Češi nevěří Unii, její zásahy odmítají hlavně Lotyši

Praha - Průzkum Eurobarometru, který dnes zveřejnil na svých stránkách Evropský parlament ukazuje, že nejvíce skeptickým národem vůči Evropské unii jsou zejména Řekové a Češi. Větší angažmá Unie v jednotlivých oblastech by si naopak přáli hlavně Kypřané a Španělé.

Podle nejnovějšího průzkumu Eurobarometr si většina občanů Evropské unie (EU) přeje, aby Evropská unie intenzivněji zasahovala v jednotlivých oblastech. Mezi země, které si přejí větší balík věcí, které by měla Evropská unie řešit, se dle průzkumu řadí zejména jižanské země v čele s Kyprem a Španělskem. Naopak mezi země, které si v jednotlivých oblastech nepřejí tak intenzivní zásahy EU, patří zejména Lotyšsko a Slovensko. Česká republika se blíží průměru všech zemí EU.

Průzkum také říká, že nadpoloviční většina (56 %) obyvatel Evropy smýšlí o Unii pozitivně. Nejvíce skeptickými jsou Češi, Řekové, Italové a Chorvati. Tam je podpora EU zhruba třetinová. Nespokojenost panuje v otázce demokratičnosti Unie. Nejvíce nespokojeni jsou Řekové, průměrně je s demokratickými principy Unie spokojeno 43 procent lidí.

V otázce aktivnějšího boje proti terorismu souhlasí všechny státy, že je třeba více jednat.  Nejméně by v oblasti zasahovali Lotyši a Rakušané. Co se týče životního prostředí, průzkum ukazuje patrný rozdíl mezi zeměmi bývalého komunistického bloku a ostatními. Postkomunistické země (zejména Slovensko a Lotyšsko) se pro větší zapojení EU do oblasti životního prostředí  aktivněji nevyslovili. To, že by EU měla více řešit otázku daňových podvodů si nejvíce myslí občané Španělska či Portugalska, méně by zasahovali Rakušané.

Aktivnější šíření a prosazování demokratických hodnot ze strany EU by prosazoval Kypr nebo Malta, naopak skeptičtější byli v této otázce Slováci a Češi. Kypr a Malta by také více řešily otázku migrace, na rozdíl od Chorvatska, Lotyšska a Slovenska. Co se týče ochrany vnějších hranic Unie, větší angažmá by očekávalo Řecko, ale i Češi. Zintenzivnit ochranu není potřeba podle Švédů.

To, že by se měla Unie více angažovat v otázce bezpečnosti a obrany, si nejvíce myslí Kypřané a Portugalci. Vlažní jsou v této otázce Slováci s Lotyšskem. Slovensko a Česko se dále shoduje na tom, že Unie by neměla moc zasahovat v otázkách genderu a rovnosti pohlaví. Menší zásahy v hospodářství si přeje Řecko a Slovensko. Větší angažovanost Unie v ekonomických otázkách vyžadují hlavně Španělé a Kypřané.

Ve většině ukazatelů Češi zastávají zhruba průměrný postoj celé Evropské unie. Nejméně zásahů EU si přeje Lotyšsko, Slovensko a Řecko. Největší Kypr, Španělsko a Portugalsko. Průzkum byl proveden na vzorku téměř 28 tisíc občanů států EU.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Česká republika Slovensko europoslanci Kypr výzkum

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy