Sledovali jsme ŽIVĚ: Lidé v Brně i dalších městech demonstrovali proti Babišovi, vládě bez důvěry a zneužívání moci

Brno - V centru Brna se sešly stovky lidí na shromáždění proti zneužívání moci. Na náměstí Svobody dorazilo podle odhadu ČTK nejméně 2000 lidí. Podobná akce se konala i v Praze a dalších českých městech.

Akci zorganizovali dobrovolníci, kteří nesouhlasí s kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Poukazují na jeho trestní stíhání a kritizují některá rozhodnutí vlády bez důvěry. Lidé mají transparenty s nápisy jako Babiše do koše nebo Nechceme estébáka premiérem.

Pořadatelé účast odhadují až na 4000 lidí, řekla ČTK Šárka Václavíková, moderátorka akce. Policie uvádí nižší čísla.

Když řečník v úvodu akce zmiňoval výčet Babišových kroků, lidé křičeli fuj a hvízdali na píšťalky, nejsilněji při výzvě, aby se Babiš vzdal funkce. Chová se jako predátor, nás si ale koupit nemůže, zaznělo z řečnické tribuny na Babišovu adresu. "Není normální mít trestně stíhaného premiéra," řekl například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Senátor Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL) citoval černošského aktivistu Martina Luthera Kinga. Nepokoje neustanou, dokud nepřijde spravedlnost, uvedl Papoušek.

"Jde nám o to, aby vláda nestrkala prsty do nezávislého vyšetřování případů," řekl Petr Boháč za výzvu Mantinely demokracie. Cílem výzvy je také to, aby veřejnoprávní média nemusela čelit tlakům policie a justice mohla nezávisle pracovat.

Před lidmi vystoupil například ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. "To, co se dnes děje, se neblíží roku 1989, ale roku 1948. Možná ještě nebyla porušena ústava. Ale až bude porušena ústava, tak už nebude cesty zpět," uvedl.

Svolavatelé brněnské akce, která je součástí sítě protestů v řadě českých a moravských měst, se ztotožňují s myšlenkami internetové podpisové akce Milion chvilek pro demokracii. Akci podpořilo zatím téměř čtvrt milionu lidí, během příštích necelých dvou měsíců chtějí pořadatelé nasbírat milion podpisů.

Demonstrace proti Babišovi a vládě bez důvěry se dnes konají téměř ve dvou desítkách měst po celé zemi

U katedrály v Plzni se po 18:00 sešlo podle neoficiálních odhadů zhruba 400 lidí všech věkových skupin, včetně místních politiků z různých stran. Lidé podepisovali petice za slušného premiéra a slušnou vládu a také petici určenou poslancům ANO zvoleným v Plzeňském kraji. "Chodit na demonstrace nestačí! Pojďte si o tom popovídat," vyzývali organizátoři na plakátu a ještě před začátkem proslovů se rozhořely vášnivé debaty mezi odpůrci a příznivci Andreje Babiše.

V Karlových Varech desítky lidí podepisovaly petici proti krokům vlády v demisi a prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů už tam petici podepsaly stovky lidí a další budou moci přijít na tři petiční místa. Lidé, kteří se v centru lázeňského města sešli, volali protibabišovská hesla a hráli písně Karla Kryla.

Odhadem 400 až 500 lidí se dnes shromáždilo u Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci. Akci přesně v 18:00 přišla podpořit zhruba stovka studentů, kteří se na Horní náměstí vydali pochodem od Zbrojnice se skandováním a provoláváním hesel. Mezi organizátory nechyběly i známé osobnosti, například první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab. Na transparentech nechyběly nápisy jako "Nejsme tvoje firma", mnozí také nesli státní vlajku. Na náměstí se vytvořila fronta kvůli podpisu pod petici s výzvou k Babišově rezignaci. 

Více než stovka lidí se shromáždila na náměstí Míru ve Zlíně. Také zde lidé podepisovali petiční archy kritizující kroky vlády a prezidenta. Účastníci nesli státní vlajky i transparenty, například s nápisem "Nás si nekoupíš". O hudební doprovod akce se postaral písničkář Ziggy Horváth, který patří k velkým obdivovatelům Karla Kryla.

Na hlavním náměstí v Turnově protestovalo na 300 lidí. Patnáctiletý svolavatel přečetl výzvu Milion chvilek. Lidé mohli podepsat petici vyzývající Babiše, aby se vzdal funkce. Asi 60 lidí protestovalo v Jihlavě. V Hradci Králové se shromáždění na Masarykově náměstí zúčastnilo několik set lidí. V davu byly třeba transparenty "Nechci nový Únor" nebo "Nikdo mi naplatí, že tu jsem."

Kolem 300 lidí se podle pořadatelů sešlo na táborském Žižkově náměstí. Promluvila Eva Měřínská z vedení Junáka nebo evangelický kazatel Richard Vlasák. Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab četla z díla čínského disidenta a nobelisty Liou Siao-poa. "Je potřeba se republikově spojit a ukázat, že nejen Praha je schopna vyjádřit názor," řekla ČTK organizátorka Ida Černá.

V Liberci přišlo 250 až 300 lidí. Organizátor akce Vojtěch Miler vyzval demokratické strany, aby začaly spolupracovat pro záchranu demokracie. Někteří účastníci podepsali petici na obranu veřejnoprávních médií a na závěr zhruba dvacetiminutového mítinku zazpívali státní hymnu.

V Ústí nad Labem se sešla asi stovka lidí včetně komunálních politiků. Podle ředitele ústecké policie Vladimíra Danyluka se akce obešla bez narušení veřejného pořádku. Na náměstí v Teplicích zhruba 200 lidí skandovalo "Babiše do koše". Organizátoři rozprostřeli i koblihy a další jídlo, které pak dali bezdomovcům. Asi 60 lidí protestovalo v Jihlavě. Na Masarykově náměstí v Ostravě se sešlo několik stovek lidí.

V Pardubicích pořádaly shromáždění čtyři mladé ženy, které dříve zorganizovaly demonstraci proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti GIBS. "Protestujeme proti problematické osobě Andreje Babiše, kvůli tomu, že je trestně stíhaný, takový člověk by neměl být premiérem," řekla ČTK jedna z organizátorek Ivana Böhmová. U sochy letce Jana Kašpara na pardubické třídě Míru se sešly stovky lidí.

Ovčáček akce zhodnotil jako debakl

K účasti se na sociálních sítích vyjádřil také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Mainstreamová média dělají celý den masivní reklamu večerním manifestacím proti panu prezidentovi a panu premiérovi. Burcují k účasti a snaží se vyvolat dojem masovosti. Přes tuto masáž účast hodně hluboko pod mediálním očekáváním. Je to jen další debakl,“ tvrdí.

Babiš dnes řekl na adresu demonstrantů, že jsou to lidé, co nechtějí vést debatu a argumentovat.

Související

Demonstrace proti Babišovi

"Stbáka vyženem!" Proti Babišovi protestuje Brno a Olomouc, tisíce lidí žádaly nezávislost justice

Na šest tisíc lidí se dnes sešlo podle odhadu brněnských strážníků na náměstí Svobody v Brně na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice. ČTK to řekl mluvčí strážníků Pavel Šoba. Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové jsou dnes pořádány ve více než třech stech obcí a měst po České republice. Účastníci protestů se obávají, že Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo.
Demonstrace proti Babišovi

Spolek Milion chvilek pro demokracii na dnešek svolává velké protesty proti Babišovi, Ovčáček už reaguje

Spolek Milion chvilek pro demokracii už na dnešek chystá velký protestní pochod a demonstraci. Aktivisté varují před "Největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989". Důvodem je plánovaná změna na postu ministra spravedlnosti. "Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!" volají organizátoři protestu.

Více souvisejících

Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018) Demonstrace Brno

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 22 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy