„Ženská práva jsou lidská práva,“ upozorňují aktivistky. Věděli jste, že jen v Česku je každý rok znásilněno přes 7 tisíc žen, ale jen 2 % pachatelů soudy potrestají? Lidé přitom mají dojem, že si ženy za to mohou sami. Veřejnost o násilí stejně jako o znásilnění má velmi zkreslené představy, jak říká organizace Amnesty International. Problémem je skutečnost, že v české společnosti stále přetrvávají určité stereotypy, jež v některých kruzích jsou označované za genderové. Nehledě na to, že slovo gender je pro většinu lidí cizí a nejasné, doprovází ho silné předsudky.
„V roce 2016 bylo v České republice spácháno 2 241 mravnostních trestných činů, přičemž nejčastějším byl, a to v 649 případech, trestný čin znásilnění,“ řekla vedoucí právního oddělení organizace ProFem Veronika Ježková serveru EuroZprávy.cz. „Podle statistik Ministerstva spravedlnosti došlo za spáchání tohoto trestného činu k odsouzení pouze 227 osob,“ doplnila specialistka.
„Každá třetí žena v EU má osobní zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, každá pátá žena se stala obětí nebezpečného pronásledování, každá druhá žena byla vystavena některé z forem sexuálního obtěžování,“ uvádí organizace Amnesty International. „Míra tolerance, s jakou stát přistupuje k pachatelům sexuálního násilí, je nepochopitelná. Toto vyplývá ostatně i z rešerše relevantních soudních rozhodnutí, kterou organizace ProFem provedla v roce 2017,“ řekla Veronika Ježková z organizace ProFem.
Organizace Amnesty International také uvádí, že v české společnosti panují mýty, evidentní nepochopení tohoto problému a téměř tolerantní přístup k případům násilí na ženách.
Touto problematikou se zabývá například Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí – takzvaná Istanbulská úmluva, která posuzuje všechny druhy násilí vůči ženám jako formu historicky a kulturně podmíněné diskriminace. Česká republika tuto smlouvu podepsala jako jedna z posledních evropských zemí, samotný proces ratifikace neproběhl dodnes.
Stejně na tom je i Slovensko, které v čele s bývalým předsedou vlády Robertem Fico, prohlásilo, že tento dokument ratifikovat nebude. Podle Fica text dokumentu zbytečně zpochybňuje přirozené rozdíly mezi muži a ženami. Přitom je tento postoj zcela neopodstatněný a z lidskoprávního hlediska automaticky zvýhodňuje jedno pohlaví před druhým. V aktivistických kruzích se tento postoj označuje termínem „genderový stereotyp“.
„Nesehnutí upozorňuje na problematiku genderových stereotypů, které v české společnosti stále přetrvávají, již od roku 2001,“ sídlila svůj postoj serveru EuroZprávy.cz koordinátorka organizace Nesehnutí Kristýna Pešáková. „Volíme přitom různé cesty, jak na ně upozorňovat. Realizujeme například workshopy na základních a středních školách v rámci, kterých s mladými lidmi diskutujeme o tom, co to jsou genderové stereotypy a jaké mají na jejich život dopady,“ doplnila.
„Klasickým příkladem je situace, kdy se péče o děti předpokládá od žen. Pak může znamenat, že se muži, který se rozhodne jít na rodičovskou, může někdo vysmívat“ vysvětlila Pešáková. „Kromě workshopů děláme ale i jiné aktivity. V současné době vyvíjíme genderově citlivé materiály pro školkové děti. Nechceme totiž aby se malým chlapcům říkalo, že kluci přece nebrečí. Chceme, aby se s chlapci více mluvilo o emocích a aby se je nebáli vyjadřovat,“ komentovala aktivistka.
Aktivistické organizace tohoto typu se často setkávají s tlakem a nepochopením. Podle ní v české společnosti stále přetrvává řada mýtů o feminismu a feministkách, také pojem gender je často zatížený různými negativními konotacemi. „V poslední době také silně cítíme negativní kampaň, zejména ze strany některých politiků, na neziskový sektor,“ řekla aktivistka.
Související
Vláda schválila definici domácího násilí a ustavila koordinátora strategické komunikace státu
Fialova vláda podpořila ratifikaci diskutované Istanbulské úmluvy
domácí násilí , Znásilnění , ženy , Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 25 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák