Vambeřice? České poutní město patřilo nám. Proč je dnes polské?

Polská obec Wambierzyce kdysi patřila rakouské monarchii. Byla oblíbeným poutním místem mnoha Čechů a Moravanů. Obec, která si udržela český název Vambeřice, připadla až v roce 1763 Prusku. Následně po druhé světové válce obec opanovali Poláci a s nimi přišel i současný polský název. Poutní tradice místa dnes pomalu znovu ožívá.

Čeští turisté se v poslední době přeorientovali zejména na toulky po vlasti. Při nich také často překročí české hranice, aby se na chvíli pokochali krásami u našich sousedů. Populární je tak například i česko-polské hraniční pomezí v oblasti Kladska v severo-východních Čechách. Pár kilometrů od hranic tam leží poutní místo Vambeřice, polsky Wambierzyce.

Rozpínavé Prusko nám sebralo část Slezska a Kladska

Obec Wambierzyce patří do polské gminy Radków. Správní uspořádání Polska se od Česka liší, do jedné gminy tak spadá vícero vesnic či městeček. Město leží jen 15 kilometrů od českého Broumova a má zhruba 1 200 obyvatel. Odjakživa se mu říkalo českým názvem Vambeřice, polská verze jména byla vytvořena až po 2. světové válce. Původní název oblíbeného poutního místa je ale z němčiny – obec se jmenovala Albendorf.

Proč se však dnes obec, často označována za Slezský Jeruzalém, jmenuje polsky? Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva totiž obec „obsadili“ Poláci z východních koutů Polska poté, co sovětský diktátor Stalin zabral jejich území.  Vambeřice byly spolu s celým územím Kladska až do roku 1742 součástí Čech. Kladsko bylo jedním z českých hrabství. Církevně podléhalo Kladsko Pražské arcidiecézi až do 70. let 20. století – nyní už je součástí polské Vratislavské arcidiecéze a Dolnoslezského vojvodství. Kdy Čechy ztratily toto území? Za vlády panovnice Marie Terezie, letos uplyne 300 let od jejího narození. Definitivně o něj Marie Terezie přišla na konci tzv. Sedmileté války. V bojích se sousedním Pruskem ztratila hlavní město oblasti Svídnici a musela toto slezské území obětovat. Bohužel už na dobro, obci zůstalo pouze české jméno.

Na místě dnešní obce se udál ve 12. století zázrak

Jak se Vambeřice staly poutním místem pro obyvatele Čech a Moravy? Na základě legendy z 12. století, podle které se slepému Janu z Ratna zjevila Panna Maria a on následně nabyl zraku. Až o celých šest století později byla na počest panny Marie vybudována barokní svatyně Matky Boží. Svatyně se v roce 1936 stala bazilikou. Ta sestává z oválné lodi a celkem 11 kaplí. Původně přitom poutě směřovaly k lípě s milostnou soškou, následně k dřevěnému kostelíku, který v 15. století poničili Husité. Ještě před vznikem barokní svatyně v 18. století nechal na místě v roce 1512 Ludwig von Pannwitz vystavět pozdě gotický kostel.

I když tradice poutí v průběhu 20. století postupně upadala, nyní dochází k jejímu pomalému oživení. V posledních letech se tak konají například poutě z Božanova v Broumovském výběžku právě k mariánské svatyni ve Vambeřicích. Dříve taková pouť probíhala tak, že v čele průvodu hrála hudba, za ní předříkávač, který vyvolává slova písně, za ním družičky a ministranti s knězem, následováni muži s korouhvemi a samotnými poutníky.

Turisty naláká i pohyblivý betlém o 800 figurkách

Uvnitř baziliky se nachází soška Panny Marie z lipového dřeva – tu „korunoval“ papež Jan Pavel II. v roce 1980. K bazilice vede masivní poschodí o 57 schodech. Počet schodů není náhodný. Symbolizuje 9 andělských chórů, 33 let života Ježíše Krista a 15 schodů odkazuje na věk, ve kterém Panna Marie počala Ježíše Krista. Majitel Vambeřic Daniel Osterberg nechal v 17. století vybudovat jakousi kopii Jeruzálema v obci. V okolí vznikaly kaple a kapličky, okolní kopce nesou jména s biblickou tématikou (Tábor, Sion, Oreb), vsí protéká potok Cedron. Ve Vambeřicích se lze setkat i s pohyblivým betlémem z roku 1882 s více než 800 figurkami. Mše se v bazilice konají denně.

Ve 20. století přitom celá oblast Radkówa stagnovala. V 80. letech byla zrušena i místní železnice. Turismus tak přispívá postupnému oživení oblasti. Kromě poutního místa turisty naláká také oblast národního parku Stolové hory se skalními městy. Z Broumova je to ostatně kousek.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie Polsko Rakousko Marie Terezie Wambierzyce Česká republika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války

Budoucí administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle jeho bývalého poradce Bryana Lanzy zaměří spíše na dosažení míru na Ukrajině než na její snahu získat zpět území okupovaná Ruskem. Upozornil na to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy