Chceme euro? Sobotka má strach, že Česko skončí na periferii Evropy

Praha - Premiér nastolil otázku přijetí eura. Podle komentátorky Julie Hrstkové má Bohuslav Sobotka (ČSSD) oprávněný strach, že bychom mohli skončit na periferii Evropské unie. Situace, kdy Česko čerpá výhody členství v Evropské unii, ale zároveň se dále nepodílí na intenzívnější integraci, pomalu pomíjí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v úterý prolomil tabu. Začal mluvit o tom, že by Česká republika měla vážněji uvažovat o otázce, kdy přijmout společnou evropskou měnu euro. Na sněmu Hospodářské komory ČR ho podpořil i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Sobotkova vláda nicméně dala několikrát najevo, že v tomto funkčním období otázka přijetí eura na stole není a nebude. Nyní úvahy o euru oživil v souvislosti s blížícími se volbami ve Francii a Německu. Sobotka podle ČTK očekává, že nastane trend zrychlené integrace eurozóny a Česko by nemělo zůstávat na periferii EU.

Názorový posun Bohuslava Sobotky okomentovala komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková. „Ne že by pominuly důvody, kvůli kterým euro vláda doposud nechtěla: veřejné finance jsou sice lepší, ale ne vynikající a životní úroveň se ve vztahu k vyspělým státům zvyšuje takřka neviditelně. Želví dohánění eurozóny za pomoci slabé koruny ale přestalo Bohuslavu Sobotkovi vadit ve chvíli, kdy se lídři Francie a Německa dohodli na vícerychlostní Evropě, kterou lze jednoduše definovat jako "kdo nejde s námi, jde proti nám", domnívá se Hrstková.

Sama komentátorka připouští, že jakási představa nezávislého ostrova stability, kterým by Česko mohlo být, už není udržitelná. Nelze prý donekonečna využívat výhod, které Unie nabízí, aniž bychom stáli mimo eurozónu. „Už dlouho si to uvědomuje průmysl, který je s eurozónou propojen a který by zavedl euro co nejdříve − bez ohledu na to, jak moc mu pomohlo oslabení koruny Českou národní bankou,“ dodává. Jako hlavní výhody členství v Unii vnímá volný pohyb nebo evropské dotace.

Hrstková se domnívá, že v případě uskutečnění konceptu tzv. vícerychlostní Evropy, kdy by Česko nebylo ve tvrdém jádru, by na to mohl český průmysl vážně doplatit. „Možná lze s nadsázkou tvrdit, že jsme jen chudší spolková země Německa, jenže jediné, co by se stalo, kdybychom o toto propojení přišli, by bylo ještě chudší Česko,“ konstatuje.

Komentátorka si je vědoma toho, že členství v eurozóně s sebou nese i četná rizika. Výhodou členství podle ní je, že pokud se jeden stát dostane do finančních potíží, další mu pomohou a nenechají ho napospas svému osudu. „Jak se ale bude stavět v případě budoucích krizí k zemím, které euro a s tím vlastně i úzkou integraci odmítají? Podle posledních výroků lze předpokládat, že asi ne úplně vstřícně,“ píše Hrstková.

Podle ní je zavedení měny eura v praxi realizovatelné při nejoptimističtějším scénáři za tři roky. Problémem je, že současná politická scéna se většinově k euru staví spíše skepticky. „Určitě je věcí opatrnosti vyčkat, do jaké podoby se eurozóna s novými lídry vyvine. Jenže při tomto čekání se také můžeme ocitnout na okraji srázu, ze kterého už nebude návratu,“ uzavírá.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna EU (Evropská unie) Bohuslav Sobotka Milan Štěch

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Eva Pavlová a Petr Pavel

První dáma by mohla dostávat peníze od státu. Návrh už je na stole

Eva Pavlová i její nástupkyně či nástupci v roli partnera prezidenta nebo prezidentky si mají z nuly výrazně polepšit. Na stole totiž leží návrh, který by jí a jejím následovnicím přiklepl měsíční náhrady ve výši 95 250 korun na reprezentační údaje. Už přišla i reakce z Pražského hradu. 

včera

Dostihy

Velká pardubická bude i s esy ze zahraničí. Nejslavnější dostih slaví 150 let

Konkrétní podobu dostala startovní listina 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou na zámku Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou. Bude na ní šestnáct koní, kterým startovní čísla vylosovali operní pěvkyně Andrea Kalivodová s hrabětem Francescem Kinskym dal Borgo. Zájem startovat v českém dostihu projevil kvartet koní ze zahraničí.

včera

včera

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropská unie směřuje k ekonomické studené válce s Čínou, varoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval před tím, že Evropská unie směřuje k „ekonomické studené válce“ s Čínou v souvislosti s návrhem na uvalení cel na čínské elektromobily. Orbán to uvedl během rozhovoru pro státní rozhlasovou stanici, kde vyjádřil své obavy o negativní dopady tohoto kroku na evropskou ekonomiku a upozornil, že Maďarsko chce zachovat hospodářskou neutralitu a pokračovat v obchodování jak s Čínou, tak se Západem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusové už mají války na Ukrajině plné zuby

Podle nezávislých ruských sociologů roste mezi Rusy podpora pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou a ukončení konfliktu. Dva sociologické projekty, Chronicle a ExtremeScan, zaznamenaly, že rekordní počet Rusů je ochoten přijmout kompromis, i když cíle takzvané „speciální vojenské operace“ nebudou dosaženy. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Benjamin Netanjahu s vojáky izraelské armády

Izrael má kapacitu na dlouhou válku. Vyplatí se mu to ale?

Izrael už od vyhlášení nezávislosti ležel v obklíčení nepřátel. Ze státních aktérů se ale postupně staly teroristické organizace. Boj s nimi je daleko záludnější a nebezpečnější. Izraelská armáda a zpravodajské služby ale mají dostatečné kapacity na to, aby tento boj zvládly – i kdyby trval dlouhá léta.

včera

včera

včera

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy