Česko by se v tvrdém jádru EU stalo satelitem Německa, řekl Klaus v debatě s Robejškem

Praha - Bývalý prezident odmítá, aby se Česko snažilo dostat do tzv. tvrdého jádra Evropské unie. Preferoval by spíše nějaké menší uskupení, kde by si státy byly rovnocennějšími. Řekl to v debatě s mentorem Realistů Petrem Robejškem, kterou moderoval Luboš Xaver Veselý. Robejšek zmínil, že někteří "pánové z Bruselu" by si přáli návrat Sovětského svazu.

"Českým národním zájmem určitě není vydolovat maximum dotací z Evropské unie, českým národním zájmem určitě není získat post místopředsedy Evropského parlamentu," začal bývalý prezident svou řeč. Rýpl si tak do našeho europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky, který zastává prounijní stanoviska a je místopředsedou EP. Základním národním zájmem je prý zachování a udržení se ale i reprodukování sebe sama. Česko má prý výhodu v tom, že náš stát, na rozdíl od Maďarska, nechce dál expandovat územně. Výhodou je i to, že sousedíme s evropským hegemonem - Německem. Otázkou je, jak se má malá země chovat vůči svému velkému sousedovi.

Nejideálnější koncept podle Klause pro naši zemi je, že bude vystupovat jako nezávislý suverénní stát. Na druhé straně by se Česko mohlo stát satelitem tohoto hegemona. Česko by také mohlo být součástí celoevropské organizace, kde by každý stát měl rovnocenné postavení. Čtvrtou možností je členství naší země v nějaké dílčí organizaci. A pátá je prý současnost - naše země je členem EU s tím, že v ní má čím dál větší vliv Německo. Klaus by preferoval variantu, kdy by se Česko stalo součástí nějaké volnější dílčí organizace, zmínil bývalé ESVO, ve kterém svého času dominovala Velká Británie. Klaus odmítá to, aby Česko bylo v "tvrdém jádru" EU, kde by se stalo satelitem Německa. 

Diskuze, kterou moderoval moderátor Luboš Xaver Veselý, se účastnil i mentor Realistů Petr Robejšek.

Česká politika se podle něj se ztrácí v nesmyslných drobnostech, nekouká se do budoucna, řeší pseudokauzy. Ústředním zájmem každé země je zajistit si svou bezpečnost. Každá země ji ale zajišťuje svými prostředky. "Pan prezident má samozřejmě pravdu, že to je jasná iluze," dodal Robejšek na adresu Klause, který je přesvědčen, že zajištění národního zájmu není možné v nadnárodní organizace, kde by si byli všichni rovni. 

"Být ve spolku znamená přijmout určitá pravidla, větší státy je přijímají na oko, slabším nic jiného nezbývá, chtějí-li zůstat členem tohoto spolku. Musí se ale ptát: "Dostávám v tomto spolku ještě víc, než ztrácím?" míní Robejšek. "Pánové z Bruselu" by si prý přáli jakousi obnovu Sovětského svazu, Rusko podle Robješka není náš partner, ale naše ohrožení. 

Václav Klaus následně dodal, že na naší politické scéně nevidí elity, které by se důležitými otázkami národních zájmů vůbec zabývali. "Marně hledám ty naše elity," uvedl s tím, že lídři tří vládních stran jimi rozhodně nejsou a otázky tohoto typu si nekladou. 

Související

Lubomír Kopeček Rozhovor

Před 20 lety usedl na Hradě Václav Klaus. Vytrvale sledoval svou vizi, později však zašel příliš daleko, říká profesor Kopeček

Uplynuly dvě desetiletí od chvíle, kdy se 7. března 2003 ujal úřadu prezidenta republiky Václav Klaus. Podle politologa Lubomíra Kopečka nabízel vizi národně konzervativního prezidentství, která byla konzistentní a dá se mluvit o snaze vytvořit vlastní ideovou doktrínu. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI, který se Klausovu prezidentskému mandátu věnoval například v knize „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman. Paralelní životopisy“,  v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil mimo jiné i to, proč lze druhou polistopadovou hlavu státu přirovnat k náboženskému prorokovi a kde hledat příčiny pozdější Klausovy radikalizace, která jej přivedla na politickou periferii a do názorové izolace v českém veřejném prostoru. 

Více souvisejících

Václav Klaus Petr Robejšek EU Česká republika Realisté (strana)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 12 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

Aktualizováno před 24 minutami

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

před 35 minutami

před 57 minutami

plynovod Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

před 1 hodinou

Papež František

Papež je v nemocnici v Římě, podle mluvčího kvůli plánované prohlídce

Šestaosmdesátiletý papež František byl dnes hospitalizován v Římě kvůli předem plánované zdravotní prohlídce. S odkazem na prohlášení mluvčího hlavy katolické církve o tom informovala agentura Reuters. Ta rovněž poukázala na fakt, že papež se dnes zúčastnil pravidelné generální audience, na které vypadal, že se těší dobrému zdraví.

Aktualizováno před 1 hodinou

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Karel III. se již sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 1 hodinou

Pavel Blažek (ODS)

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 2 hodinami

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 2 hodinami

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

před 2 hodinami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 3 hodinami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedá v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy