Násilí na ženách v Česku: Kolik žen trpí a proč s tím nikdo nic nedělá?

„Ženská práva jsou lidská práva,“ upozorňují aktivistky. Věděli jste, že jen v Česku je každý rok znásilněno přes 7 tisíc žen, ale jen 2 % pachatelů soudy potrestají? Lidé přitom mají dojem, že si ženy za to mohou sami. Veřejnost o násilí stejně jako o znásilnění má velmi zkreslené představy, jak říká organizace Amnesty International. Problémem je skutečnost, že v české společnosti stále přetrvávají určité stereotypy, jež v některých kruzích jsou označované za genderové. Nehledě na to, že slovo gender je pro většinu lidí cizí a nejasné, doprovází ho silné předsudky.

„V roce 2016 bylo v České republice spácháno 2 241 mravnostních trestných činů, přičemž nejčastějším byl, a to v 649 případech, trestný čin znásilnění,“ řekla vedoucí právního oddělení organizace ProFem Veronika Ježková serveru EuroZprávy.cz. „Podle statistik Ministerstva spravedlnosti došlo za spáchání tohoto trestného činu k odsouzení pouze 227 osob,“ doplnila specialistka. 

„Každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, každá pátá žena se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování,“ uvádí organizace Amnesty International. „Míra tolerance, s jakou stát přistupuje k pachatelům sexuálního násilí, je nepochopitelná. Toto vyplývá ostatně i z rešerše relevantních soudních rozhodnutí, kterou organizace ProFem provedla v roce 2017,“ řekla Veronika Ježková z organizace ProFem.

Organizace Amnesty International také uvádí, že v české společnosti panují mýty, evidentní nepochopení tohoto problému a téměř tolerantní přístup k případům násilí na ženách.

 Touto problematikou se zabývá například Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí – takzvaná Istanbulská úmluva, která posuzuje všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Česká republika tuto smlouvu podepsala jako jedna z posledních evropských zemí, samotný proces ratifikace neproběhl dodnes. 

Stejně na tom je i Slovensko, které v čele s bývalým předsedou vlády Robertem Fico, prohlásilo, že tento dokument ratifikovat nebude.  Podle Fica text dokumentu zbytečně zpochybňuje přirozené rozdíly mezi muži a ženami. Přitom je tento postoj zcela neopodstatněný a z lidskoprávního hlediska automaticky zvýhodňuje jedno pohlaví před druhým. V aktivistických kruzích se tento postoj označuje termínem „genderový stereotyp“. 

„Nesehnutí upozorňuje na problematiku genderových stereotypů, které v české společnosti stále přetrvávají, již od roku 2001,“ sídlila svůj postoj serveru EuroZprávy.cz koordinátorka organizace Nesehnutí Kristýna Pešáková. „Volíme přitom různé cesty, jak na ně upozorňovat. Realizujeme například workshopy na základních a středních školách v rámci, kterých s mladými lidmi diskutujeme o tom, co to jsou genderové stereotypy a jaké mají na jejich život dopady,“ doplnila.

„Klasickým příkladem je situace, kdy se péče o děti předpokládá od žen. Pak může znamenat, že se muži, který se rozhodne jít na rodičovskou, může někdo vysmívat“ vysvětlila Pešáková. „Kromě workshopů děláme ale i jiné aktivity. V současné době vyvíjíme genderově citlivé materiály pro školkové děti. Nechceme totiž aby se malým chlapcům říkalo, že kluci přece nebrečí. Chceme, aby se s chlapci více mluvilo o emocích a aby se je nebáli vyjadřovat,“ komentovala aktivistka.

 Aktivistické organizace tohoto typu se často setkávají s tlakem a nepochopením. Podle ní v české společnosti stále přetrvává řada mýtů o feminismu a feministkách, také pojem gender je často zatížený různými negativními konotacemi. „V poslední době také silně cítíme negativní kampaň, zejména ze strany některých politiků, na neziskový sektor,“ řekla aktivistka.

Související

Více souvisejících

domácí násilí Znásilnění ženy Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy