Sledovali jsme ŽIVĚ: Lidé v Brně i dalších městech demonstrovali proti Babišovi, vládě bez důvěry a zneužívání moci

Brno - V centru Brna se sešly stovky lidí na shromáždění proti zneužívání moci. Na náměstí Svobody dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. Podobná akce se konala i v Praze a dalších českých městech.

Akci zorganizovali dobrovolníci, kteří nesouhlasí s kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Poukazují na jeho trestní stíhání a kritizují některá rozhodnutí vlády bez důvěry. Lidé mají transparenty s nápisy jako Babiše do koše nebo Nechceme estébáka premiérem.

Pořadatelé účast odhadují až na 4000 lidí, řekla ČTK Šárka Václavíková, moderátorka akce. Policie uvádí nižší čísla.

Když řečník v úvodu akce zmiňoval výčet Babišových kroků, lidé křičeli fuj a hvízdali na píšťalky, nejsilněji při výzvě, aby se Babiš vzdal funkce. Chová se jako predátor, nás si ale koupit nemůže, zaznělo z řečnické tribuny na Babišovu adresu. "Není normální mít trestně stíhaného premiéra," řekl například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL) citoval černošského aktivistu Martina Luthera Kinga. Nepokoje neustanou, dokud nepřijde spravedlnost, uvedl Papoušek.

"Jde nám o to, aby vláda nestrkala prsty do nezávislého vyšetřování případů," řekl Petr Boháč za výzvu Mantinely demokracie. Cílem výzvy je také to, aby veřejnoprávní média nemusela čelit tlakům policie a justice mohla nezávisle pracovat.

Před lidmi vystoupil například ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. "To, co se dnes děje, se neblíží roku 1989, ale roku 1948. Možná ještě nebyla porušena ústava. Ale až bude porušena ústava, tak už nebude cesty zpět," uvedl.

Svolavatelé brněnské akce, která je součástí sítě protestů v řadě českých a moravských měst, se ztotožňují s myšlenkami internetové podpisové akce Milion chvilek pro demokracii. Akci podpořilo zatím téměř čtvrt milionu lidí, během příštích necelých dvou měsíců chtějí pořadatelé nasbírat milion podpisů.

Demonstrace proti Babišovi a vládě bez důvěry se dnes konají téměř ve dvou desítkách měst po celé zemi

U katedrály v Plzni se po 18:00 sešlo podle neoficiálních odhadů zhruba 400 lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Lidé podepisovali petice za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici určenou poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji. "Chodit na demonstrace nestačí! Pojďte si o tom popovídat," vyzývali organizátoři na plakátu a ještě před začátkem proslovů se rozhořely vášnivé debaty mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše.

V Karlových Varech desítky lidí podepisovaly petici proti krokům vlády v demisi a prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů už tam petici podepsaly stovky lidí a další budou moci přijít na tři petiční místa. Lidé, kteří se v centru lázeňského města sešli, volali protibabišovská hesla a hráli písně Karla Kryla.

Odhadem 400 až 500 lidí se dnes shromáždilo u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Akci přesně v 18:00 přišla podpořit zhruba stovka studentů, kteří se na Horní náměstí vydali pochodem od Zbrojnice se skandováním a provoláváním hesel. Mezi organizátory nechyběly i známé osobnosti, například první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab. Na transparentech nechyběly nápisy jako "Nejsme tvoje firma", mnozí také nesli státní vlajku. Na náměstí se vytvořila fronta kvůli podpisu pod petici s výzvou k Babišově rezignaci. 

Více než stovka lidí se shromáždila na náměstí Míru ve Zlíně. Také zde lidé podepisovali petiční archy kritizující kroky vlády a prezidenta. Účastníci nesli státní vlajky i transparenty, například s nápisem "Nás si nekoupíš". O hudební doprovod akce se postaral písničkář Ziggy Horváth, který patří k velkým obdivovatelům Karla Kryla.

Na hlavním náměstí v Turnově protestovalo na 300 lidí. Patnáctiletý svolavatel přečetl výzvu Milion chvilek. Lidé mohli podepsat petici vyzývající Babiše, aby se vzdal funkce. Asi 60 lidí protestovalo v Jihlavě. V Hradci Králové se shromáždění na Masarykově náměstí zúčastnilo několik set lidí. V davu byly třeba transparenty "Nechci nový Únor" nebo "Nikdo mi naplatí, že tu jsem."

Kolem 300 lidí se podle pořadatelů sešlo na táborském Žižkově náměstí. Promluvila Eva Měřínská z vedení Junáka nebo evangelický kazatel Richard Vlasák. Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab četla z díla čínského disidenta a nobelisty Liou Siao-poa. "Je potřeba se republikově spojit a ukázat, že nejen Praha je schopna vyjádřit názor," řekla ČTK organizátorka Ida Černá.

V Liberci přišlo 250 až 300 lidí. Organizátor akce Vojtěch Miler vyzval demokratické strany, aby začaly spolupracovat pro záchranu demokracie. Někteří účastníci podepsali petici na obranu veřejnoprávních médií a na závěr zhruba dvacetiminutového mítinku zazpívali státní hymnu.

V Ústí nad Labem se sešla asi stovka lidí včetně komunálních politiků. Podle ředitele ústecké policie Vladimíra Danyluka se akce obešla bez narušení veřejného pořádku. Na náměstí v Teplicích zhruba 200 lidí skandovalo "Babiše do koše". Organizátoři rozprostřeli i koblihy a další jídlo, které pak dali bezdomovcům. Asi 60 lidí protestovalo v Jihlavě. Na Masarykově náměstí v Ostravě se sešlo několik stovek lidí.

V Pardubicích pořádaly shromáždění čtyři mladé ženy, které dříve zorganizovaly demonstraci proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. "Protestujeme proti problematické osobě Andreje Babiše, kvůli tomu, že je trestně stíhaný, takový člověk by neměl být premiérem," řekla ČTK jedna z organizátorek Ivana Böhmová. U sochy letce Jana Kašpara na pardubické třídě Míru se sešly stovky lidí.

Ovčáček akce zhodnotil jako debakl

K účasti se na sociálních sítích vyjádřil také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Mainstreamová média dělají celý den masivní reklamu večerním manifestacím proti panu prezidentovi a panu premiérovi. Burcují k účasti a snaží se vyvolat dojem masovosti. Přes tuto masáž účast hodně hluboko pod mediálním očekáváním. Je to jen další debakl,“ tvrdí.

Babiš dnes řekl na adresu demonstrantů, že jsou to lidé, co nechtějí vést debatu a argumentovat.

Související

Demonstrace proti Babišovi

"Stbáka vyženem!" Proti Babišovi protestuje Brno a Olomouc, tisíce lidí žádaly nezávislost justice

Na šest tisíc lidí se dnes sešlo podle odhadu brněnských strážníků na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. ČTK to řekl mluvčí strážníků Pavel Šoba. Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové jsou dnes pořádány ve více než třech stech obcí a měst po České republice. Účastníci protestů se obávají, že Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo.
Demonstrace proti Babišovi

Spolek Milion chvilek pro demokracii na dnešek svolává velké protesty proti Babišovi, Ovčáček už reaguje

Spolek Milion chvilek pro demokracii už na dnešek chystá velký protestní pochod a demonstraci. Aktivisté varují před "Největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989". Důvodem je plánovaná změna na postu ministra spravedlnosti. "Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!" volají organizátoři protestu.

Více souvisejících

Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018) Demonstrace Brno

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 48 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy