Sledovali jsme ŽIVĚ: "Česko není firma". Lidé v Praze demonstrovali proti Babišovi, Ovčáček se jim vysmál

Praha - Na pražském Václavském náměstí se sešlo několik tisíc lidí, kteří požadovali odstoupení Andreje Babiše (ANO) z pozice premiéra. Podobně jako v Praze se akce konala v dalších skoro dvou desítkách českých měst. Mezi přítomnými se objevily plakáty s nápisy "Česko není firma" nebo obrázek Babiše za mřížemi s textem parodujícím název jeho knihy O čem sním, když náhodou spím.

Protest začal v 19:00, hodinový program zakončila zpěvem státní hymny operní pěvkyně Dagmar Pecková. Sešlo se na něm několik tisíc lidí, zaplnili střední část náměstí od Opletalovy po Vodičkovu ulici. Policie uzavřela náměstí pro dopravu, tramvaje přes něj ale dále jezdily. Ač má jít o nepolitickou akci, v davu se objevily znaky politických stran jako například TOP 09 nebo Pirátů.

Přítomní měli desítky transparenty i vlajky ČR a EU. Někteří demonstrující se vyhraňují také vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi SPD Tomiu Okamurovi. Protest byl zejména ve znamení skandování hesel proti Babišovi. Na úvod akce mávali demonstranti za víření bubnů papírovými peticemi srolovanými do podoby pendreků. 

Na úvod akce mávali demonstranti za víření bubnů papírovými peticemi srolovanými do podoby pendreků. Skandovali například "Babiše do koše!" nebo "Ano? Ne!" nebo "Je to pravda, je to tak, vládne nám tu StBák!". Na transparentech také měli například nápis "Nechci Bureše ani Prasedenta".

Organizátoři demonstrace pokládají za nepřijatelné, aby byl premiérem republiky trestně stíhaný člověk, který je vedený jako agent komunistické Státní bezpečnosti. "Pokud by byl premiér z hnutí ANO, ale ne sám Babiš, nebylo by to ideální, ale byli bychom spokojení, řekl ČTK organizátor demonstrace Mikuláš Minář.

Pořadatelé neměli žádné pódium, na kterém by vystupovali řečníci, středem jsou stolky s peticemi. "To symbolizuje to, že ve středu celé akce je podepisování petice za odchod Andreje Babiše. Nechcem strhávat pozornost na řečníky, na nějaký centrální program, ale chceme, aby se kolem centra vytvořil velký okruh lidí a celé to bylo určené k účelu té akce," vysvětlil Minář.

Dvě stovky demonstrantů se následně vydaly na pochod k Pražskému hradu. Doprovází je antikonfliktní tým. Po chvíli skandování svůj protest na Hradčanském náměstí ukončili; vstup do areálu Hradu hlídala policie.

K účasti se na sociálních sítích vyjádřil také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Mainstreamová média dělají celý den masivní reklamu večerním manifestacím proti panu prezidentovi a panu premiérovi. Burcují k účasti a snaží se vyvolat dojem masovosti. Přes tuto masáž účast hodně hluboko pod mediálním očekáváním. Je to jen další debakl,“ tvrdí.

Součástí demonstrací v celé zemi je podepisování petice nazvané Za slušného premiéra a slušnou vládu. Vyzývá ministerského předsedu k rezignaci a poslance k vyslovení nedůvěry jím případně předložené vládě. V akci Milion chvilek pro demokracii, kde chtějí organizátoři nasbírat milion podpisů, jich k dnešku mají přes 236.000.

Na sběr podpisů mají signatáři ještě zhruba dva měsíce. Nyní nastane druhá fáze, kdy budou sami signatáři shánět podpisy i mimo internet. "Je možné, že Andrej Babiš odstoupí, nebo že nebude podruhé jmenován premiérem - a v tu chvíli samozřejmě si budeme muset položit otázku, jestli má cenu ještě podpisy sbírat, protože to by byla naše výhra, toho chceme docílit," podotkl Minář.

Dnešní demonstrace navazují na podobné akce z počátku března, kdy lidé v několika městech žádali odchod komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček posléze z čela komise odstoupil.

Související

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

Více souvisejících

Demonstrace Praha Andrej Babiš Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 45 minutami

před 46 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy