Česko slaví povstání proti okupaci. Počátek poznamenalo vypálení Javoříčka

Praha - Dnes si lidé po celém Česku připomínají počátek povstání proti nacistické okupaci. To vypuklo přesně před 72 lety v Praze. V moravské vesničce Javoříčko ten samý den zakročili Němci s nevídanou brutalitou. Vesnici vypálili a povraždili na 38 lidí.

Přesně před 72 lety, v den kdy vypuklo v Praze povstání českého lidu proti nacistické okupaci země, došlo zároveň k jednomu z největších zvěrstev na našem území. Byla vypálena obec Javoříčko. Čin nesouvisel přímo s vypuknutím povstání v Praze. Šlo o odvetu na stupňující se aktivitu partyzánů v oblasti Javoříčka nedaleko Olomouce. 

Javoříčko  je dnes známé zejména díky turisty hojně navštěvovaným jeskyním a nedalekému hradu Bouzov. Ten se i s osadou Javoříčko dostal za války do přímé správy jednotek SS, na samotném hradě prý nacisté ukrývaly některé kulturní cennosti, které uloupili na dobytých územích. V jedné z hájenek u Javoříčka se roku 1944 usadil oberscharführer SS Othar Victora. I on se musel potýkat s partyzány, zejména se sovětskou skupinou Jermak.

Od ledna roku 1945 bylo v oblasti zaznamenáno na 18 partyzánských akcí, oběťmi byli často spolupracovníci s nacisty a obyvatelé německé národnosti. Němci začali s partyzány intenzivněji bojovat až po vypuknutí Slovenského národního povstání (srpen 1944), kdy se ze slovenského území na Moravu přesunuly další německé jednotky. Šlo především o zásahové oddíly SS a stíhací oddíly pořádkové policie.

Situace se postupně, jak se blížil konec války, zostřovala. Na Litovelsku byla vydána vyhláška ze dne 3. května 1945, která oznamovala, že za každého mrtvého německého vojáka bude zabito 10 lidí z řad místního obyvatelstva. Už 4. května došlo nedaleko Javoříčka ke střetu části německého protipartyzánského komanda s partyzány. Komando bylo partyzány překvapivě zneškodněno. Bohužel se pak tato událost stala záminkou pro akci, která zpečetila osud obce Javoříčko.

Následující den, 5. května před 72 lety, se části zbylého komanda vydaly v osm hodin ráno směr Javoříčko, které Němci obklíčili. Němci obec zcela vypálili a povraždili 38 mužů a chlapců, kteří se zrovna ve vesnici nacházeli. Celá akce měla trvat zhruba 5 hodin. Jediné budovy, které řádění přežily, byla místní škola a jeden bytový dům. Dochovala se také kaplička a stodola. Ženy a děti musely vesnici opustit. Podařilo se uniknout i jednomu muži, Jaroslavu Vysloužilovi, který se "ztratil" mezi ženami.

Krátce po válce, v září 1945, bylo rozhodnuto o obnovení celé vesnice. Vesnice byla vybudována o něco výše, než bylo její původní místo. Tragickou událost připomíná pomník, který zde byl vztyčen v roce 1951.

Související

Více souvisejících

II. světová válka nacisté výročí historie

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 33 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy