Kecy, lži a prachy. Myslíte si, že neumíme počítat a jsme blbí? Vy si kupujete jaguáry, křičeli diváci u Jílkové

Praha – Češi podle statistik stále více šetří vodou. Je jim to ale k ničemu, protože za ni platí stále více. Česku roste cena vody dvakrát rychleji, než je průměr EU – a to i navzdory tomu, že zákon a prováděcí předpisy vymezují provozovateli náklady, které může promítnout do ceny vody při dosahování přiměřeného zisku. Občané dali v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové jasně najevo, že se jim to nelíbí.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) hned na úvod poukazoval na to, že si lidé mohou vybrat telefonního operátora nebo značku auta, u vody to ale možné není. Podle něj by měl být trh více regulován. Firmy by sice měly generovat zisk, zároveň ale podle něj musí být přiměřený. „Nemůžeme se bát, že spláchneme a že na konci roku nebudeme schopni zaplatit účty,“ má jasno lidovec.

Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák připomněl, že majetek spojený s vodou dostaly obce v katastrofálním stavu a že se musely rozhodnout, co s ním. A to byl problém, protože neexistovaly dotace. Moderátorka Jílková na to namítala, že jsme se dnes dostali do situace, kdy podle jednoho z průzkumů máme o 6 korun dražší vodu, než je průměr Evropské unie. S tím ale nesouhlasili zástupci vodohospodářů. Podle Vlasáka je cena sociálně únosná.

Voda není určená k tomu, abyste na ní hrabali

S jeho slovy pak naopak nesouhlasilo publikum, které na něj dokonce začalo bučet. „To jsme do 90. let žili v Bangladéši? Voda, vzduch a dřevo, to jsou suroviny, které mají patřit České republice. Stát by z nich měl dostávat peníze a investovat je do oprav. Nejsou určeny k tomu, abyste si nahrabali. Vy si snad myslíte, že jsme blbí a neumíme si to spočítat,“ navrhovala jedna z divaček. Ondřej Beneš, ředitel rozvojových aktivit v oblasti VODA společnosti Veolia připomněl, že od roku 2006 musejí všechny subjekty, které se o zakázky uchází, zúčastnit soutěže. Ani to ale podle publika není pravda a po jeho komentáři vykřikovali a začali bučet.

Bartošek také připomněl, že 97 procent vody stále vlastní stát, ale že cenu vody navyšuje následná úprava vody a její distribuce. A to už mají na starosti soukromé subjekty. Vlasák ho pak doplnil s tím, že z každé koruny na cenách vody jde státu 41 procent. Spadají sem všechny možné poplatky pro stát, ne jen DPH, které tvoří 15 procent. Čistý zisk firmy je pak podle něj někde mezi 7 a 8 procenty.

„Ročně odcházejí na cenách vody do zahraničí asi dvě miliardy,“ zlobil se jeden muž v publiku. Vlasák jej ale doplnil, že jde o 2 miliardy z asi celkem 220 miliard, takže to není zase tak moc. Evžen Zavadil, vedoucí oddělení ochrany vod ministerstva pro životní prostředí, doplnil, že poplatky se vztahují na všechna podnikání a poplatky státu na vodu se později vrací do vody. Bartošek pak zopakoval názor, že nejlepší regulací je otevřená soutěž, která by cenu vody na trhu upravila.

Trubky byly děravé, voda se ztrácela a lidé ji museli platit

„To, co se tady s vodou provedlo, považuji za naprostý zločin. Zajímavé je, že tady pan Vlasák souhlasí se zahraničními koncerny a mává tady nepravdivými čísly. Ty zisky, které se odvedou do zahraničí, z toho nedostane nikdo nic, jen soukromé osoby v zahraničí. Vy tady lžete, státu odvádíte z koruny jen 15 halířů,“ zuřil občan Pavel Sekula ze Zlína. Na to mu ale zástupci druhé strany začali vysvětlovat, že pokud peníze odchází do zahraničí, putují do vývoje a výzkumu, díky čemuž má Praha celou řadu moderních technologií – zákazníci například dostávají v případě havárií či výpadků sms zprávy. Lidé v publiku ale namítali, že to je vůbec nezajímá.

Zdeněk Čáp, bývalý ekonomický náměstek českobudějovického primátora, který měl na starosti vodu, poukazoval na to, že v 90. letech lidé platili za vodu, která se ztrácela. „U nás se ztratilo 47 procent vody, v potrubí byly velké díry. A to všechno platili lidé,“ připomínal, když se lidé zlobili, že před revolucí byla voda levnější. Dodal také, že se tyto trubky prostě musely opravit.

Jednoho z diváků pak doslova zuřil, když z novin četl informaci, že podle ministerstva životního prostředí je sociálně únosná cena 140 korun za metr krychlový vody. V Praze se teď tato cena pohybuje kolem 80 korun a i to už mu přijde moc. Místopředseda sdružení Občané za svá práva Aleš Moravec se pak rozčiloval, že do zahraničí odchází 500 milionů ročně. „Nevím, co si za to kupujete, možná jaguáry,“ křičel.

Voda za komunistů stále 80 haléřů

Když se ke slovu dostali diváci a divačky, bylo jasné, že je nezajímá, kdo provozuje trubky nebo jestli firmy prošly nějakou veřejnou soutěží. „Já tady poslouchám jen samý kecy, kšefty, prachy, prachy a prachy. Voda je strategická surovina. My v tom případě nepotřebujeme gripeny ani nic jiného, protože když nám vodu zavřou, tak nemůžeme nic. Vždyť bez vody neupečete ani chleba,“ soptila starší žena v publiku. 

Řeč přišla také na to, že za komunistů Češi spotřebovali na osobu asi 230 litrů vody, zatímco dnes je to jen 105 litrů, V Británii je to přitom trojnásobek. Vlasák argumentoval tím, že i když lidé šetří, na ceně se to téměř neprojeví, protože 80 procent ceny dělá fixní složka, která je stále stejná, a jen 20 procent závisí na spotřebě. Poukázal také na to, že se kvalita vody zvýšila. „Lžete. To dřív byla špatná? Mě je 77 let a piju ji celý život,“ zlobil se Moravec.

Důchodce z jižních Čech pak vysvětloval, že má chatu a že na ní naposledy platil v přepočtu 367 korun za kubík. „Každý rok mi cena stoupá. Nejdřív to bylo 400 korun, pak 800, 1300, 1700 a nakonec 4000 korun za deset kubíků. Napsal jsem na 8 úřadů, všechny si ze mě dělají jenom srandu. Za komunistů stála voda 80 haléřů,“ vzpomínal na minulou éru důchodce. „To máme krásný stát,“ přitakával mu Moravec.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková Voda

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 52 minutami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tragický konec pátrání. Policie našla pohřešovanou dívku bez známek života

Smutná zpráva ve čtvrtek přišla z Ústeckého kraje. Pohřešovaná patnáctiletá dívka z Ústí nad Labem byla nalezena bez známek života. Pátrání po teenagerce probíhalo od středečního večera. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy