Česko by se v tvrdém jádru EU stalo satelitem Německa, řekl Klaus v debatě s Robejškem

Praha - Bývalý prezident odmítá, aby se Česko snažilo dostat do tzv. tvrdého jádra Evropské unie. Preferoval by spíše nějaké menší uskupení, kde by si státy byly rovnocennějšími. Řekl to v debatě s mentorem Realistů Petrem Robejškem, kterou moderoval Luboš Xaver Veselý. Robejšek zmínil, že někteří "pánové z Bruselu" by si přáli návrat Sovětského svazu.

"Českým národním zájmem určitě není vydolovat maximum dotací z Evropské unie, českým národním zájmem určitě není získat post místopředsedy Evropského parlamentu," začal bývalý prezident svou řeč. Rýpl si tak do našeho europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky, který zastává prounijní stanoviska a je místopředsedou EP. Základním národním zájmem je prý zachování a udržení se ale i reprodukování sebe sama. Česko má prý výhodu v tom, že náš stát, na rozdíl od Maďarska, nechce dál expandovat územně. Výhodou je i to, že sousedíme s evropským hegemonem - Německem. Otázkou je, jak se má malá země chovat vůči svému velkému sousedovi.

Nejideálnější koncept podle Klause pro naši zemi je, že bude vystupovat jako nezávislý suverénní stát. Na druhé straně by se Česko mohlo stát satelitem tohoto hegemona. Česko by také mohlo být součástí celoevropské organizace, kde by každý stát měl rovnocenné postavení. Čtvrtou možností je členství naší země v nějaké dílčí organizaci. A pátá je prý současnost - naše země je členem EU s tím, že v ní má čím dál větší vliv Německo. Klaus by preferoval variantu, kdy by se Česko stalo součástí nějaké volnější dílčí organizace, zmínil bývalé ESVO, ve kterém svého času dominovala Velká Británie. Klaus odmítá to, aby Česko bylo v "tvrdém jádru" EU, kde by se stalo satelitem Německa. 

Diskuze, kterou moderoval moderátor Luboš Xaver Veselý, se účastnil i mentor Realistů Petr Robejšek.

Česká politika se podle něj se ztrácí v nesmyslných drobnostech, nekouká se do budoucna, řeší pseudokauzy. Ústředním zájmem každé země je zajistit si svou bezpečnost. Každá země ji ale zajišťuje svými prostředky. "Pan prezident má samozřejmě pravdu, že to je jasná iluze," dodal Robejšek na adresu Klause, který je přesvědčen, že zajištění národního zájmu není možné v nadnárodní organizace, kde by si byli všichni rovni. 

"Být ve spolku znamená přijmout určitá pravidla, větší státy je přijímají na oko, slabším nic jiného nezbývá, chtějí-li zůstat členem tohoto spolku. Musí se ale ptát: "Dostávám v tomto spolku ještě víc, než ztrácím?" míní Robejšek. "Pánové z Bruselu" by si prý přáli jakousi obnovu Sovětského svazu, Rusko podle Robješka není náš partner, ale naše ohrožení. 

Václav Klaus následně dodal, že na naší politické scéně nevidí elity, které by se důležitými otázkami národních zájmů vůbec zabývali. "Marně hledám ty naše elity," uvedl s tím, že lídři tří vládních stran jimi rozhodně nejsou a otázky tohoto typu si nekladou. 

Související

Andrej Babiš Glosa

Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu

Naše planeta Země úspěšně oběhla další elipsu kolem Slunce, v pořadí už dvoutisící dvacátou čtvrtou, počítaje v nejpopulárnějším letopočtu současnosti. Pozemšťané toto oběhnutí oslavili jako vždy kolektivním opíjením, plašením zvířat a trháním si vlastních končetin skrze odpalování množství zábavní pyrotechniky. Hezky to dokazuje, že nemáme duševně daleko k racionalitě původních vynálezců ohňostrojů ve staré Číně, kteří je používali hlavně k zahánění zlých duchů. No nic. 

Více souvisejících

Václav Klaus Petr Robejšek EU (Evropská unie) Česká republika Realisté (strana)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 14 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy