Profesor Lukeš vyslal vzkaz českým nenávistníkům migrantů. Sílu USA tvoří právě cizinci, říká

Praha - Český profesor historie Igor Lukeš by každého odpůrce migrace poslal na chodby amerických prestižních univerzit. Odpůrce by tam potkal vzdělané a talentované lidi z Pákistánu nebo arabských zemí. Pro Český rozhlas odmítá tvrzení těch, kteří imigranty považují za nevzdělatelné.

"Všem tady těm českým nenávistníkům a kritikům migrace bych přál jednu věc. Aby se prošli po chodbě jakékoliv americké univerzity, zejména těch nejlepších, jsem si jist, že by byli překvapeni tou rasovou různorodostí," řekl Lukeš v rozhovoru pro pořad Českého rozhlasu Osobnost Plus

Lukeš v této souvislosti zmínil svou účast na jednom panelu, kterého se účastnil i jistý vysoký státní úředník. "Ten tvrdil, že tihle migranti jsou nezaměstnatelní na 1 a půl generace a nevzdělatelní. (...) Já jsem neustále v duchu byl na jakékoliv americké univerzitě včetně bostonské univerzity, kde po těch chodbách chodí Pákistánci, Indové, lidé z arabského světa, Íránci. Velice talentovaní lidé zejména ve vědě, matematice. Nenajdete katedru matematiku, která by ve Spojených státech neměla Rumuna," řekl v rozhovoru pro Rozhlas. "To je síla Ameriky, že přitáhne všechny tyhle ty  ohromně ambiciózní a talentované lidi," dodal. Tito lidé jsou prý ochotni dát dané zemi vše, co v nich je. 

Historik a filosof Lukeš emigroval do Spojených státech v 70. letech. Působí také jako honorární konzul Česka v Bostonu. Je autorem mnoha publikací, v roce 1990 napsal například knihu Gorbachev’s USSR: A System in Crisis. 

Lukeš odpověděl také na otázku moderátorky Barbory Tachecí, jak vnímá používání slova "černoch" u nás a v americké společnosti. „Každý jazyk je samozřejmě zcela autonomní a svébytný. V americké angličtině říkat černoch je naprosto legitimní. Spousta lidí ten výraz dál používá. Ale z mého pohledu je slušnější používat výraz, který daná osoba sama raději slyší. Afroameričan je výraz, který respektují samotní Afroameričané. Je pro mě věcí slušnosti a dobrého vychování říkat lidem tak, jak chtějí, abychom jim říkali,". 

„Ameriku miluji stále na sto patnáct procent, jak jsem už mnohokrát řekl, ale konečně mně došlo, že když někdo někoho miluje, je k němu i kritický. Není to tak jednoduché, přijít si na to," prohlásil o zemi, kde žije a pracuje. Historik se domnívá, že svůj negativní názor na amerického prezidenta Donalda Trumpa nezmění. 

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda USA (Spojené státy americké) migrace imigrace uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy