ROZHOVOR | Žantovský pro EZ: Zeman je nadále pro ČR neúnosný. Prezident musí ctít hodnoty demokratického a právního státu

ROZHOVOR - Už tento týden Češi půjdou k volebním urnám, aby rozhodli o novém složení Poslanecké sněmovny. Bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský v rozhovoru pro EuroZprávy.cz říká, že k volbám chodí vždy. Jak by ohodnotil končící vládu? A která témata jsou pro něj ve volbách důležitá? I na to jsme se jej ptali.

Michael Žantovský (* 3. ledna 1949 Praha) je překladatel z angličtiny, tlumočník, psycholog, publicista, spisovatel, textař, politik a diplomat. Po revoluci v roce 1989 patřil k zakládajícím členům Občanského fóra, působil také jako jeho tiskový mluvčí. V roce 1990 se stal tiskovým mluvčím a poradcem prezidenta České republiky Václava Havla.

Ve volbách na podzim roku 1996 byl za ODA zvolen do Senátu, kde pracoval ve funkci předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. V období 2003 až 2009 působil jako velvyslanec České republiky v Izraeli. Od října 2009 do srpna 2015 byl velvyslancem ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Od září 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Jaký jste vy sám volič? Chodíte k urnám pravidelně?

Chodím k urnám nepravidelně, někdy v pátek, jindy v sobotu. Ale chodím vždycky.

Jste věrný jedné straně, nebo se vaše preference s postupem času mění?

Snažím se být věrný stále stejným myšlenkám. Nemění se moje preference, ale politické strany.

Volební účast v Česku je poměrně malá. Řada lidí tvrdí, že nenašla nikoho, komu by hlas odevzdala, další si myslí, že jejich hlas nic nezmění. Jak důležité podle vás je, aby Češi opravdu k volbám chodili? Máte nějaká argument, který by je mohl přesvědčit?

Podle některých studií je volební účast nepřímo úměrná námaze, kterou musí volič vynaložit, aby hlasoval. Protože voliči extrémních stran si od politické změny slibují více než voliči středových stan a jsou tudíž ochotni vynaložit více energie, prospívá nízká volební účast spíš extrémům. Vlastní zodpovědnosti si však člověk musí být v první řadě vědom sám.

Objevily se například hlasy, podle kterých by měla být volební účast povinná. Tuto myšlenku podpořil například prezident Miloš Zeman. Co si o takovém nápadu myslíte vy?

Zodpovědnost nelze nahradit povinností.

Existuje nějaký moment spojený se současnou vládou či vládní koalicí, na který budete ještě dlouho vzpomínat – ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Dojemné vyjádření ústavních špiček v čele s prezidentem oddanosti lidové Číně se hned tak nezapomíná.

Jak obecně hodnotíte uplynulé čtyři roky? Pokud byste měl práci politiků ohodnotit jako ve škole, jako známku by od vás dostali?

Přese všechno si vláda nevedla nejhůř. 2- by byla moje známka.

Průzkumy naznačují, že volby vyhraje hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Toho Sněmovna nedávno vydala k trestnímu stíhání. Vadilo by vám osobně, kdyby se premiérem stal trestně stíhaný politik?

Nejvíc mě u Andreje Babiše vadí kombinace politické, ekonomické a mediální moci. To by mi vadilo, i kdyby byl něco mezi Janem Husem a Václavem Havlem, což opravdu není.

Strany před volbami tradičně slibují hory doly. Existuje nějaké téma, která je pro vás v nadcházejících volbách naprosto zásadní?

Naprosto zásadní je pro mě zůstat věrný myšlenkám, které vedly boj za svobodu proti komunistické diktatuře a za návrat do rodiny demokratických a civilizovaných států. Až na výjimky to však dnešní strany moc nezajímá. Místo toho slibují koblihy nebo pušky, případně obojí.

Některé strany lákají voliče na referendum o czexitu, jiné na odmítnutí či přijetí eura. Otázka další budoucnosti České republiky v Evropské unii je obecně velkým tématem. Umíte si představit, co by se stalo, kdybychom blok opustili, nebo do něj vůbec nevstoupili?

Kdybychom do Evropské unie nevstoupili, byli bychom dnes na tom v lepším případě jako Makedonie, v horším jako Bělorusko. Proto bychom si měli dvakrát rozmyslet, než bychom EU opustíme. Ale není to jen náš problém, EU se musí radikálně reformovat, jinak neuspěje.

Brzy nás čekají také volby prezidentské. Objevila se celá řada kandidátů, kteří chtějí vyzvat Miloše Zemana. Podle průzkumů by ale stávající prezident první kolo volby s převahou vyhrál, a to i díky hlasům voličů hnutí ANO. Může ho podle vás někdo ve druhém kole opravdu překonat?

Máte asi jiné průzkumy, než jsem viděl já. Většina voličů dává přednost Drahošovi před Zemanem a rozdíl je čím dál větší. Zeman je nadále pro ČR neúnosný.

Jiřímu Drahošovi či Michalu Horáčkovi někteří lidé vytýkají, že nemají politické zkušenosti a tudíž se na hlavu státu nehodí. Vadí by vám, že se hlavou státu může stát nepolitik? Jaké vlastnosti vlastně dle vašeho mínění prezident musí mít?

Prezident musí v první řadě ctít hodnoty demokratického a právního státu a dokazovat to i svým životem a prací. V případě Miloše Zemana to neplatí, v případě Jiřího Drahoše ano a v případě Michala Horáčka snad také. To, že na rozdíl od Zemana nebyli členy tří politických stran, není nezbytně na škodu.

Děkujeme za rozhovor. 

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michael Žantovský volby 2017

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 19 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 27 minutami

před 31 minutami

před 58 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy