Policie šetří napadení v Zemanově štábu jako výtržnictví

Praha - Pražské policii se po sobotní potyčce mezi lidmi z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři přihlásil první novinář. Trestní oznámení v případu dnes podal jeden z novinářů, uvedla večer na policejním webu mluvčí Andrea Zoulová. Současně nevyloučila, že během vyšetřování mohou policisté právní kvalifikaci rozšířit nebo změnit.

Pražská policie se incidentem zabývala od sobotního večera, kdy se informace a videa z něj objevily na sociálních sítích a v médiích. Vzhledem k tomu, že se ale policistům nikdo ze zúčastněných nepřihlásil a vycházeli tak jen z otevřených informačních zdrojů, nemohli dosud stanovit právní kvalifikaci potyčky. Mluvčí uvedla, že podle některých záběrů přitom mohlo jít také o ublížení na zdraví nebo poškození majetku.

"Situace se změnila až v neděli v podvečer, kdy se na policejní služebnu dostavil jeden z novinářů a podal trestní oznámení. Na základě poskytnutých informací i analýzy dostupných videomateriálů vyšetřovatelé zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu výtržnictví," doplnila mluvčí.

Na videích, která dala na twitter redaktorka serveru Seznam Zprávy Pavlína Kosová, je vidět, jak novináři v hotelu, kde Zeman před tím se svým štábem a příznivci sledoval výsledky prezidentských voleb, natáčeli a fotografovali kolaps muže, ke kterému později přijeli záchranáři. Podle zveřejněných záznamů dva muži tyto novináře vykazovali z místnosti, fyzicky je napadali a nadávali jim. Mimo jiné shodili jednomu novináři na zem kameru, na dalšího zaútočili pěstí, fyzicky napadli i Kosovou a vyvedli z místnosti jednoho fotoreportéra.

Podle informací ČTK potyčku s novináři organizátoři ale neřešili. "Na místě už snad nebyl nikdo, kdo by byl odpovědný za komunikaci s novináři. Média však zároveň nikdo přímo nevyzval k odchodu," řekla v sobotu svědkyně incidentu.

Pohyb novinářů ve štábu byl kontrolován zejména v době před příjezdem prezidenta a v době jeho přítomnosti v hotelu. Po Zemanově odjezdu se novináři na místě pohybovali volně a dostali se i na místo, které bylo při čekání na výsledky vyhrazeno jen pro hosty z řad Zemanových podporovatelů. Právě v tomto prostoru záchranáři zasahovali.

Jeden z účastníků události, Jan Šolta, dnes ČTK sdělil, že muž, kterého novináři chtěli natáčet, měl srdeční záchvat, zkolaboval při popíjení. Lékař z přivolané záchranné služby podle Šolty poté požádal přihlížející, aby vyklidili prostor, aby mohli začít se záchranou muže. "Vykázali jsme proto neustále natáčející kameramany z modrého sálu, kam stejně neměli dovolený přístup, a uzavřeli posunovací dveře oddělující sály.... Při vytlačování nezvaných novinářů ze sálu se mj. dva novináři - oba byli viditelně označeni žlutou visačkou - dostali do křížku," uvedl Šolta a doplnil, že nebyl členem žádného štábu. Podle zveřejněného videa byl jedním z mužů, kteří při incidentu novináře vytlačovali ze sálu.

Související

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Policie ČR novináři Napadení novinářů ve štábu Miloše Zemana (27.1.2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy