Chceme euro? Sobotka má strach, že Česko skončí na periferii Evropy

Praha - Premiér nastolil otázku přijetí eura. Podle komentátorky Julie Hrstkové má Bohuslav Sobotka (ČSSD) oprávněný strach, že bychom mohli skončit na periferii Evropské unie. Situace, kdy Česko čerpá výhody členství v Evropské unii, ale zároveň se dále nepodílí na intenzívnější integraci, pomalu pomíjí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý prolomil tabu. Začal mluvit o tom, že by Česká republika měla vážněji uvažovat o otázce, kdy přijmout společnou evropskou měnu euro. Na sněmu Hospodářské komory ČR ho podpořil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Sobotkova vláda nicméně dala několikrát najevo, že v tomto funkčním období otázka přijetí eura na stole není a nebude. Nyní úvahy o euru oživil v souvislosti s blížícími se volbami ve Francii a Německu. Sobotka podle ČTK očekává, že nastane trend zrychlené integrace eurozóny a Česko by nemělo zůstávat na periferii EU.

Názorový posun Bohuslava Sobotky okomentovala komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková. „Ne že by pominuly důvody, kvůli kterým euro vláda doposud nechtěla: veřejné finance jsou sice lepší, ale ne vynikající a životní úroveň se ve vztahu k vyspělým státům zvyšuje takřka neviditelně. Želví dohánění eurozóny za pomoci slabé koruny ale přestalo Bohuslavu Sobotkovi vadit ve chvíli, kdy se lídři Francie a Německa dohodli na vícerychlostní Evropě, kterou lze jednoduše definovat jako "kdo nejde s námi, jde proti nám", domnívá se Hrstková.

Sama komentátorka připouští, že jakási představa nezávislého ostrova stability, kterým by Česko mohlo být, už není udržitelná. Nelze prý donekonečna využívat výhod, které Unie nabízí, aniž bychom stáli mimo eurozónu. „Už dlouho si to uvědomuje průmysl, který je s eurozónou propojen a který by zavedl euro co nejdříve − bez ohledu na to, jak moc mu pomohlo oslabení koruny Českou národní bankou,“ dodává. Jako hlavní výhody členství v Unii vnímá volný pohyb nebo evropské dotace.

Hrstková se domnívá, že v případě uskutečnění konceptu tzv. vícerychlostní Evropy, kdy by Česko nebylo ve tvrdém jádru, by na to mohl český průmysl vážně doplatit. „Možná lze s nadsázkou tvrdit, že jsme jen chudší spolková země Německa, jenže jediné, co by se stalo, kdybychom o toto propojení přišli, by bylo ještě chudší Česko,“ konstatuje.

Komentátorka si je vědoma toho, že členství v eurozóně s sebou nese i četná rizika. Výhodou členství podle ní je, že pokud se jeden stát dostane do finančních potíží, další mu pomohou a nenechají ho napospas svému osudu. „Jak se ale bude stavět v případě budoucích krizí k zemím, které euro a s tím vlastně i úzkou integraci odmítají? Podle posledních výroků lze předpokládat, že asi ne úplně vstřícně,“ píše Hrstková.

Podle ní je zavedení měny eura v praxi realizovatelné při nejoptimističtějším scénáři za tři roky. Problémem je, že současná politická scéna se většinově k euru staví spíše skepticky. „Určitě je věcí opatrnosti vyčkat, do jaké podoby se eurozóna s novými lídry vyvine. Jenže při tomto čekání se také můžeme ocitnout na okraji srázu, ze kterého už nebude návratu,“ uzavírá.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna EU (Evropská unie) Bohuslav Sobotka Milan Štěch

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy