Praha – Podle analýzy Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze byly reportáže a výstupy Janka Kroupy ohledně pozemků, na kterých hospodaří koncern Agrofert, byly nevyvážené a neobjektivní. Materiál si nechal zpracovat Český rozhlas (Čro), oznámil generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Bude chtít školení pro pracovníky rozhlasu. To se ale mnohým novinářům nelíbí.
Kroupa informoval loni na konci listopadu o tom, že koncern Agrofert, který do loňského února vlastnil současný předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO), hospodaří na 1700 hektarech polností s neujasněnou majetkovou strukturou. Na většinu pozemků podle reportáže navíc pobírá dotace.
O příspěvku vzápětí diskutovala Rada ČRo, kde si na neobjektivní reportáž stěžoval místopředseda rady Tomáš Kňourek. Podle zápisu z rady uvedl, že Kroupova reportáž měla být zpracována lépe a její znění a načasování zavánělo účelovostí. V té době Babiš přebíral vládu od odcházejícího kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Kroupa poukazuje na to, že si Zavoral nechal zpracovat tři analýzy a vybral si z nich jednu, která se mu hodila. Ta podle něj ještě nehodnotila celý reportážní obsah. Do budoucna zváží své působení v této instituci. „Je to úplně absurdní, protože pan generální ředitel si objednal tři analýzy. Ty, které se mu nehodily, tak zjevně úplně ignoroval," řekl Kroupa.
Pracovníci rozhlasu by nyní měli absolvovat školení, kde se Kroupovy reportáže budou ukazovat jako modelový případ, jak by objektivní zpravodajství nemělo vypadat a jak se vyvarovat chyb, řekl radním Zavoral s tím, že to navrhne Pokornému. To ale mnohé novináře nejen z Českého rozhlasu šokovalo.
„Na žádný školení, kde se budou pouštět reportáže kolegy Kroupy jako odstrašující příklad, určitě nepůjdu. Ani kdyby školila Alex Mynářová,“ reagoval na Zavoralova slova novinář Jan Moláček, který v rozhlase působí externě.
Ke kauze se vyjádřila i šéfeditorka zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus Andrea Němcová.
Hledám. Marně. #rozhlas #Kroupa #CoSeToDeje #Chjo pic.twitter.com/Ui9fnjVM1B
— andrea němcová (@andreanemcovaa) 1. února 2018
Není nám to jedno, víte? https://t.co/B1SPoCMW82#jsemverejnopravni #rozhlas #JanekKroupa
— andrea němcová (@andreanemcovaa) 1. února 2018
„Měl bych zájem o to politické školení, jak dělat žurnalistiku v @CRozhlas Kde se mohu hlásit? Bude to ve vokovické Sorbonně, nebo rovnou na Chodově? A přednášející bude Milan Rokytka a Karel Slezák? Nebo rovnou Andrej @AndrejBabis ? Děkuji,“ rýpnul si na sociálních sítích investigativné novinář Jaroslav Kmenta. Odkazoval se přitom na muže, kteří o víkendu ve volebním štábu Miloše Zemana napadli novináře.
„Byla-li reportáž J. Kroupy o Agrofertu nevyvážená, neb nezmínil i ostatní zemědělce, bude třeba příště při každé informaci o poslanci, co boural opilý, uvést i bouračky jiných opilých řidičů. To Rada ČRo neví, že úkolem médií je primárně sledovat politiky? Měla by jít na školení,“ vzkázal Rozhlasu český novinář, vydavatel a mediální manažer Michal Klíma.
Dění neuniklo ani neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Pavlu Fischerovi. „Sleduji dění v @CRozhlas. Na veřejnoprávní média musíme klást ty nejvyšší nároky řemeslné poctivosti. Výměnou jim musíme zaručit redakční svobodu. V debatě o Janku Kroupovi a dalších novinářích Českého rozhlasu je řeč i o budoucnosti demokracie,“ napsal na sociálních sítích.
Zastrašování investigativních novinářů veřejnoprávních médií skrze ředitele ČRo se nesmí politikům ve střetu zájmu tolerovat.
— Marek Hilšer (@MarekHilser) 2. února 2018
„Modelový příklad, jak začínala normalizace : Profesionál popsal fakta. Fakta byla nepříjemná moci. Autor byl odstraněn, ostatní "proškoleni", aby si to už nikdo nedovolil," zastal se Kroupy Miroslav Kalousek (TOP 09).
To bývalý lidovecký poslanec Ivan Gabal se zaměřil na kritický posudek, kterém se Zavoral oháněl. „Postup Rady ČRo ve věci "Kroupa" je opřen o kritický posudek FSV UK, odlišný od zbylých dvou a snad i anonymní. Je toto standard mojí alma mater? Je podporovaný akademickými senáty a rektorem? Byl oponovaný, nebo jen zakázka pro kohosi? Jak to bylo? Odpoví někdo z UK?“ táže se Gabal na facebooku.
Související

Ministerstvo se omluvilo novináři Kroupovi. Policejní odposlechy byly nezákonné

Kradené dokumenty proti Samkové? Advokátka podala trestní oznámení na novináře ČRo
Janek Kroupa (novinář) , Český rozhlas , René Zavoral (ředitel ČRo) , novináři , Jaroslav Kmenta , Ivan Gabal , Pavel Fischer , Agrofert
Aktuálně se děje
včera

Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
včera

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově
včera

Zemřel všestranný herec Jiří Havel
včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
včera

Slintavka a kulhavka se blíží k Česku. Výborný slíbil přísnější kontroly
včera

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA
včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let
včera

Tragédie v českém fotbale. Náhle zemřel brazilský hráč Leandro Lima
včera

Evropa by zvládla čelit Rusku i bez Američanů, naznačuje analýza
včera

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu
včera

Volby se blíží a podpora ANO se nepatrně snižuje. Spolu si polepšilo
včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku
včera

Nové návrhy příměří v Gaze. Hamás je ochoten souhlasit, Netanjahu vyjednává
včera

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného
včera

Záhadná nemoc v Rusku. Pacienti mají vysokou horečku a kašlou krev
včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat
29. března 2025 21:58

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
29. března 2025 21:19

Český hokej se rozloučil s legendou. Extraligová kluziště definitivně opouští Milan Gulaš
Aktualizováno 29. března 2025 21:00
Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují
Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích.
Zdroj: Lucie Podzimková