistoupily ke skutečným reformám. V případě Husáka a Jakeše ale byla zřejmá nechuť něco takové podniknout. Zůstalo jen a výhradně u slov. Opozice byla pronásledována i nadále, dialog s ní se nekonal. Podobně tomu bylo také u Honeckera nebo v Rumunsku,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz historik ÚSTRu.

Jakešova teze o tom, že chtěl reformovat a zůstal nepochopen, podle něj odráží jeho dnešní i tehdejší bezradnost. „Opravdu chtělo tehdejší vedení KSČ reformy? Jaké a kde? Myslím si, že je to jako s tvrzením generála Lorence, který se před 3 roky nechal slyšet, že on také prosazoval perestrojku a nikomu neublížil. Položme si také otázku, zda Husák, Jakeš a další byli důvěryhodnými politiky, kteří by měli v ČSSR rozjíždět reformy. Odpověď zní, nebyli. Dvacet let se podíleli na normalizačním režimu, na doktrinářském komunismu, na potírání lidských a občanských práv. Rok 1968 zůstával pro ně kontrarevolucí a okupace nutnou internacionální pomocí,“ domnívá se Kalous.

„Lidé v roce 1989 i dnes neztratili paměť. Ví, jak se kdo prezentoval v médiích. Jakešova vystoupení i díky jisté omezené invenci budila rozpaky (a bohužel často i úsměvy). Nevěřím proto v jeho proreformismus v jakékoliv (byť i jen omezené československé) podobě,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš Jan Kalous (historik) Komunismus

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy