Vambeřice? České poutní město patřilo nám. Proč je dnes polské?

Polská obec Wambierzyce kdysi patřila rakouské monarchii. Byla oblíbeným poutním místem mnoha Čechů a Moravanů. Obec, která si udržela český název Vambeřice, připadla až v roce 1763 Prusku. Následně po druhé světové válce obec opanovali Poláci a s nimi přišel i současný polský název. Poutní tradice místa dnes pomalu znovu ožívá.

Čeští turisté se v poslední době přeorientovali zejména na toulky po vlasti. Při nich také často překročí české hranice, aby se na chvíli pokochali krásami u našich sousedů. Populární je tak například i česko-polské hraniční pomezí v oblasti Kladska v severo-východních Čechách. Pár kilometrů od hranic tam leží poutní místo Vambeřice, polsky Wambierzyce.

Rozpínavé Prusko nám sebralo část Slezska a Kladska

Obec Wambierzyce patří do polské gminy Radków. Správní uspořádání Polska se od Česka liší, do jedné gminy tak spadá vícero vesnic či městeček. Město leží jen 15 kilometrů od českého Broumova a má zhruba 1 200 obyvatel. Odjakživa se mu říkalo českým názvem Vambeřice, polská verze jména byla vytvořena až po 2. světové válce. Původní název oblíbeného poutního místa je ale z němčiny – obec se jmenovala Albendorf.

Proč se však dnes obec, často označována za Slezský Jeruzalém, jmenuje polsky? Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva totiž obec „obsadili“ Poláci z východních koutů Polska poté, co sovětský diktátor Stalin zabral jejich území.  Vambeřice byly spolu s celým územím Kladska až do roku 1742 součástí Čech. Kladsko bylo jedním z českých hrabství. Církevně podléhalo Kladsko Pražské arcidiecézi až do 70. let 20. století – nyní už je součástí polské Vratislavské arcidiecéze a Dolnoslezského vojvodství. Kdy Čechy ztratily toto území? Za vlády panovnice Marie Terezie, letos uplyne 300 let od jejího narození. Definitivně o něj Marie Terezie přišla na konci tzv. Sedmileté války. V bojích se sousedním Pruskem ztratila hlavní město oblasti Svídnici a musela toto slezské území obětovat. Bohužel už na dobro, obci zůstalo pouze české jméno.

Na místě dnešní obce se udál ve 12. století zázrak

Jak se Vambeřice staly poutním místem pro obyvatele Čech a Moravy? Na základě legendy z 12. století, podle které se slepému Janu z Ratna zjevila Panna Maria a on následně nabyl zraku. Až o celých šest století později byla na počest panny Marie vybudována barokní svatyně Matky Boží. Svatyně se v roce 1936 stala bazilikou. Ta sestává z oválné lodi a celkem 11 kaplí. Původně přitom poutě směřovaly k lípě s milostnou soškou, následně k dřevěnému kostelíku, který v 15. století poničili Husité. Ještě před vznikem barokní svatyně v 18. století nechal na místě v roce 1512 Ludwig von Pannwitz vystavět pozdě gotický kostel.

I když tradice poutí v průběhu 20. století postupně upadala, nyní dochází k jejímu pomalému oživení. V posledních letech se tak konají například poutě z Božanova v Broumovském výběžku právě k mariánské svatyni ve Vambeřicích. Dříve taková pouť probíhala tak, že v čele průvodu hrála hudba, za ní předříkávač, který vyvolává slova písně, za ním družičky a ministranti s knězem, následováni muži s korouhvemi a samotnými poutníky.

Turisty naláká i pohyblivý betlém o 800 figurkách

Uvnitř baziliky se nachází soška Panny Marie z lipového dřeva – tu „korunoval“ papež Jan Pavel II. v roce 1980. K bazilice vede masivní poschodí o 57 schodech. Počet schodů není náhodný. Symbolizuje 9 andělských chórů, 33 let života Ježíše Krista a 15 schodů odkazuje na věk, ve kterém Panna Marie počala Ježíše Krista. Majitel Vambeřic Daniel Osterberg nechal v 17. století vybudovat jakousi kopii Jeruzálema v obci. V okolí vznikaly kaple a kapličky, okolní kopce nesou jména s biblickou tématikou (Tábor, Sion, Oreb), vsí protéká potok Cedron. Ve Vambeřicích se lze setkat i s pohyblivým betlémem z roku 1882 s více než 800 figurkami. Mše se v bazilice konají denně.

Ve 20. století přitom celá oblast Radkówa stagnovala. V 80. letech byla zrušena i místní železnice. Turismus tak přispívá postupnému oživení oblasti. Kromě poutního místa turisty naláká také oblast národního parku Stolové hory se skalními městy. Z Broumova je to ostatně kousek.

Související

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.
Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

Více souvisejících

historie Polsko Rakousko Marie Terezie Wambierzyce Česká republika

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 55 minutami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 4 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy