Praha – Na konci března Vláda schválila zákon o zálohovém výživném, který v podstatě deleguje vymáhání alimentů od neplatičů na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí kalkuluje s návratností nesplacených dávek zhruba z 20-ti procent. Zákon musí projít Sněmovnou a Senátem. Možnostmi získávání neplacených alimentů se zabývá i program Vaše Výživné z iniciativy Asociace neúplných rodin. Podle jejího mluvčího Františka Brože až polovina samoživitelů o dlužné alimenty ani neusiluje.
Vláda na konci března schválila návrh zákona o zálohovém výživném. To by stát vyplácel samoživitelům, kteří nedostali alimenty po dobu tří měsíců. Jeho výše může dosáhnout maximálně 1,2násobku životního minima dítěte, podle věku jde tak o částky v rozmezí 2088, 2568 a 2940 korun. Nárok na výživné vznikne pouze rodinám, u kterých příjem jejich domácnosti nepřekročí 2,7násobek životního minima a pokud po neplatícím rodiči alimenty vymáhá exekutor či soud.
Zákon ještě musí schválit obě komory Parlamentu a podepsat prezident. Je tedy reálná šance, že zákon se nestihne schválit do konce funkčního období současné vlády. Zálohové výživné by mělo ročně vyjít státní kasu na 736,8 milionu korun. Resort ministerstva práce a sociálních věcí počítá se zhruba 10 až 20% návratností.
Chronických neplatičů je kolem deseti tisíc
Od roku 2011 se možnostmi získávání neplacených alimentů zabývá i program Vaše Výživné, které vzniklo z iniciativy Asociace neúplných rodin. Program má za cíl pomoci rodičům, kteří se bojí vymáhat alimenty soudní či exekutorskou cestou, nebo na to nemají peníze. Vaše Výživné zprostředkovává bezplatnou právní pomoc při vymáhání výživného. K dnešnímu dni se do programu zapojilo již přes 13 tisíc rodičů. Orientační celková částka vymáhaných alimentů v rámci tohoto programu se blíží 2,2 miliardám korun.
Mluvčí Asociace neúplných rodin František Brož pro EuroZprávy.cz prozradil, že 38,5 % partnerů v předchozích 24 měsících buď nezaplatilo alimenty, nebo zaplatilo pouze jejich část, případně se opozdilo s platbou. "Z toho 7-10 % patří mezi takzvané chronické neplatiče. Zhruba stovka tisíc povinných plátců tedy občas zásadním způsobem nerespektuje zákon, asi desítka tisíc pak patří mezi chronické dlužníky," konstatuje Brož.
Podle jeho slov je důležité mít na paměti, že až polovina oprávněných lidí o své dlužné výživné ani neusiluje. Pokud jde o vymáhání dlužných částek, program Vaše Výživné je dle Brože úspěšné v nadpoloviční většině případů alespoň ve vymožení části dlužné částky.
Dlužná částka by podle Asociace neúplných rodin měla pro neplatiče vzrůst
Asociace neúplných rodin vítá přijetí zákona o zálohovém výživném, nikoliv však bezvýhradně. "Přináší pouze tu nejjednodušší formu pomoci samoživitelům", píše. "Na druhou stranu bychom ocenili, pokud by se zákon podařilo pojmout komplexněji, a to zejména ve sporné části - tedy přebírání vymáhání dluhu státem," předkládá stanovisko Asociace Brož. Podle něj je předpokládaná úspěšnost 10 - 20 procent nereálná, spíše půjde o nějaká 3 procenta. "Rádi bychom v návrhu viděli možnost navýšení dlužné částky o 10-15 % při převzetí dluhu státem," konstatuje. Prý by to motivovalo dlužníky problém řešit včas.
Nedávná analýza ministerstva spravedlnosti, která se zabývala otázkou možnosti vymáhání výživného od neplatičů, konstatovala, že u chronických neplatičů ani opakované trestní postihy nemají ten správný efekt. Ve vězení navíc vězni nemají stálé zaměstnání a možnosti splácet dlužné alimenty ještě poklesnou.
Pro stanovení výše výživného využívají soudy tabulek, které jednotlivé sumy stanoví. V průměru musí jít o částku pohybující se mezi 11-25 procenty čistého příjmu rodiče. Podle Policie ČR bylo v roce 2015 evidováno na 12 089 případů trestné činnosti v souvislosti s neplacením alimentů.
Související
Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok 107,8 milionu
Jurečka s návrhy na změny v důchodech nebo výživném zřejmě narazí u vlády
výživné , alimenty , Ministerstvo práce a soc. věcí , Policie ČR , rodina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák