Miloš Jakeš se staví do role oběti. Ale lidé nezapomínají, říká historik z ÚSTR

Praha – Někdejší československý politik a bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš poskytl ruskému listu Gazeta.ru rozhovor, ve kterém tvrdil, že politika perestrojky, přestavby, posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova nebyla ani promyšlená, ani potřebná. Jakeš prý chystal vlastní verzi přestavby, která však nekopírovala tu sovětskou. Jak poukazuje historik Jan Kalous z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), Jakeš se staví do role oběti.

Kalous pro server EuroZprávy.cz rozebral to, co Jakeš pro ruský server řekl. „Z rozhovoru je zřejmé několik věcí. Předně, Miloš Jakeš se podobně jako i jiní, další vysocí představitelé komunistického režimu staví do role oběti. Do role toho, komu bylo nejrůznějším přičiněním ukřivděno či ublíženo. Toho, kde zůstal nepochopen,“ vysvětluje expert.

Psali jsme: Jakeš pro ruský tisk: Gorbačovova perestrojka byla špatná, lidé mohli režim kritizovat  

„Proč Gorbačovova přestavba vznikla? Na začátku 80. let došlo k nové, vyostřené konfrontaci mezi Východem a Západem, mezi USA a SSSR. Sovětský totalitní model byl konfrontován s hodnotami, které se odrážely v politice Ronalda Reagana a současně byly vtěleny do závěrečného aktu konference v Helsinkách. Na začátku 80. let jsme tak byli svědky nové, silné nejen ideologické konfrontace. Rozjelo se nové kolo zbrojení, ve kterém ale SSSR a jeho spojenci tahali za kratší konec lana,“ uvádí Kalous s tím, že vyspělým západním státům prostě nemohli a nedokázali čelit.

Psali jsme: Perestrojka byla nutná, přišla ale pozdě. Komunisté reagují na Jakešova slova  

Jak připomíná, po smrti Konstantina Černěnka se do čela SSSR dostal Michail Gorbačov. „Musel zahájit reformy. Byl donucen ohlásit perestrojku, glásnosť a demokratizaci. Musel povolit okovy totality. Situace se mu ale rychle vymkla z rukou. Narušil opory moci, které následně nemohly pád režimu zastavit. Gorbačov chtěl, aby i satelity SSSR, včetně ČSSR, přistoupily ke skutečným reformám. V případě Husáka a Jakeše ale byla zřejmá nechuť něco takové podniknout. Zůstalo jen a výhradně u slov. Opozice byla pronásledována i nadále, dialog s ní se nekonal. Podobně tomu bylo také u Honeckera nebo v Rumunsku,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz historik ÚSTRu.

Jakešova teze o tom, že chtěl reformovat a zůstal nepochopen, podle něj odráží jeho dnešní i tehdejší bezradnost. „Opravdu chtělo tehdejší vedení KSČ reformy? Jaké a kde? Myslím si, že je to jako s tvrzením generála Lorence, který se před 3 roky nechal slyšet, že on také prosazoval perestrojku a nikomu neublížil. Položme si také otázku, zda Husák, Jakeš a další byli důvěryhodnými politiky, kteří by měli v ČSSR rozjíždět reformy. Odpověď zní, nebyli. Dvacet let se podíleli na normalizačním režimu, na doktrinářském komunismu, na potírání lidských a občanských práv. Rok 1968 zůstával pro ně kontrarevolucí a okupace nutnou internacionální pomocí,“ domnívá se Kalous.

„Lidé v roce 1989 i dnes neztratili paměť. Ví, jak se kdo prezentoval v médiích. Jakešova vystoupení i díky jisté omezené invenci budila rozpaky (a bohužel často i úsměvy). Nevěřím proto v jeho proreformismus v jakékoliv (byť i jen omezené československé) podobě,“ dodal pro EuroZprávy.cz.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš Jan Kalous (historik) Komunismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 8 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 14 hodinami

včera

včera

Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla

Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines. Podle USA tak činí proto, existují náznaky, že letadlo mohl zasáhnout ruský protiletadlový systém. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy